Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu  "Taklitler, Asıllarını yaşatırmış."
Go Back   Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu > Kültür & Sanat > Tiyatro & Edebiyat & Sanat > Tiyatro & Sanat
Ücretsiz Kayıt ol veya Üye Girişi yapın.
Forum Renkli - Türkiye'nin En Renkli Eğlence ve Paylaşım Platformuna Hoşgeldiniz.
Forum Renkli'ye Hoşgeldiniz. Forumumuza ücretsiz KAYIT olarak, forumumuzda bilgi alışverişi yapabilir ve aramıza katılıp samimi dostluklar kurabilirsiniz.

Forumumuzda bizimle birlikte paylaşıma katılmak için buradan üye olabilirsiniz.veya Facebook üyeliğiniz ile sitemize kayıt olabilirsiniz.
Etiketli Üyeler Listesi

Yeni Konu Aç Cevap Yaz
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 05 Haziran 2013, 19:28   #1 (permalink)
aRTıKYoK
Misafir Üye
aRTıKYoK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
(Mesajlar): n/a
(Konular):
Renkli Para :
Aldığı Beğeni:
Beğendikleri:
Ruh Halim:
Standart Devlet Tiyatroları Kapatıla…

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından, adeta yangından mal kaçırılırcasına hazırlanan; tiyatro, opera-bale, plastik sanatlar, müzik, halk danslarının desteklenmesine yönelik hazırlandığı iddia edilen taslak o kadar yetersiz ki, "Alanların uzmanlarına danışıldı mı?", "Kurumları yönetenlere danışıldı mı, görüşleri alındı mı?", "Üniversitelere soruldu mu?" sorularını sormak bile gereksiz. Kimseye sorulmadı, görüşleri alınmadı… sanırım amaç yeni bir model oluşturmak değil, Sayın Başbakan'ın istediği "özelleştirme"ye bir çözüm üretmekti. Bu başarılmış, "özelleştirilme" değilse de "yok etme" başarılmış.
İki büyük kurumun: Devlet Tiyatroları ile Opera-Bale'nin kapılarına kilit vurulurken, bu taslağı hazırlayan bürokratların tarihe karşı sorumluluklarının da farkında olduğunu düşünmüyorum.

Yasa taslağındaki şu noktaların altını çizerek, bu öngörülerden yola çıkarak bu taslağın neden bir model arayışı olmadığını irdelemeye çalışalım ama öncesinde bu serüvenin 7 yıl önce başladığını belirterek, kısa bir özet yapmak gerekiyor.

"- Kurulca kararlaştırılan destek miktarı, proje gruplarınca yapılan değerlendirmeye göre belirlenen proje giderlerinin yüzde 50’sini aşmaz.

- Bu personele bu maddenin yayımı tarihi itibarıyla aldıkları son aylık sözleşme ücretlerinin 4 ikramiye ve 2 teşvik ikramiyesi hariç kısmı aylık olarak ödenmeye devam olunur.

- Bu personel sanat grubu, koro, topluluk, orkestra gibi oluşumlar kurarak Türkiye Sanat Kurumu’na sunmak üzere projeler hazırlayabilir.

- Devlet Tiyatroları ile Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüklerinde istihdam edilmekte olan sanatkar memur unvanlı sözleşmeli personel, pozisyonları ile birlikte hiçbir işleme gerek kalmaksızın Kültür ve Turizm Bakanlığı’na devredilmiş sayılır.

- çalışmakta olan sanatkar memurlardan bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihte emekli aylığı bağlanmasına hak kazanmış olan ve bu tarihten itibaren 4 ay içinde emekli başvurusunda bulunanlara, emekli ikramiyesi bu maddenin yayımı itibarıyla yaş haddinden emekliliğine;
a) En fazla 3 yıl kalmış olanlara yüzde 40,
b) 3 yıldan çok ve 6 yıl dahil, 6 yıldan az kalmış olanlara yüzde 50,
c) 6 yıldan fazla kalmış olanlara yüzde 60 oranında fazla ödenir."


Yaklaşık 7 yıl önce, "yerel yönetimleri güçlendirme"ye yönelik bir yasa çıktı TBMM'nden, yasa merkezi birimlerin yerel yönetimlere dağıtılmasını öngörüyordu. Kütüphaneler, müzeler, ören yerleri ve benzerleri artık Ankara'dan yönetilmeyecek, bulundukları illerin yerel yönetimlerine devredilecekti. Ancak, Devlet Tiyatroları ve Opera-Bale'nin kendi özel yasalarının olması bu iki kurumun yerel yönetimlere dağıtılmalarında sorun yaratıyordu.

İşte tam bu noktada özel yasaları olduğu için bu kapsama girmeyen iki kurumun özel yasalarının iptal edilerek Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü'ne bağlanmaları ve diğer birimlerin konumuna getirilerek sorunun çözülmesi planlandı. Bu çalışmayı, şimdi Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri olan zamanın Kültür Bakanlığı Müsteşarı Sayın Mustafa İsen yürütüyordu, sona yaklaşan çalışma, zamanın Cumhurbaşkanı Necdet Sezer'in ilgili yasayı veto etmesiyle birlikte rafa kaldırıldı.

Uzun süre dokunulmayan Yerel yönetimleri Güçlendirme yasası tekrar gündeme geldiğinde bu konudaki çalışmalar da hız kazanmaya başlamıştı. Tiyatro ve Opera-Bale'nin bölgelerdeki bütünlüğü bozulmadan nasıl devredilecekleri araştırılırken geçen yıl İ.B.B. Şehir Tiyatroları'ndaki yönetmelik değişikliğine direnen tiyatro insanlarına kızan Sayın Başbakan Partisi'nin gençlik kollarının kurultayında "Özelleştireceğim" çıkışını yaptı.

Bu çıkışla birlikte, ilgili bürokrasi bu direktifi yerine getirmek için kolları sıvadı, ancak kısa sürede "özelleştirilmenin" mümkün olmadığı anlaşıldı ama ok yaydan çıkmıştı artık.

"TÜRKİYE SANAT KURUMU İLE SANATIN DESTEKLENMESİ HAKKINDA KANUN TASARISI TASLAĞI"nın son bölümünde de açıklandığı gibi, İngiltere, Avusturalya ve İtalya'da da benzer kurulların olduğu vurgulanmış, o modeller incelenmiş ve eklektik bir yasa taslağı hazırlanmış. Şu çok net anlaşılıyor ki, "Gelişmiş Batı'nın örneğini getiriyoruz" iddiası ile taslak savunulacak.

Neden Bu Model Türkiye'ye Uymaz?
İngiltere'den esinlenerek oluşturulmaya çalışılan taslak çalışması yapılırken, İngiltere'nin tiyatro geçmişi ile Türkiye'deki tiyatro geçmişi karşılaştırıldı mı? Sanmıyorum.

İngiltere'deki bilet ücretleri ile Türkiye'deki bilet ücretleri karşılaştırıldı mı? Sanmıyorum.

İngiltere'deki National Theatre incelendi mi? Sanmıyorum.

Bu soruları çoğaltmak mümkün, çok fazla soru var ancak anlamsızlaşacak soru yumakları yerine mevcuda bakmak daha işlevsel olabilir.

Artık Opera-Bale Yok…
Yasa taslağına baktığımızda İl Kültür Müdürlükleri'ne devredilecek olan bu sanatçılardan beklenen, sadece bir an önce istifa etmeleri ya da emekli olmaları, çünkü taslaktaki "Kurulca kararlaştırılan destek miktarı, proje gruplarınca yapılan değerlendirmeye göre belirlenen proje giderlerinin yüzde 50’sini aşmaz." maddesi bile tek başına artık bu ülkede opera ve balenin olamayacağının en somut göstergesidir.

Sanatçılar bir araya gelerek proje önerebilecekler deniyor, deniyor da bu nasıl olacak? Bunun yanıtı yok, olamaz da zaten.

Artık Devlet Tiyatroları Yok…
Yasa taslağına baktığımız zaman, bölgelerdeki sanatçıların o ilin kültür müdürlüklerine devredildiğini görüyoruz, geçici bir süre için bölgeye gitmiş olan genç insanlardan maaşlarını da azaltarak ("Bu personele bu maddenin yayımı tarihi itibarıyla aldıkları son aylık sözleşme ücretlerinin 4 ikramiye ve 2 teşvik ikramiyesi hariç kısmı aylık olarak ödenmeye devam olunur.") ve tiyatro yapmaları elinden alınarak, ne yapmaları bekleniyor? Bir beklenti var mı? Evet var. Hızla istifa etmeleri.

Bölgeler ne yapıyordu?
Bu taslağı hazırlayan bürokratlar, acaba hayatlarında bir kez herhangi bir bölgeye gidip, o insanların orada neler yaptığına baktılar mı? Merak edip öğrenmeye çalıştılar mı? Sanırım hayır.

Devlet Tiyatroları'nın bölgelerinde 19 sanatçı kadrosu vardır, o da tamamen doluysa.
Bu insanlar şöyle çalışır:
- Akşam oyun oynarlar.
- Gündüz bir sonraki oyunun provasındadırlar çünkü bölgelerde oyunların ömrü 5-7 haftadır, seyirci biter çünkü.
- Çevre illere ve ilçelere düzenli turneler yaparlar.
- Bulundukları ilde okullara ve amatör tiyatrolara bilgi ve malzeme desteği verirler.
- Bu bölgelerin bir kısmı, uluslararası festivaller düzenler.

Örneğin Trabzon Devlet Tiyatrosu olmayacağı için sadece Trabzonlular değil, bir taraftan Samsun'a, diğer taraftan Artvin'e kadar uzanan iller, ilçeler ve hatta köyler artık tiyatro izleyemeyecek. Yüzlerce çocuk okullarındaki tiyatro çalışmalarında profesyonel tiyatrocuların desteğinden mahrum kalacak.

Trabzonlular artık yurt dışından gelen tiyatroları da izleyemeyecek.

Festivaller
Devlet Tiyatroları Ankara'da "Küçük Hanımlar Küçük Beyler Uluslararası Çocuk Tiyatrosu Festivali", Adana'da "Devlet Tiyatroları-Sabancı Uluslararası Adana Tiyatro Festivali," Trabzon'da "Uluslararası Karadeniz Tiyatro Festivali", Antalya'da "Uluslararası Tiyatro Festivali" ve Konya'da "Bin Nefes Bir Ses Uluslararası Türkçe Tiyatro Yapan Ülkeler Festivali" artık olmayacak. Ne tesadüftür ki tam bu sıralarda "Türkçe Olimpiyatları" reklamları "Kamu Spotu" olarak dönüyor.

Sadece bu yıl Devlet Tiyatroları Festivalleri'ne 2 ay içinde 24 ülkeden 33 topluluk katıldı, bizlerin İstanbul'dan bakarak imrendiğimiz, aklımızın oralarda kaldığı toplulukları izledi bu ülkenin insanları.

Devlet Tiyatroları, Türkiye'yi, Türk tiyatrosunu dünyanın dört bir yanında temsil etti.

Kim düzenleyecek bu Festivalleri? Türkiye Sanat Kurumu mu düzenleyecek?

Salonlar
Siyasilerin ve bürokratların pek ilgilenmediği sorunlardan biri de salon sorunudur. Ülke bir yandan salonsuzluk sıkıntısını yaşarken, diğer yandan yapılmış ama bakılamamış salonlardan geçilmiyor. Anadolu turnesi yapan özel tiyatrolar da bilir; ışıkları açtıracak elemanı bulamamanın sıkıntısını… kapıyı kilitleyip giden görevlinin peşinden koşturmaları… çürümüş koltukları, küf kokan fuayeleri… Salon yapmak değil bakmak zordur, ülkenin dört bir yanındaki bakımlı salonlar da Devlet Tiyatroları'nın ve Opera-Bale'nin salonlarıdır, kısa bir süre sonra onlar da kullanılamaz duruma gelmenin tehlikesi görülmüyor mu?

Oyuncular
Yukarıda notladığım taslak maddelerinden de anlaşılacağı gibi iki yöntem bulunmuş, oyunculardan tamamen kurtulmak için.
a. Emekliliği teşvik etmek.
b. Maaşları düşürmek.

Bir de taslak da olmayan ama uygulamada gündeme gelecek olan görevlendirmeler. Nasıl mı?

Türkiye Sanat Kurumu'na verilecek projelerde İl Kültür Müdürlükleri bünyesine gönderilmiş oyuncular amatörlerin ya da görevlendirilmiş şahısların projelerinde istihdam edilmeye çalışılacak, bu görevlendirmeyi içine sindiremeyenler, istifa edecek ve onlardan da kurtulunmuş olunacak.

Bu taslak kesinlikle yeni bir model oluşturma taslağı değil, ülkede tiyatroyu, opera-baleyi yok etme taslağıdır.

Mustafa Demirkanlı
Kaynak: Tiyatro… Tiyatro Dergisi, Haziran 2013, Sayı: 250

ALINTI
  Alıntı
Yeni Konu Aç Cevap Yaz

Etiketler
devlet, kapatıla…, tiyatroları


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum Renkli Sosyal Medya
Forumrenkli Facebook Forumrenkli Twitter Forumrenkli RSS
Forum Renkli Desteklediklerimiz

Forum Renkli Yasal Uyarı!

Forum Renkli Türkiye'nin en renkli eğlence ve bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Forum Renkli; Arkadaşlık, Dostluk, Eğlence, Paylaşım, Msn Nickleri, Msn Sözleri, Msn Avatarları, Ödüllü Yarışmalar, Msn Sözleri, Şiirler, Şarkılar, Moda, Sağlık, Tv, Dizi, Film, Komik, Komik Resimler, Komik Videolar, Haberler, Spor Haberleri ve Güncel Bilgi Paylaşımı gibi konuların kullanıcıları tarafından önceden onay almadan anında yayınlayabildikleri bir forumdur.

Copyright© 2011 - 2013, ForumRenkli.com® Tüm Hakları Saklıdır.


Forum Renkli Alexa Forum Renkli SitemapvBulletin® Version 3.8.7 ile güçlendirilmiştir.
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd
Inactive Reminders By Realdizayn

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1 ©2011, Crawlability, Inc.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557