Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu  "Taklitler, Asıllarını yaşatırmış."
Go Back   Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu > Haber ve Magazin > Türkiyeden Haberler
Ücretsiz Kayıt ol veya Üye Girişi yapın.
Türkiyeden Haberler Türkiye'nin her yerindeki güncel haberler burada.

Forum Renkli - Türkiye'nin En Renkli Eğlence ve Paylaşım Platformuna Hoşgeldiniz.
Forum Renkli'ye Hoşgeldiniz. Forumumuza ücretsiz KAYIT olarak, forumumuzda bilgi alışverişi yapabilir ve aramıza katılıp samimi dostluklar kurabilirsiniz.

Forumumuzda bizimle birlikte paylaşıma katılmak için buradan üye olabilirsiniz.veya Facebook üyeliğiniz ile sitemize kayıt olabilirsiniz.
Etiketli Üyeler Listesi

Yeni Konu Aç Cevap Yaz
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 02 Mart 2014, 15:27   #1 (permalink)
Üye

EmreCan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 13 Mart 2013
Nerden: İstanbul
Yaş: 23
(Mesajlar): 1.548
(Konular): 1602
İlişki Durumu: Yok
Burç:
Renkli Para : 133513
Aldığı Beğeni: 197
Beğendikleri: 31
Ruh Halim: Kabadayi
Takım :
ÖdülleriÜye Ödülleri: 2
Oscar Ödülü Oscar Ödülü 
Standart Meclis Halkbank'ı akladı

TBMM KİT Alt Komisyonu, Halk Bankası'na ilişkin çalışmalarını tamamladı.

TBMM KİT Alt Komisyonu, Halk Bankası'na yönelik 17 Aralık süreciyle ilgili iddiaları ilgili kurumlara sordu.

TBMM KİT Komisyonu Başkanı Hasan Fehmi Kinay, Halk Bankası'nın, 17 Aralık sürecinde operasyonların odağında olduğunu belirterek, kendilerinin de Komisyon olarak o tarihten itibaren ortaya atılan iddialarla ilgili olarak gerek Halk Bankası gerekse onu denetleyen BDDK, MASAK, Merkez Bankası, Sayıştay gibi kurum ve kuruluşlar nezdinde konuyu yakından takip ettiklerini anlattı.

Halk Bankası'na yönelik en önemli iddianın İran ile yapılan altın ihracatına ilişkin değerlendirme olduğuna işaret eden Kinay, "En önemli iddia; yüklü miktarda vergi iadesi verildiğiydi. Öncelikle Maliye Bakanlığı'ndan aldığımız değerlendirmelerde iddia edilen 10 milyar avro gibi hayali ihracata dayalı vergi iadesinin söz konusu olmadığı, 46 milyar doları bulan ihracatın yaklaşık 21 milyar dolarlık kısmı İran'a yapılan ihracattır ve vergi iadesi olarak 1 milyar 348 bin dolar olduğu tespit ettik. Bu rakam da son derece makul ve fiilen yapılan ihracata dayalıdır" dedi.

İran ile yapılan dış ticaret işlemlerinde Halk Bankası'nın ödeme aracılığı yapan kurum olarak öne çıkmasının çok farklı tartışmaları beraberinde getirdiğine dikkati çeken Kinay, bunu yaparken uluslararası hukuka ve bankacılıkla ilgili düzenlemelere aykırı tutum sergileyip sergilemediğine de baktıklarını, bu noktada da yapılan tüm değerlendirmelerde gerek BDDK gerekse MASAK'ın bu yönde tespitlerinin olmadığını kendilerine aktardığını söyledi. Kinay, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından görevlendirilen bankalar yeminli murakıpları ve Halk Bankası'nın kendi teftiş kurulları tarafından yürütülen çalışmalar kapsamında ortaya çıkan raporun sonuç bölümünde "uluslararası mevzuata ve bankacılık mevzuatına aykırı herhangi bir işlemin olmadığı" yönünde tespitin de kendileriyle paylaşıldığını ifade etti.

Kinay, Halk Bankası'nın bankacılık sektöründe İran ile Türkiye arasındaki doğalgaz ve diğer petrol ürünleri ithalatından kaynaklanan dış ticaret işlemlerinde yapılan ödemeler için iran Merkez Bankası tarafında açılan hesabı işleterek bu sistemi son derece başarıyla yöneten bir banka olduğunu belirterek, sadece Türkiye'deki değil, bir çok yabancı şirketin de Halk Bankası'nı kendi dış ticaret işlemlerine aracılık etmesi talebinde bulunduğunu kaydetti. Halk Bankası'nın buradan kendisine ciddi komisyon gelirleri elde ettiğini ifade eden Kinay, halen de İran'ın yanı sıra Irak, Kuzey Irak, Hindistan'ın da içine bulunduğu bir finans otoritesi olarak bu işlemlere aracılık etmeyi sürdürdüğünü söyledi.


"14 KATINI HAZİNE'YE KAZANDIRDI"

Halk Bankası'nın son 10 yılda bankacılık sektöründe önemli bir "başarı öyküsü" oluşturduğunu, Hazine'ye de temettü, vergi, halka arz yoluyla 15 milyar 243 milyon lira kaynak aktardığına işaret eden Kinay, Hazine tarafından kendisine verilen sermayenin 1 milyar 250 milyon lira iken bunun yaklaşık 14 katı kadar Hazine'ye kazandırdığını hatırlattı.

Komisyon olarak yaptıkları değerlendirmelerde şube sayısını önemli ölçüde artırdığını vurgulayan Kinay, 2 yıl içinde 2013 yılı sonu itibarıyla 872 şubeye ulaştığını, bir çok yabancı ülkede şubeler açtığını, tahsil kabiliyetini yitirmiş bir çok alacağı tahsil ederek kredi hacmini önemli ölçüde artırmasına rağmen yüzde 60'ları bulan kredi tahsilat güçlüğünü yüzde 3'lere düşürdüğünü, verdiği kredileri sağlam şekilde tahsil etme başarısını da ortaya koyduğunu kaydetti.


"KARA PARA AKLAMA KONUSUNDA SUÇ UNSURU YOK"

Kara para aklama konusundaki iddiaların hiçbirinin yetkili otoriteler tarafından tespit edilmediğini ifade eden Kinay, "Kara para aklama konusunda bir işlem varsa bunun mutlaka MASAK tarafından tespit edilmiş olması gerekirdi. MASAK'tan aldığımız bilgiler ışığında kara para aklamayla ilgili herhangi bir suç unsurunun ne 17 Aralık öncesinde ne de sonrasında söz konusu olduğu, savcılığa verilen suç duyurusunun da olmadığı belirtildi" dedi.

Halka mal olmuş, borsada ilk 20 şirket arasında bulunan, Türkiye ekonomisine büyük katkıları olan bankanın haksızca tartışmalar içine çekilmesinin son derece yanlış ve spekülatif olarak değerlendirdiklerini kaydeden Kinay, "Bu spekülasyonun ne tür bağlantıları var, kimler bu başarı öyküsünden rahatsız oldu, bu ayrı bir değerlendirme konusudur" diye konuştu.

Alt Komisyon'un Halk Bankası'nın 2011 ve 2012 yılları faaliyetlerine ilişkin çalışmalarını bitirdiğini, seçimden sonra da takvimin elvermesi durumunda denetleyecekleri kurumların başında Halk Bankası'nın geleceğini dile getiren Kinay, şöyle konuştu:

"Halk Bankası'nın bankacılık sektörü dışında bir takım farklı suç unsurları söz konusu ise konu ilgili şahısları bağlar. Onlar da bugün yargı önünde hesap vermektedir. Bu hadiseler bankanın tüzel kişiliğini gölgelememeli. Eski banka genel müdürünün evinde bulunan paranın Halk Bankası ile herhangi bir ilgisi yok. O paranın hesabını eski Genel Müdür Süleyman Aslan verecektir. O konuyla ilgili bir tartışmayı Halk Bankası ile birlikte değerlendirmek yanlıştır. Bir banka genel müdürüne rüşvet nasıl, ne amaçla verilebilir? Haksız bir kredi verdiyse, kredi değerlendirmesi olumsuz olan bir şirkete banka genel müdürü kredi vermeye katkıda bulunmuşsa bu yüzden rüşvet verilir. Bu büyüklükteki krediler için bütün yönetim kurulu kararı aranıyor. Böyle bir suistimal söz konusu ise bütün yönetim kurulunun suçlanması gerekirdi. Bugün sadece eski genel müdüre yöneltilen suçlama var, rüşvet iddiası var. Bu paranın rüşvet yoluyla kendi tasarrufuna alındığına yönelik iddialar geziyor. Bunu yapabilmesi mümkün değildir. Çünkü BDDK, koyduğu kredi ilkeleriyle kredi yeterliliği olmayan herhangi bir kuruma bir bankan yönetiminin kredi vermesi ve tahsil edilmediğinde bunu zimmet suçlamasıyla gündeme getirebilmektedir.

Geçmişte bankacılık sektöründe yaşanan hortumlama hadiselerinin bir benzerinin 10 yılda yaşanmaması, tesadüfi değildir. Çünkü bankacılık sektörü, geçmişle kıyaslanmayacak kadar sıkı denetlenmektedir. Zaten Halk Bankası tarafında kullandırılan kredilerin geri dönüş oranları son derece yüksektir. 31 Aralık 2002 tarihinde kullandırılan kredi tutarı 2 milyar 359 milyon lira iken, takipteki kredileri 1 milyar 141 milyon liradır. Yani yüzde 48'i takipte. Ama 30 Eylül 2013 itibarıyla kredilerini 43 kat artırarak 103 milyar 400 milyon liraya çıkartırken, takipteki kredileri yüzde 2'ye karşılık gelen 2 milyar 134 milyon lira olmuştur. Takipteki kredi oranını yüzde 48'den yüzde 2'ye düşürmüş. Rasyonel ve büyük bir hassasiyetle yöneltilen bir bankanın bu tür rüşvet iddialarıyla gündeme getirilmesi ayrıca büyük haksızlıktır."

Kinay, iç teftiş gerçekleştirildikten sonra Halk Bankası müfettişlerinin yaptığı değerlendirmede gündeme getirilen muhatap firmaya düşük komisyon uygulandığı ve teminat açığı olan kredi verildiği yönünde en ufak menfi tespit olmadığını anımsatarak, "Halk Bankası'na şu an itibarıyla savcılık tarafından herhangi bir suç isnadı yapılmamıştır" dedi.

Forum Renkli Yasal Uyarı!

Forum Renkli Türkiye'nin en renkli eğlence ve bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Forum Renkli; Arkadaşlık, Dostluk, Eğlence, Paylaşım, Msn Nickleri, Msn Sözleri, Msn Avatarları, Ödüllü Yarışmalar, Msn Sözleri, Şiirler, Şarkılar, Moda, Sağlık, Tv, Dizi, Film, Komik, Komik Resimler, Komik Videolar, Haberler, Spor Haberleri ve Güncel Bilgi Paylaşımı gibi konuların kullanıcıları tarafından önceden onay almadan anında yayınlayabildikleri bir forumdur.
EmreCan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Yeni Konu Aç Cevap Yaz

Etiketler
akladı, halkbankı, meclis


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum Renkli Sosyal Medya
Forumrenkli Facebook Forumrenkli Twitter Forumrenkli RSS
Forum Renkli Desteklediklerimiz

Forum Renkli Yasal Uyarı!

Forum Renkli Türkiye'nin en renkli eğlence ve bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Forum Renkli; Arkadaşlık, Dostluk, Eğlence, Paylaşım, Msn Nickleri, Msn Sözleri, Msn Avatarları, Ödüllü Yarışmalar, Msn Sözleri, Şiirler, Şarkılar, Moda, Sağlık, Tv, Dizi, Film, Komik, Komik Resimler, Komik Videolar, Haberler, Spor Haberleri ve Güncel Bilgi Paylaşımı gibi konuların kullanıcıları tarafından önceden onay almadan anında yayınlayabildikleri bir forumdur.

Copyright© 2011 - 2013, ForumRenkli.com® Tüm Hakları Saklıdır.


Forum Renkli Alexa Forum Renkli SitemapvBulletin® Version 3.8.7 ile güçlendirilmiştir.
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd
Inactive Reminders By Realdizayn

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1 ©2011, Crawlability, Inc.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557