Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu  "Taklitler, Asıllarını yaşatırmış."
Go Back   Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu > Haber ve Magazin > Türkiyeden Haberler
Ücretsiz Kayıt ol veya Üye Girişi yapın.
Türkiyeden Haberler Türkiye'nin her yerindeki güncel haberler burada.

Forum Renkli - Türkiye'nin En Renkli Eğlence ve Paylaşım Platformuna Hoşgeldiniz.
Forum Renkli'ye Hoşgeldiniz. Forumumuza ücretsiz KAYIT olarak, forumumuzda bilgi alışverişi yapabilir ve aramıza katılıp samimi dostluklar kurabilirsiniz.

Forumumuzda bizimle birlikte paylaşıma katılmak için buradan üye olabilirsiniz.veya Facebook üyeliğiniz ile sitemize kayıt olabilirsiniz.
Etiketli Üyeler Listesi

Yeni Konu Aç Cevap Yaz
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 25 Nisan 2014, 13:25   #1 (permalink)
Üye

mak res - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 18 Mayıs 2013
Nerden: istanbul
Yaş: 30
(Mesajlar): 15.414
(Konular): 5241
İlişki Durumu: Yok
Burç:
Renkli Para : 21168937
Aldığı Beğeni: 1048
Beğendikleri: 1223
Ruh Halim: Arastirmaci
Takım :
ÖdülleriÜye Ödülleri: 3
Oscar Ödülü Oscar Ödülü Oscar Ödülü 
Standart Dört Eski Bakanın Önergeleri Pazartesi Görüşülecek

Canikli, AK Parti Grubu'nda düzenlediği basın toplantısında, dört eski bakanla ilgili soruşturma önergelerine değindi.

Önergeleri gelecek hafta görüşmeyi planladıklarını ancak 1 Mayıs Perşembe gününün tatil olması nedeniyle bundan vazgeçildiğini vurgulayarak, "Dört eski bakanımız hakkında verilen soruşturma komisyonu önergelerini 5 Mayıs pazartesi günü görüşeceğiz" dedi.

Bu soruşturma önergelerinin daha önce Genel Kurul'da tartışmalara konu olduğunu anımsatan Canikli, bu tartışmaların kamuoyunda bir yankı bulduğunu ve bir algı oluştuğunu ifade etti. Canikli, şöyle devam etti:

"Özellikle muhalefete mensup arkadaşlarımızın ileri sürdükleri iddialar çerçevesinde bazı vatandaşlarımızda, bazı fiillerin kapsam dışında kalacağı ya da bunların kapatılmaya çalışıldığı şeklinde bir takım algılar oluştuğunun tespiti üzerine bu önergeyi veren AK Parti'li milletvekilli arkadaşlarımız önergelerini çektiler, yeniden bir soruşturma önergesi verdiler. Bu yeni önergede dört eski bakanımızla ilgili işledikleri iddia edilen fiilerin tamamı soruşturma kapsamına alındı. Kamuoyuna yansıyan dört eski bakanımızla ilgili iddialar var. Pozisyonu, konumu ne olursa olsun bu iddiaların üzerine gidilmesi gerektiğine biz inanıyoruz, sonuna kadar soruşturulması, en detaylı şekilde değerlendirilmesi, irdelenmesi ve ona göre yasalarımız çerçevesinde gereğinin yapılması gerektiğine inanıyoruz.

Eski, yetersiz ve tüm fiilleri, suçları kapsamadığı iddia edilen soruşturma önergesi çekildi. Yine arkadaşlarımız tarafından yine aynı saatte, aynı tarih ve dakikada kamuoyunda gündeme gelen tüm iddiaları kapsayacak şekilde ve onunla bağlantılı TCK'nin ilgili tüm maddelerini içerecek şekilde bir soruşturma önergesi Meclis Başkanlığı'na bugün itibariyle tevdi edildi.""Düşünceleri tek bir soruşturma komisyonu kurulması yönünde"Canikli, kamuoyuna yansıyan iddiaların tamamının eksiksiz soruşturulacağını, üzerine gidileceğini ve gereğinin yapılacağını söyledi.

Önerge sahibi AK Parti'li milletvekillerinin düşüncelerinin, tek bir soruşturma komisyonu kurulması yönünde olduğunu dile getiren Canikli, bununla ilgili herhangi bir problem ya da teknik bir sıkıntı ve hukuki bir boşluğun söz konusu olmadığını bildirdi.

Canikli, soruşturma komisyonlarının birden fazla konulara bakabileceğini, hiçbir sınır bulunmadığını vurgulayarak, "Komisyonun kurulması kararı verilirse AK Parti olarak irademiz kurulması yönünde olacak. Genel Kurul'da bu şekilde karar çıktığı takdirde Meclis Başkanlığı, grubu bulunan 4 siyasi partiye kendilerine düşen üyelerin 3 katı isim bildirmesini yazıyla bildirecek" diye konuştu.

Canikli, soruşturma komisyonunun 15 kişiden oluştuğunu belirterek, bunun 9'unun AK Parti'li, 4'ünün CHP'li, birinin MHP'li, birinin de BDP'li üyeden oluşacağını bildirdi.

Canikli, Meclis'in çalışma takvimine de değinerek, 1 Temmuz kadar normal çalışma süresine kadar devam edeceğini söyledi.

Canikli, gazetecilerin, "Komisyon çalışmaları çerçevesinde iddialarda adı geçenler dinlenebilecek mi?" sorusu üzerine, "Elbette, soruşturma komisyonlarının çok büyük yetkileri var. İstedikleri herkesi dinleyebilirler. Bu anlamda gizli bilgiler dahi soruşturma komisyonlarına verilir. Herkesi bu amaca yönelik olarak dinleyebilir, ifadelerini alabilir, bilgisine başvurabilir" dedi.

"Bakanlar size bildirim yaptılar mı konuşacaklar mı?" sorusuna Canikli, "Bu konuda bize görüş beyan etmediler ama bizim beklentimiz gelip kendilerini savunmalarını, kanaatlerini ya da görüşlerini Genel Kurul'da kamuoyuyla paylaşmaları noktasında. Ama yine o konuda karar kendilerinin" yanıtını verdi."CHP'den bu konuda beyan etmemiş milletvekili var mıdır?"Canikli, "Neden iki değil de, tek komisyon kurulmasını tercih ettiniz?" sorusuna Canikli, şu yanıtı verdi:

"Öncelikle teknik olarak tek komisyon tarafından birden fazla bakanla ilgili iddiaların soruşturulması mümkün. Dört komisyon kurulduğunu varsayın, herhalde özellikle CHP'liler yeteri kadar milletvekili veremezler buraya. Neden? Çünkü bu soruşturma önergelerinin altında imzası olan milletvekilleri komisyon üyesi olamazlar. Herhangi bir şekilde herhangi bir yerde bu konularla ilgili görüşlerini kamuoyuyla paylaşan yani ihsası reyde bulunan milletvekilleri komisyon üyesi olamazlar. Lehte ya da aleyhte görüşlerini herhangi bir şekilde Genel Kurul'da ya da başka yerde, başka şekilde görüşlerini belirten milletvekilleri soruşturma komisyonlarına üye olamazlar. Bütün bunları dikkate aldığımızda özellikle CHP'den bu konuda görüş beyan etmemiş milletvekili var mıdır, açıkçası ya da ne kadardır bilmiyorum ama büyük bölümünün ihsası rey anlamına gelecek görüş beyan ettiğini biliyoruz. Bütün bunları dikkate aldığınızda dört ayrı komisyon kurulması halinde... Bir de aday bildirecek, 4 kat bildirecek. Dört komisyon kurulduğunu varsayın. 16 çarpı 3, 48 ediyor. 48 tane görüş beyan etmemiş, milletvekili CHP'de bulabilir misiniz? Biz muhtemelen bulunamayacağını düşünüyoruz."

Canikli, komisyona siyasi parti grupları tarafından gönderilecek milletvekillerinin hukuki anlamda özellikleri olması gerektiğini belirterek, şunları söyledi:

"Sonuç itibariyle yapılan iş bir hukuki çalışmadır. Siyasi parti grupları üye olarak gönderirken bu hususu muhtemelen dikkate alacaklardır. Biz şahsi olarak almaları gerektiğini düşünüyoruz. Bu soruşturmaların daha sağlıklı yürütülmesi için bu konularda özellikle uzmanlaşmış milletvekili arkadaşlarımızın komisyona üye olarak verilmesi son derece doğaldır. Dört ayrı komisyon kurulması halinde orada belki bu alanlarda uzmanlığı, yeteri kadar bilgi birikimi olmayan arkadaşların görevlendirilmeleri kaçınılmaz hale gelebilir. CHP'nin talebi dört ayrı komisyon kurulması, önergelerden bunu anlıyoruz. Halbuki 3 bakanla ilgili tek dosya ve aşağı yukarı olaylar aynı yerden besleniyor, birbirine benzer olaylar. Bunlarla ilgili farklı komisyon kurulmasının hiçbir mantığı yok. Tek komisyonun daha sağlıklı karar vereceğine inanıyoruz."

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 1915 olaylarına ilişkin mesajına yönelik eleştirilerin anımsatılması üzerine, öncelikle bunun bir özür olmadığını vurgulayarak, "Sayın Başbakanımızın ifadeleri açıklamaları bir insani duygunun tespiti ve yansımasıdır. Önce bunun ortaya konulması gerekiyor. Hiçbir şekilde soykırım iddialarının kabulü ya da onun kabulünün önünü açacak bir ön açıklama değildir. Normal bir insan sayın Başbakanımızın bu açıklamalarından soykırım iddialarının kabul edileceği gibi bir sonuca varmaz" dedi.

Canikli, Osmanlı'nın tehcir kararının güvenlik açısından doğru bir karar olduğunu belirterek, şöyle devam etti:

"Binlerce insanın bu tehcir kararının uygulanması sırasında şu veya bu nedenle hayatını kaybettiği doğrudur. Her şeyden önce insanı açıdan bakıldığında bir sıkıntı söz konusudur. Bu kayıplar reeldir, gerçektir. Bunlara insani olarak yaklaşmak ve onların yakınlarına, ilgililerine bir taziyede bulunmak ya da bunu ifade etmek son derece doğal ve insani yaklaşımdır. Olayı böyle okumak gerekiyor. Yani o ölümleri inkar edebilir misiniz, edebilir miyiz? Bizim devletimizin ya da milletimizin tezi şudur; ölümler amaçlanmadı, hiçbir zaman hedeflenmedi, kastlı olarak söz konusu olmadı."Halaçoğlu'nun iddiasıCanikli, MHP Grup Başkanvekili Yusuf Halaçoğlu'nun, "Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın okuduğu İstanbul İktisadi ve İdari Bilimler Akademisi üç yıllık, Anayasa'ya göre Cumhurbaşkanı adayı olamaz" iddiasının hatırlatılması üzerine, anayasada ilgili maddenin "yükseköğrenim görme" şartı olarak ifade edildiğini söyledi.

Başbakanı'nın mezun olduğu akademinin yükseköğrenim kurumu olduğunu belirten Canikli, "En ufak bir tartışma söz konusu değildir. Bu tür mesnetsiz, hiçbir mantığı olmayan, akla, mantığa, hukuka sığmayan bu iddiaların gündeme getirilmesini hayretle izliyoruz. Bu iş böyle olmaz" dedi.

Canikli, gerçeği yansıtmayan, hatta ahlaki boyutu da olmayan bu tür iddialarla yarış olmayacağını vurgulayarak, şunları söyledi:

"Cumhurbaşkanlığı yarışının kuralları bellidir. Çıkarırsınız adayınızı meydana ve yarışırsınız. Milletin tercihini, teveccühünü kazanmaya çalışırsınız ve aldığınız takdirde sonuca ulaşırsınız. Başka türlü olmaz. Aslında özellikle parti genel başkanlarının bu dönemde yeni tanımlanan Cumhurbaşkanlığı'na aday olması gerekiyor. Nedeni şu; biz Ağustos ayında sadece bugüne kadar ki kamuoyunda bilinen Cumhurbaşkanını seçmeyeceğiz. Biz önümüzdeki Cumhurbaşkanlığı seçiminde aynı zamanda başbakanın yarısını da seçeceğiz. Belki bu iddialı bir ifade olabilir. Bunun nedeni çok açık. Çünkü ilk defa cumhurbaşkanları halkın doğrudan katılımıyla seçilecek.""Yarı başkanlık sistemine önemli bir adım atıldı"Canikli, 1982 anayasasında cumhurbaşkanlarına, birçok ülkede devlet başkanlarına verilen yetki ve görevlerin verildiğini ifade ederek, şunları söyledi:

"Bugüne kadar cumhurbaşkanı halk tarafından seçilmediği için bu yetki kullanılmamış ya da çok sınırlı kullanılmıştır. Ama artık sistem değişti. Cumhurbaşkanları artık halk tarafından doğrudan seçilecek. Cumhurbaşkanı yürütmenin başıdır. Ama bugüne kadar doğrudan yetkilendirilmediği için kullanılmayan bu yetki halkın yüzde 50'den fazla oyuyla seçilmiş Cumhurbaşkanları tarafından kullanılacaktır. Kim olursa olsun. Bu sadece sayın Başbakanımız eğer Cumhurbaşkanı seçilirse onun tarafından kullanılacak bir yetki ve değerlendirme değildir. Halk tarafından seçilecek cumhurbaşkanı kim olursa olsun anayasada kendisine verilen yetkilerin tamamını kullanacaktır. Gücün kaynağı çünkü halktır. Yürütmenin başı olarak yeni seçilen cumhurbaşkanı bugüne kadar başbakanlar tarafından kullanılan, cumhurbaşkanları tarafından kullanılmayan bu yetkileri kullanmaya başlayacaklardır. Bu seçimde klasik, temsili, sembolik cumhurbaşkanlarını seçmeyeceğiz. aynı zamanda başbakanlığın birçok yetkisini kullanacak bir cumhurbaşkanı seçeceğiz. O nedenle bu aynı zamanda genel başkanların da yarışı olması gerekir. Çünkü başbakanlık iddiası ya da hükümet olma, hükümet kurma, yürütme iddiasında olan siyasi partiler ya da başkanları varsa onların yarışının yapılacağı alan şu anda cumhurbaşkanlığı seçiminin yapılacağı alandır."

Cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesiyle yarı başkanlık sistemine önemli bir adım atıldığını belirten Canikli, ancak bu sistemle uyumlu birçok düzenlemenin yapılması gerektiğini söyledi. Canikli, "Cumhurbaşkanlarının halk tarafından doğrudan seçilmesi yetkisi bu millete verildikten sonra, hiçbir siyasi parti bunu geriye alamaz. Tartışmaları bu gerçek üzerinden yürütmek gerekir" diye konuştu.

Canikli, "Siyasi parti genel başkanlarını meydana mı davet ediyorsunuz?" sorusuna, "Bu yürütmenin başının seçimidir. Yani eğer iddianız buysa elbette genel başkanların yarışı olması gerekir" karşılığını verdi.Muhabir: Esin Işık

AA

[SIGPIC][/SIGPIC]
mak res isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Yeni Konu Aç Cevap Yaz

Etiketler
bakanın, dört, eski, görüşülecek, pazartesi, Önergeleri


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum Renkli Sosyal Medya
Forumrenkli Facebook Forumrenkli Twitter Forumrenkli RSS
Forum Renkli Desteklediklerimiz

Forum Renkli Yasal Uyarı!

Forum Renkli Türkiye'nin en renkli eğlence ve bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Forum Renkli; Arkadaşlık, Dostluk, Eğlence, Paylaşım, Msn Nickleri, Msn Sözleri, Msn Avatarları, Ödüllü Yarışmalar, Msn Sözleri, Şiirler, Şarkılar, Moda, Sağlık, Tv, Dizi, Film, Komik, Komik Resimler, Komik Videolar, Haberler, Spor Haberleri ve Güncel Bilgi Paylaşımı gibi konuların kullanıcıları tarafından önceden onay almadan anında yayınlayabildikleri bir forumdur.

Copyright© 2011 - 2013, ForumRenkli.com® Tüm Hakları Saklıdır.


Forum Renkli Alexa Forum Renkli SitemapvBulletin® Version 3.8.7 ile güçlendirilmiştir.
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd
Inactive Reminders By Realdizayn

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1 ©2011, Crawlability, Inc.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557