Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu  "Taklitler, Asıllarını yaşatırmış."
Go Back   Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu > Haber ve Magazin > Türkiyeden Haberler
Ücretsiz Kayıt ol veya Üye Girişi yapın.
Türkiyeden Haberler Türkiye'nin her yerindeki güncel haberler burada.

Forum Renkli - Türkiye'nin En Renkli Eğlence ve Paylaşım Platformuna Hoşgeldiniz.
Forum Renkli'ye Hoşgeldiniz. Forumumuza ücretsiz KAYIT olarak, forumumuzda bilgi alışverişi yapabilir ve aramıza katılıp samimi dostluklar kurabilirsiniz.

Forumumuzda bizimle birlikte paylaşıma katılmak için buradan üye olabilirsiniz.veya Facebook üyeliğiniz ile sitemize kayıt olabilirsiniz.
Etiketli Üyeler Listesi

Yeni Konu Aç Cevap Yaz
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 20 Eylül 2014, 02:55   #1 (permalink)
VIP ÜYE ~

Sessiz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 15 Eylül 2014
Yaş: 29
(Mesajlar): 1.454
(Konular): 1426
İlişki Durumu: Yok
Burç:
Renkli Para : 72000
Aldığı Beğeni: 208
Beğendikleri: 50
Ruh Halim: Cok Sinirli
Takım :
Sessiz - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart Arınç: Türkiye İçin Yıkım Olabilir

Bülent Arınç, Türkiye'ye gelen Kürt asıllı Suriyelilerle ilgili "Bizim için yıkım olabilir" derken rehinelere ilişkin "Kaldıkları yeri biliyoruz. Kurtarmak istiyoruz." dedi.

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç katıldığı bir televizyon programında gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu.

Bülent Arınç, Türkiye'nin sınırı açtığı IŞİD'den kaçan Suriyelilerle ilgili, "Suriye'deki yönetimin, halkına karşı zulmetmesini her zaman eleştirdik ama oradan kaçıp da hayatını kurtaran insanlara da kucak açtık. Şimdi aynı şekilde bir akım, Suriye kuzeyinden başlayarak Türkiye'ye Kürtleri de getirecek olursa bu, Türkiye için maddi manevi açıdan bir yıkım olabilir" dedi.

Arınç, IŞİD'in kaçırdığı 49 Türk vatandaşı olan rehinelere ilşikin ise "Onlarınher halini biliyoruz. Kaldıkları yeri biliyoruz. Ve o vatandaşlarımızı IŞİD'in elinden çekip kurtarmak istiyoruz." ifadelerini kullandı.

"ÇÖZÜM SÜRECİNİ HER HAFTA TAKİP EDİYORUZ"

"İçişleri Bakanımız ve AFAD Sorumlu Başbakan Yardımcımız Numan Kurtulmuş ile görüştüm. Ondan aldığım bilgiler de teyit edildi. Esasen bu gelişmeleri çok yakından takip ediyoruz. Bizim yeni çalışma düzenimizde sayın başbakanımız çözüm süreciyle ilgili gelinen noktayı her hafta bir araya gelerek, onun başkanlığındaki toplantıda takip ediyoruz."

"KENDİLERİNE GÖRE SİLAHLARI VAR VE ÇOK ACIMASIZLAR"

"Aynı zamanda Irak, Suriye ve çevremizde meydana gelen olaylarda ve buna bağlı bir tür sıkıntıları her hafta yaptığımız toplantılarda güvenlikte diyebiliriz. O toplantılarda MİT müsteşarlığında katıldığı, askeri komutanlarında katıldığı bir toplantıyla değerlendiriliyor. İyi bir çalışma düzenimiz var. Bu haftadan haftaya yapılan bir şey değil. Gözden geçirmek, çalışmaları takip ve daha çekirdekli bir kadroyla anında karar vermek üzere bir hazırlığın içerisindeyiz. Dolayısıyla bugünkü olaylar şaşırtıcı değildi. Suriye'nin kuzeyindeki olayları takip ediyorduk. Musul'dan başlayan Kerkük civarında IŞİD'in ilerlemesini takip ediyorduk. Sonra Amerikan bombardıman uçaklarının defalarca bazı ikmal merkezlerini vurduğunu biliyorduk. Sonrasında Amerika'nın önderliğinde bir koalisyon kurulmaya çalışılıyor ve bu koalisyonda daha çok saldırılarıyla ve hava bombardımanlarıyla IŞİD'in yolunu kesmeye, konvoylarını vurmaya, lojistik desteklerini kısmaya çalışıyordu. Şimdi tabi IŞİD yeni bir olay değil, ancak bu kadar güçlenmesi veya ön plana çıkması, kendinden bu kadar bahsetmesi son yıllarda ve birkaç yılı kapsadı. Önce Irak İslam Devleti olarak kurulmuş, sonra Suriye'de yaşanan içinde Suriye kanadına geçmişler. Irak, Suriye Şam İslam Devleti olmuş. Kendilerine göre giysileri var, kendilerine göre silahları var ve bu maalesef çok acımasız. Bazen boğazları keserek, bazen de topluca insanları öldürerek, büyük cinayetler işliyorlar. Daha çok bu yönüyle gündeme gelen, ideolojik amacını bir araya bırakalım vahşetle, ortaya koyan haliyle terör örgütüdür. Türkiye bir yıl önce 2013'ün sanırım ekim ayı bakanlar kurulu kararnamemiz var. Orada Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararlarını uygulama olarak terör örgütü olarak ilan ediyoruz, hemde örgütle sadece bu değil şüphesiz El Kaide ve benzeri örgütlerinde ilişkide bulunduğu ülkelerin mal varlıklarını dondurmak, ülkeye giriş çıkışlarını yasaklanması gibi tedbirlerde alıyoruz. Türkiye'nin bu konuda bir eksiği yok. Ama bize daha çok Suriye'deki kaos hemen hemen dört yıldan beri, ikincisi de Maliki yönündeki Irak'ın bölünmeye ve parçalanmaya gidişi."

"ALIKONULAN YURTTAŞLARIMIZLA İRTİBATIMIZ BİR ŞEKİLDE DEVAM EDİYOR"

"Küçük bir kuvvetle Irak merkezi hükümetinin askerleri giysilerini bırakıp kaçtılar. 300-400 bin nüfuslu şehri 500 kişilik IŞİD gücü belindeki silahlarla acımasızlığıyla, saldığı korkuyla ve içeriden gelen desteklerin bulunmasıyla ele geçirdi. O sırada tahliyeye edilmemiş olan konsolosluk görevlilerimizde bayrağımızı indirmeden onların bu şekilde rehinesi durumuna düştüler. Alıkonmakta, rehinede diyebiliriz. Ama 3 ayda doldu. Yani 3 aydın beri 49 kişidir bunlar. 3'ü yerel ihtiyaçlar için kullanılan o bölgenin insanlarıdır. Türkiye'den giden veya vatandaşı olan 46 yurttaşımızdır, içlerinde bayanda, çocukta var. Onların her hali ile ilgileniyoruz, kaldıkları yeri bile biliyoruz. İrtibatımız bir şekilde devam ediyor. Bir tanesinin bile burnunun kanamasını istemediğimiz için, çok hassasiyet gösteriyoruz Bir şekilde onları oradan çekip kurtarmak istiyoruz. Bunun ne kadar zor olduğunu as çok insanlar tahmin edebilir. Bursa'dan da birkaç tanesinin yakını var. Geldiğimiz zaman onlarla da görüştüm. Türkiye'nin her yerinden arayanlara Dış İşleri Müsteşarımız, ilgili arkadaşlar zaman zaman bilgi veriyor. Şuanda sağlıklarının iyi olduğunu, güvenli yerde bulunduklarını ama maalesef hale IŞİD kontrolü altında olduklarını bilmemiz lazım. Onları bugün her gün konuşarak, bulunduğu durumu trajik şekilde anlatarak onlar hakkında yaptığımız çalışmaları sonuçsuz bırakacak bir takım hareketlerden kaçınmamız lazım. En basitini söyleyeyim. İlk zamanlarda bulundukları yerin fotoğrafını çekip bir şekilde internete konduğunda veya haber ajanslarına geçtiğinde yerleri değişti, Yer değiştirmeler oldukça, bizim bir takım çalışmalarımız ve planlarımız suya düşüyor. Allah korusun bu insanların neler yapabileceklerini en azından yaptıkları işlerden anlayabiliyoruz. Biz oradaki tüm yurttaşlarımız bir gün veya çok yakında kurtulacaklarını ana vatana döneceklerini, yakınları ile kucaklaşacaklarını ümit ediyoruz"

"IŞİD'İN ERBİL'E GİRECEK ŞEKİLDE YÜRÜYÜŞÜ ENGELLENDİ"

"Erbil, Süleymaniye dediğimiz yer Kuzey Irak'ta kurulan Kürt bölgesinin yönetimi altında bulunan yerler. Peşmergeler silahlandılar. Amerikan uçakları da bunların lojistik yerlerini vurunca IŞİD militanlarının yürüyüşü biraz durdu. Kuzey Irak biraz daha güvenli hale geldi. Yoksa Kerkük'ü de ele geçirecekler, Selahattin'i de ele geçirecekler. Hatta bir koldan Bağdat üzerine yürüyebilecek bir çalışmanın içerisindeydiler. Suriye'ye tekrar döndüler. Suriye'de Kobani denilen orada 4 tane biri de orada Kürt yönetimi ayrı ayrı tampon bölgeleri kurdu. Bunlara da yönetici atadı. Ne kadar ciddi bir durum değil veya değildir ayrı konu. O Kobani yakınlarındaki Telebayat ve diğer bazı kasabaların birkaç günden beri IŞİD üzerine yürüdü. Bu yürüyüşte Musul'da olduğu gibi silahlı güçlerin IŞİD'in önünden PYD'nin veya silahlı güçlerinin bir şekilde önünden kaçtıklarını ve oralarda bir boşluk bıraktıklarını biliyoruz. Suriye ile sınırımız çok yakın. Hatta zaman zaman atılan bombaların veya mermilerin de bizim tarafa düştüğünü insan kaybına da yol açtığını biliyoruz."

"TÜRKİYE İÇİN YIKIM OLABİLİR"

"Bizim hükümet olarak düşüncemiz, Suriye'de yaşanan olaylar sebebiyle Türkiye'ye gelen pek çok insan var. Bu kadar insana maddi olarak her şeyi veriyoruz. Çünkü onlar ölüm korkusuyla Türkiye'ye sığındılar. Suriye'deki rejimin halkına karşı zulüm etmesini her zaman eleştirdik. Ama oradan kaçıp ta hayatını kurtaran insanlara kucak açtık. Şimdi aynı şekilde bir akım Suriye kuzeyinde başlayarak Türkiye'ye getirecek olursa bu maddi ve manevi açıdan yıkım olabilir. Mümkün olduğu kadar kendi topraklarında onları güvenli hale getirmemiz lazım. Kendi topraklarından insani yardım, gıda yardımı yapalım. Biz bunlara mecburuz, biz Türk milletiyiz. Biz samimiyetli insanlarız, biz aman diyen insanlarız. Bizden yardım isteyen, beni kurtar diyene kucağımız, elimizi, kolumuzu açmak durumundayız. Bunu tarihin her döneminde Türk milleti yapmış. Bunu 23 sene önce rahmetli Özal döneminde, o zamanda Saddam katliam yapmıştı. Binlerce insan sınırımızdan içeri girdi. Bunlar çok önemli şeyler. Bizim bölgemizde yaşayan bütün Kürtlerin geleceği yer Türkiye'dir. Türkiye güvenli ülkedir. Türkiye'de rahat edeceklerini, kendilerinin ağırlanacaklarını bilirler."

"HAYAT MEMAT MESELESİ"

"Siyaseten belki zaman zaman karşı çıkarlar. Aman aman dediklerinde Türkiye'de başka kimse aklına gelmez. Şimdi buralarda top sesleri yaklaştı. IŞİD, bunları önüne katıp kovalamaya başladı. Yani bize gelen haberlere göre 1-2 kilometre kadar aralarında mesafe kalmış. Gelecekler sınara kadar bunları katledecekler, yok edecekler. Sabah bunu haber aldığımızda, dünkü gelişmelere göre bir plan yapmıştık. Bende Numan beye 'en azında bu 4 bin kişiyi sınırdan içeriye alalım, hayat memat meselesi. Daha sonrakiler B-C planlarımızı düşünürüz' dedim. Onlarda sayın başbakanımızla görüşmüşler. O zaten bugün beyanatta bulundu. Biz kapımıza gelenin etnik kökenine, dinine, inancına bakmayız. Hayat, memat meselesi olan ve biden yardım dileyen herkese biz kucağımızı gönlümüzü açarız demişti. Nitekim alındılar ve o trajik manzaraları hepimiz gördük. Ağlayan kadınlar, feryat eden çocuklar, yaşlı anne ve ninelerin sırtında taşınmasını gördük. Bir kısmı araçlarıyla, bir kısmı araçsız şekilde sınırımızdan içeriye girdiler. Oradan alınıp başka bölgelere de taşınabilirler."

"HÜKÜMETİMİZİN BİR PLANI VAR"

"Gelişmelere bağlı olarak hükümetimizin bir planı var. IŞİD'in şuanda hangi noktada yer olarak bulunduğunu bilmiyoruz. Zaten nereye girerlerse önlerinde hiçbir şey kalmıyor. Herkes ya saklanıyor, ya kaçıyor, ya da canını kurtarmaya çalışıyor. Büyük bir korku var. Bu korku sadece psikolojik değil, çünkü ellerinde modern silahlar var. Havan toplarında, uçak savarlara, ağır silahlara kadar maddi bir korku da veriyorlar. Irak ordusu zaten perişan dağılmış durumda. Yeni bir hükümet değişikliği var. Bundan sonra ne olur bilmem. Bazı batı ülkeleri peşmergeye ve Irak hükümetine silah yardımı yapabileceğini ifade etti."

"BUGÜN ALINAN KARAR KOLAY DEĞİL"

Bugün çok kolay biçimde, kısa bir koordinasyonla karar verildiğini anlatan Arınç, şunları söyledi:

"Bu kolay bir karar değil. Çünkü eğer sınırlar tamamen açılıp, bu korkuyla arkadan binlerce insan gelecek olursa bunun sayısını bugünden tahmin edebiliyoruz, bu çok korkunç bir rakam. O yüzden bugün konuşulan, tampon, uçuşa yasak bölgelerin olabilirliği konusunda hepsi bir planın içerisinde. Çok şükür, çalışan, başarılı, idareci güçlü bir hükümet ve ordumuz var."

Dünyɑyɑ son kere bɑkɑcɑksın deseler, bu bɑkışı İstɑnbul’un Çɑmlıcɑ’sındɑn isterdim.
Lamartine
Sessiz isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Yeni Konu Aç Cevap Yaz

Etiketler
arınç, için, olabilir, türkiye, İçin, yıkım


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum Renkli Sosyal Medya
Forumrenkli Facebook Forumrenkli Twitter Forumrenkli RSS
Forum Renkli Desteklediklerimiz

Forum Renkli Yasal Uyarı!

Forum Renkli Türkiye'nin en renkli eğlence ve bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Forum Renkli; Arkadaşlık, Dostluk, Eğlence, Paylaşım, Msn Nickleri, Msn Sözleri, Msn Avatarları, Ödüllü Yarışmalar, Msn Sözleri, Şiirler, Şarkılar, Moda, Sağlık, Tv, Dizi, Film, Komik, Komik Resimler, Komik Videolar, Haberler, Spor Haberleri ve Güncel Bilgi Paylaşımı gibi konuların kullanıcıları tarafından önceden onay almadan anında yayınlayabildikleri bir forumdur.

Copyright© 2011 - 2013, ForumRenkli.com® Tüm Hakları Saklıdır.


Forum Renkli Alexa Forum Renkli SitemapvBulletin® Version 3.8.7 ile güçlendirilmiştir.
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd
Inactive Reminders By Realdizayn

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1 ©2011, Crawlability, Inc.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557