Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu  "Taklitler, Asıllarını yaşatırmış."
Go Back   Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu > Haber ve Magazin > Türkiyeden Haberler
Ücretsiz Kayıt ol veya Üye Girişi yapın.
Türkiyeden Haberler Türkiye'nin her yerindeki güncel haberler burada.

Forum Renkli - Türkiye'nin En Renkli Eğlence ve Paylaşım Platformuna Hoşgeldiniz.
Forum Renkli'ye Hoşgeldiniz. Forumumuza ücretsiz KAYIT olarak, forumumuzda bilgi alışverişi yapabilir ve aramıza katılıp samimi dostluklar kurabilirsiniz.

Forumumuzda bizimle birlikte paylaşıma katılmak için buradan üye olabilirsiniz.veya Facebook üyeliğiniz ile sitemize kayıt olabilirsiniz.
Etiketli Üyeler Listesi

Yeni Konu Aç Cevap Yaz
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 28 Nisan 2012, 10:55   #1 (permalink)
Çok Şükür...


∞ MαsαL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 03 Ağustos 2011
Nerden: ♫ ♫ ♫ ♫ ♫ ♫
(Mesajlar): 22.728
(Konular): 5773
İlişki Durumu: Evli
Burç:
Renkli Para : 787623
Aldığı Beğeni: 4233
Beğendikleri: 7440
Ruh Halim: Cok Asik
Takım :
Standart Hastayla Doktoru performans ayrı düşürdü..Türk Tabipler Birliği 2. Başkanı, Marmara Üniversitesi Genel Cerrahi bölümünden Prof. Dr. Özdemir Aktan'la son günlerde artan hekimlere yönelik şiddetin nedenlerini konuştuk.

Doktorlara karşı düşmanlığın müthiş arttığından söz ediyorsunuz. Niye böyle oldu?

Sağlığın ticari bir metaya dönüşmesi bizi bu hale getirdi. Eskiden ‘paternalistik’ yani ‘babacan bir hekim’ tipi vardı. Hekim ve hasta arasında karşılıklı sevgi, saygı ve güven vardı. Artık böyle değil. Şöyle ki; yeni sistem doktorlara ‘Ne kadar çok hasta bakarsan, ne kadar çok ameliyat yaparsan o kadar para kazanabilirsin’ diyor. ‘Sağlıkta Dönüşüm’ün merkezindeki ‘Performans Sistemi’nin özeti bu. Hekimin hastaya ayırdığı süre 5 dakikaya indi. Örneğin kardiyoloji bölümünde 8 dakikada bir randevu veriyorlar. Bu ne demek, hasta odaya girer ve çıkar…

Nasıl tedavi ediyor bu şekilde?


Hastayı odadan en çabuk çıkartmanın yolu tetkik istemek. Hasta gidiyor, tetkikleri yaptırıp 5 gün sonra geri geliyor. Çarçabuk bir reçete yazılıyor. Başka türlü bu sistem dönmüyor. Hastanın aldığı hizmet çok kötü. Türk Cerrahi Derneği’nin yayınladığı rapora göre performans sistemiyle birlikte gerekli olmayan ameliyatlar ve tıbbi işlemler çok artmış vaziyette. Çünkü her ameliyattan puan alınıyor.

Ama şimdi bu hekimliğe sığar mı?


Haklısın, ama bir yandan da tıpta her tetkiki rasyonalize edebilirsin. Hekim yüzde bir ihtimal bile olsa o MR’da birşey çıkabileceği mantığı üstüne düşünüyor olabilir. Dolayısıyla fazla tetkik istemek mesleğe aykırı birşey değil. Ama sadece tetkik isteyerek yapılan hekimlik de iyi hekimlik olamaz. Hastaya dokunmadan, onun hikâyesini dinlemeden iyileştiremezsin ki aslında.

Dokunun, dinleyin…


Anlatamadım galiba… Bu sistem ‘hekim - hasta’ ilişkisini, ‘hizmet sunan - müşteri’ ilişkisine dönüştürdü. Hastaya 5 dakika ayırdığınızda onu nasıl dinleyeceksiniz. 5 dakikayı aşınca, bekleyenler kavga çıkarıyor. Kapınızın üstündeki numeratör yanıp sönüyor. Böyle bir ortam…

‘Doktorlar paragözdür, tek dertleri muayenehanede para kazanmaktır, bu yeni sistemi o yüzden istemiyorlar’ fikrine ne diyorsunuz?


Türkiye’de 120 bin hekim var. Üniversitede olup da akşam 5’ten sonra muayenehanesine giden hekim sayısı 1000. O bin kişiye ‘paragöz’ demek büyük haksızlık çünkü gün boyu zaten çalıştığı kurumda görevini yapmış. Fakat Bakan öyle bir imaj yaratıyor ki sağolsun, sanki bütün hekimlerin muayenehanesi var, hepimiz muayenehanemizin peşindeyiz… Yok böyle birşey. Bu sistem mesleğin doğasına aykırı olduğu için itiraz ediyoruz. Zaten hastalar da aldıkları hizmetten memnun olmamaya başladı. Doktorlara karşı şiddet olaylarında son dört yılda çok ciddi bir artış var. Ve bunun baş sorumlusu politikacılardır.

Niye?


Sağlık konusunun ciddi bir oy ve dolayısıyla güç kaynağı getirdiği anlaşılınca iyice yüklenmeye başladılar. Örneğin SABİM diye bir şikâyet hattı kuruldu. Doktorları şikayet ediyorsun. Güzel. Fakat gelen telefonlar hiç mi elemeden geçirilmez. Acil servisteki bir doktor anlatıyor. Hakkındaki şikâyet şu: ‘Akşam Acil’e başağrısıyla geldim, doktor ağrı kesici iğne yaptı ama iğne kalçamı çok acıttı!’ Bu tür şeylere savunma yazmaktan doktorlar işini yapamaz hale geldi. Herkesin psikolojisi de bozuldu. Ben doktorları hiç bu kadar umutsuz ve mutsuz görmemiştim. Politikacılar doktorlara ‘Doktor efendi, kendine gel’ tonuyla konuştukça, bizler halkın gözünde düşman konumuna geliyoruz. Biz bu tonlamayı daha önce de duyduk.

Ne zaman?


Kenan Evren zamanı. 1978’de bir tam gün yasası çıkmış ve karşılığında hekim maaşları çok artmıştı. Bir ilçede ebe kaymakamdan fazla para alıyordu. Askere gidiyordunuz, bir doktor yüzbaşı, birliğin komutanından fazla kazanıyordu. Bu tabii herkesi rahatsız etti. 12 Eylül’den sonra ilk yapılan değişiklik bu yasanın iptali olmuştu. Evren de şöyle bir cümle kullanmıştı: ‘Doktorlara gelin şu bayrağın ucundan tutun diyoruz, kaç para vereceksiniz diye soruyorlar.’ Yani bu zihniyet o dönemden başlıyor.

Bu yeni sistem doktorun parayla ilişkisini kesmiyor mu?


Tam tersi. Mesele nasıl hasta baktığın değil, kaç hasta baktığın artık. Hastane ne kadar para kazanıyor? Bakanlığın sorusu bu. Şimdi kamu hastane birlikleri kuruldu. Hastanelerin başına genel sekreter denilen bir CEO atanacak. Bu CEO ve altındaki ekip hastanelere para kazandıramazsa, sözleşmeleri iptal oluyor. Dolayısıyla tüm doktorları daha fazla hasta, daha çok para diye kırbaçlayarak koşturacaklar.

Üniversite hastanelerinin araştırma ve eğitme gibi görevleri vardı, onlar ne oldu?


Unutuldu. Hekimler hasta bakmaktan eğitim toplantısına vakit ayıramıyor. Araştırmalara ayrılan bütçeler kısıla kısıla yok oldu. En iyi tıp öğrencilerini yetiştiren Çapa, Cerrahpaşa, Hacettepe, Marmara ekolleri yıkılıyor, kimsenin umurunda değil. Bundan 10 yıl sonra kimlere muayene olacağız bilmiyorum. En iyi hekimler üniversitelerden uzaklaştı. Hayatımda ilk kez geçen hafta kendime özel sağlık sigortası yaptırdım mesela. Çünkü başıma birşey gelse, kamuda bana bakabilecek, kaliteli tıbbi malzeme kullanacak doktor arkadaşım kalmadı.

Hastaya ayrılacak süreyi artırmanın bir yolu yok mu?


Ben İstanbul Tabip Odası Başkanı’yken bunu denedik. Minimum süre 20 dakika olsun dedik. Performans puanı azalacak diye meslektaşlarımız buna sıcak bakmadı. Bu çok acıklı, ideallerimizi unutturdular bize. Biz hekimler maalesef bu sisteme uyduk, uydurulduk. Siyasetçiler sürekli bu sistemin mükemmelliğinden söz ediyor. Ama hasta kendi aldığı hizmete bakıyor, hiç de iyi değil. O zaman hatayı doktorda buluyor, iş sözlü ve fiziki şiddete varıyor.

Peki bu yeni sistem SGK’lı hastaların özel hastanelerde tedavi olmasına imkân vermiyor mu? Örneğin ‘Babam özel hastanede bypass oldu, çıkışta sadece 20 lira verdik, Allah razı olsun’ tipi cümleleri duydum ben…


Tabii sistemin geçiş döneminde böyle şeyler oldu ama şimdi balayı sona erdi. Çünkü sistem iyi kötü yerleşti. Artık hepimiz sağlığa cebimizden daha fazla para vereceğiz. Devlet artık sağlık hizmeti veren bir kurum olmayacak, hastaneler kendi yağıyla kavrulacak.

İyi de benim cebimden niye daha fazla para çıkıyor?


SGK şu anda topladığı primlerle sağlığa harcadığı paranın yüzde 50’sini karşılayabiliyor. Geri kalanını devlet sübvanse ediyor. Artık etmeyecek. Devlet, ‘Sadece fakirlerin sağlık giderlerini karşılarım’ diyor. Kim fakir? Aylık geliri 290 liranın altında olanlar. Gelirin 300 liraysa ayda 35 lira prim ödeyeceksin. SGK devletin karşılamadığı yüzde 50’yi nasıl bulacak? Giderleri azaltacak, hekim ücretleri azalacak, işsiz hekimler olacak. İkinci adımda sağlık hizmeti alanlar SGK havuzuna katkıda bulunacak. Örneğin aile hekimliği ücretsiz olacaktı, 3 lira reçete bedeli çıkardılar. Özel hastaneye fark ödenmeyecekti. Şimdi bypass 10 bin liraysa hasta 9 bin lirasını ödeyecek. Bir kamu ya da üniversite hastanesinde kayda girdiğinizde reçete bedeli diye bir para kesiliyor. Kimse bunun farkında değil. ‘Balayı bitti’ derken bunu diyordum.


'Benim hastam kavramı artık kalmadı, bu fabrikasyon bir sistem’

‘Benim hastam’ kavramı kalmadı, şimdiki fabrikasyon bir sistem. Gidiyorsun bir doktor tetkik istiyor. Yaptırıp geldiğinde karşında başka bir doktor! Bu durumda doktorla hasta arasında sevgi, saygı, güven olur mu? 1970’lerde yüksek tansiyon hastalarından oluşan iki grupla deney yapılıyor. Birine ilaç veriliyor, diğer gruba hem ilaç veriliyor hem de hekim hastayla küçük sohbetler ediyor. 2. grubun tansiyonu çok daha iyi kontrol ediliyor. Doktor-hasta ilişkisi böyle birşey. İyileşmenin önemli bir kısmı doktoruna güvenmekten geçer. Bizde hastaların yüzde 76’sına reçete yazılıyor. Batı’da bu oran yüzde 35. Çoğu kez hastalarla konuşmak tedavi için yeterli oluyor. Bu sistemde hekimler hastayla konuşmayı, muayene etmeyi unuttular. Oysa dokunma hissi bile iyileştiricidir. Düşmanlığın ve şiddetin ikinci sebebi de burada yatıyor.

Kaynak - Radikal
Röportajı düzenleyen yazar - Ezgi Başaran

.
∞ MαsαL isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Yeni Konu Aç Cevap Yaz

Etiketler
ayrı, doktoru, düşürdü, hastayla, performans


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum Renkli Sosyal Medya
Forumrenkli Facebook Forumrenkli Twitter Forumrenkli RSS
Forum Renkli Desteklediklerimiz

Forum Renkli Yasal Uyarı!

Forum Renkli Türkiye'nin en renkli eğlence ve bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Forum Renkli; Arkadaşlık, Dostluk, Eğlence, Paylaşım, Msn Nickleri, Msn Sözleri, Msn Avatarları, Ödüllü Yarışmalar, Msn Sözleri, Şiirler, Şarkılar, Moda, Sağlık, Tv, Dizi, Film, Komik, Komik Resimler, Komik Videolar, Haberler, Spor Haberleri ve Güncel Bilgi Paylaşımı gibi konuların kullanıcıları tarafından önceden onay almadan anında yayınlayabildikleri bir forumdur.

Copyright© 2011 - 2013, ForumRenkli.com® Tüm Hakları Saklıdır.


Forum Renkli Alexa Forum Renkli SitemapvBulletin® Version 3.8.7 ile güçlendirilmiştir.
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd
Inactive Reminders By Realdizayn

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1 ©2011, Crawlability, Inc.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557