Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu  "Taklitler, Asıllarını yaşatırmış."
Go Back   Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu > Haber ve Magazin > Türkiyeden Haberler
Ücretsiz Kayıt ol veya Üye Girişi yapın.
Türkiyeden Haberler Türkiye'nin her yerindeki güncel haberler burada.

Forum Renkli - Türkiye'nin En Renkli Eğlence ve Paylaşım Platformuna Hoşgeldiniz.
Forum Renkli'ye Hoşgeldiniz. Forumumuza ücretsiz KAYIT olarak, forumumuzda bilgi alışverişi yapabilir ve aramıza katılıp samimi dostluklar kurabilirsiniz.

Forumumuzda bizimle birlikte paylaşıma katılmak için buradan üye olabilirsiniz.veya Facebook üyeliğiniz ile sitemize kayıt olabilirsiniz.
Etiketli Üyeler Listesi

Yeni Konu Aç Cevap Yaz
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 13 Ocak 2013, 12:32   #1 (permalink)
Carpe Diem
Misafir Üye
Carpe Diem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
(Mesajlar): n/a
(Konular):
Renkli Para :
Aldığı Beğeni:
Beğendikleri:
Ruh Halim:
Standart ‘Kur’an’ı Müslümanların elinden almalıyız’

İLHAN GÖKALP, COŞKUN DENİZ
Osmanlı’yı yıkmak için yaptığı planlarla bilinen İngiltere başbakanı Gladstone’un hakkında geçtiğimiz günlerde Timaş Yayınları tarafından ‘Büyük Oyun’ adlı kapsamlı bir araştırma yayımlandı. Kitabın yazarı Prof. Taha Niyazi Karaca, ‘Kuran’ı Müslümanların elinden almalıyız.’ diyen başbakanla ilgili araştırmaları tarihe ışık tutuyor.

Başlıktaki bu sözün sahibi, 20. yüzyılın son döneminde Osmanlı'nın yıkılışını ve Avrupa'dan çıkarılmasını İngiltere'nin ana politikası haline getiren eski Başbakan William Ewart Gladstone'dan başkası değil. Kur’an’ın Müslümanların elinden alınması geretiğini savunan Gladstone’un 35 bin kitabını bağışladığı ve kendi adının verildiği Hawarden'daki dev kütüphanesinde geçen yıl açılan Hikmet Evi adlı İslam kitaplığı bulunması ise şaşırtıcıydı.... Genellikle dostluğun hakim olduğu Türk-İngiliz ilişkilerinde savaşlarını atan, bağlı bulunduğu Kraliçe Victoria'nın bile şikâyet ettiği bir Haçlı Politikacısı hakkında malumatımızın pek derin olduğu söylenemez. Timaş Yayınları’ndan çıkan Büyük Oyun adlı kitap,, William Ewart Gladstone ve dönemine ışık tutuyor. Kitabın yazarı Prof. Dr. Taha Niyazi Karaca ile Gladstone’un ve dolayısıyla İngiltere’nin tarihine bir yolculuk yaptık.

Sultan Abdülhamid, Gladstone'a karşı İslam birliğini kurmayı mı istedi?

Genelde Sultan Abdülhamid kendi içinde değerlendirilir. Halbuki Sultan Abdülhamid'in politikalarını var eden bir karşıt politika olması gerekiyor. Bu konuda çalışırken Gladstone ismiyle çok karşılaştım. Aslında Sultan Abdülhamid'in politikaları Gladstone'a bağlı. Mesela Gladstone büyük haçlı birliğini kurmak istiyor, Sultan Abdülhamid de ona karşı büyük İslam birliğini kurmak istiyor.

Bu konuyu örneklendirebilir misiniz?

Abdülhamid'in Almanya politikası Gladstone'un Hıristiyan birliği projesini yıkmak içindir. Abdülhamid, o dönem Almanya ile çok fazla haşır neşir oluyor, bunda çok büyük başarı sağlıyor. Gladstone, o hayal kırıklığını çok söyler, özellikle Rusya ve Almanya için zaman zaman ‘kendimize bağlayamadık bunları’ diye yakınır.

Abdülhamid'in uyguladığı denge politikası. Bu biraz da konjonktürün dayatmasıyla mecbur kalınan bir politik mücadele miydi?

Yıkılmamak için bir politika üretmek zorunda kalıyor. İngiltere ve Türkiye ilişkilerinde Türk taraftarlığı ve Türk aleyhtarlığı şeklinde iki yaklaşım var. Disraeli, Türk taraftarlığını temsil ediyor. Gladstone ise Turkofobia akımını başlatan şahıs. Gladstone'un 1874 çıkışına kadar, Balkanlar'daki Bulgar ayaklanmasını dünyaya aksettirmesine kadar İngiltere'de Osmanlı Devleti karşıtlığı yoktu. Hatta Osmanlı Rusya'ya karşı destekleniyor, seviliyor, bununla ilgili kitaplar yazılıyor, parlamentoda hakkında olumlu konuşuluyordu.

Kitabınızda İngiltere'de ilk camiyi kuran ve Müslümanlara ait ‘The Crescent' (Hilal) gazetesini çıkartan Sir Abdullah William Quillam'a da yer vermişsiniz.

Quillam, Sultan Abdülhamid'in özel görev verdiği bir insan. Kendisi İngiltere'de Müslümanları bir merkezde toplamış, Sultan Abdülhamid'in de direktiflerini alarak hareket etmiş. Gladstone hareketine karşı önemli isimlerden biri.Bediüzzaman Said Nursi, Gladstone’un sözüne karşılık, “Ben de Kur’an’ın sönmez ve söndürülemez ebedi bir güneş gibi mucize olduğunu dünyaya ilân edeceğim” demişti.

Gladstone ismini ilk olarak Said Nursi'nin ‘Tarihçe-i Hayatı'nda, İngiliz Müstemleke nazırı dediği Gladstone'un elinde Kur'an'ı göstererek Müslümanlar aleyhinde verdiği nutka tepkisinden hatırlıyoruz.

Gladstone'un Kur'an-ı Kerim'le ilgili o sözleri, bütün Hıristiyan devletleri etrafında toplamak, hedef birliği yapmak için söylemişti. Gladstone, kendisini Müslümanlara karşı savaşan bir haçlı olarak görüyordu. Bugün bütün dünyaya yayılan bir hareketin fikir mimarı olan Said Nursi'nin bu düşünce sistemini ve kimliğini oluşturmasının kaynağı bu sözle irtibatlı olabilir. O dönemlerde 16–17 yaşlarında. Bir İslam düşmanının, ‘Müslümanlığı artık yok edeceğiz. Kur'an, dünyada bulunduğu müddetçe barış ve huzur kalmayacak, bunlar medeni olmayan düşünceler...’ vesaire gibi ifadeleri Said Nursi öğrendiği zaman böyle tepkisel bir kimlik oluşuyor. Bir hareket böyle başlıyor.

Gladstone'un Arnavutluk'taki gözlemlerinin İslam'la alakalı ilk tecrübelerini oluşturduğunu ifade ediyorsunuz.

Gladstone, Yunanistan'a gidiyor, oradaki Müslüman evlerinde kalıyor. İlk kez Müslümanlarla karşı karşıya geliyor. Miskin gibi görüyor Müslümanları. Orada beklentilerini karşılayacak birilerini görünce düşüncesi pekişiyor. Yoksa bir kanaate varmak için çok gelip görmesi lazım. Mesela Türkiye'ye gelecek, Anadolu'yu gezecek veya diğer İslam ülkelerini gezecek, kıyaslama yapacak falan ama öyle bir şey yok. Daha sonra Cambridge'te hocalık yapan ve çok iyi İngilizce bilen bazı Türkler tavır koyuyorlar ona. Gladstone, “Ben İslam düşmanı değilim.” demek durumunda kalıyor ama yaptıkları öyle değil. Özellikle Bulgar hadiseleriyle ilgili konuşmaları, yayınladığı siyasi risaleler tamamen uydurmadır.

Geçen yıl İngiliz basınında ‘Türkler İngiltere kamuoyunda nasıl kötülendi?' diye bir makale yayımlandı. Bazı akademik çalışmalarda etrafında güçlü bir Yunan lobisinin varlığından bahsediliyor. Bu konuda neler düşünüyorsunuz?

Bütün İngilizler Türk düşmanlığı yapmış değil. Aslında şu konu çok çalışılmalı, belki bunun üzerine de gidilmeli. Evet kademe olarak bir Türk imajı nasıl çıkartıldı? ‘İşte vampir, kan emici, kan döken hep Sultan Hamid’ bağlamında yapılan bir şey bu.

Gladstone'un medyayı nasıl etkili bir araç olarak kullandığına değinelim. Kitabınızda Abdülhamid'in Gladstone'un etkisini kırma adına karşı makaleler yayınlatmaya çalıştığından bahsediyorsunuz.

Karşılıklı propaganda mücadelesi yapılıyor. Dahası Abdülhamid, Belçikalıları kullanmaya çalışıyor özellikle. Belçika'da gazeteciler var dünya kamuoyunu etkilemek için, İngiltere'de de bazı Türk taraftarı gazeteler var. Gazetecilere para veya nişanlar veriliyor ki, karşı kampanya yapsınlar.‘Kan dökün ki müdahil olalım’

Gladstone ismiyle ilk nasıl karşılaştınız?

Yozgat gibi sakin bir yerde yoğun bir Ermeni nüfusu var. Bunlar hakkında detaylı bir araştırma yaptım. Orada ulaştığımız resimlerden bir tanesi iki toplumu karşı karşıya getiren ajitasyon. Gladstone'un en iyi olduğu politikalardan biri bu. Mesela Ermeni sanıklar mahkemeye ifade veriyorlar, diyorlar ki: “Biz Gladstone'u biliyoruz. Gladstone bize ‘ayaklanın' dedi.” Şimdi Yozgat'taki şahıslar, Ermeni vatandaşları bu isimleri biliyorlar ve telaffuz ediyorlar. Gladstone'la beraber James Bryce ismini de çok iyi biliyorlar. Gladstone, ajitasyonun temelini 1880'den sonraki iktidarında atıyor. Anadolu'daki Ermenilere net bir şekilde ‘kan dökün ki müdahil olalım' diyor. Bu şekilde konuşmaları var. Müslümanlar çok soğukkanlı olamıyor, sokağa dökülüyorlar.

Hem kitap kurdu hem de üst seviyede bir entelektüel değil mi?

Çok müthiş entelektüel, bir sürü kitabı var. Antik Yunan düşünürleriyle ilgili özellikle birçok eseri var. Homer çağıyla ilgili zaten 3 cilt yazmış, çok devasa bir inceleme. Din ile ilgili, antik Yunan düşünürleriyle ilgili çok üretmiş. Din veya siyaset ile ilgili şeyler yazmış. Makalelerini saymıyorum bile. Kendi dönemiyle ilgili gazete ve dergilerde takma adla yazılar da yazmış.
  Alıntı
Yeni Konu Aç Cevap Yaz

Etiketler
almalıyız’, elinden, müslümanların, ‘kur’an’ı


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum Renkli Sosyal Medya
Forumrenkli Facebook Forumrenkli Twitter Forumrenkli RSS
Forum Renkli Desteklediklerimiz

Forum Renkli Yasal Uyarı!

Forum Renkli Türkiye'nin en renkli eğlence ve bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Forum Renkli; Arkadaşlık, Dostluk, Eğlence, Paylaşım, Msn Nickleri, Msn Sözleri, Msn Avatarları, Ödüllü Yarışmalar, Msn Sözleri, Şiirler, Şarkılar, Moda, Sağlık, Tv, Dizi, Film, Komik, Komik Resimler, Komik Videolar, Haberler, Spor Haberleri ve Güncel Bilgi Paylaşımı gibi konuların kullanıcıları tarafından önceden onay almadan anında yayınlayabildikleri bir forumdur.

Copyright© 2011 - 2013, ForumRenkli.com® Tüm Hakları Saklıdır.


Forum Renkli Alexa Forum Renkli SitemapvBulletin® Version 3.8.7 ile güçlendirilmiştir.
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd
Inactive Reminders By Realdizayn

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1 ©2011, Crawlability, Inc.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557