Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu  "Taklitler, Asıllarını yaşatırmış."
Go Back   Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu > Haber ve Magazin > Türkiyeden Haberler
Ücretsiz Kayıt ol veya Üye Girişi yapın.
Türkiyeden Haberler Türkiye'nin her yerindeki güncel haberler burada.

Forum Renkli - Türkiye'nin En Renkli Eğlence ve Paylaşım Platformuna Hoşgeldiniz.
Forum Renkli'ye Hoşgeldiniz. Forumumuza ücretsiz KAYIT olarak, forumumuzda bilgi alışverişi yapabilir ve aramıza katılıp samimi dostluklar kurabilirsiniz.

Forumumuzda bizimle birlikte paylaşıma katılmak için buradan üye olabilirsiniz.veya Facebook üyeliğiniz ile sitemize kayıt olabilirsiniz.
Etiketli Üyeler Listesi

Yeni Konu Aç Cevap Yaz
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 13 Ocak 2013, 12:33   #1 (permalink)
Carpe Diem
Misafir Üye
Carpe Diem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
(Mesajlar): n/a
(Konular):
Renkli Para :
Aldığı Beğeni:
Beğendikleri:
Ruh Halim:
Standart Engellileri köle gibi alıp satıyorlar

BÜNYAMİN KÖSELİ
Bakıma muhtaç engelli hastalar bile rant kaynağı haline geldi. Devlet 2006 yılından bu yana engelliler için ailesine ya da hastanın kaldığı bakım merkezine maddî destekte bulunuyor. Özel bakım merkezleri her hasta için devletten asgari ücretin iki katı para alıyor. Bu rakam, ek ödemelerle 1.700 lirayı aşıyor. Bu insanî uygulama, kısa süre içerisinde akla hayale gelmeyecek yöntemlerle istismar edilmeye başlandı. Engelli hastalar, bakım merkezleri tarafından para karşılığı ailelerinden alınıyor, daha yüksek ücrete başka bakımevlerine satılıyor. Ölen engellilerin maaşları alınmaya devam ediliyor. Emniyet ve sosyal hizmetler uzmanlarının verdiği bilgiye göre bir hastanın bedeli 1.500 lira ile 4.000 lira arasında değişiyor. Engelliler, otogarlardan toplanarak bakım merkezlerine getiriliyor. Daha sonra da vasilikleri üstlenilerek devletten teşvik alınıyor. Buna rağmen merkezlerdeki şartlar son derece gayri insanî. Birçok hastanın kötü muamele yüzünden hayatlarını kaybettiği kayıtlara geçti. Başta Nevşehir olmak üzere Anadolu’nun küçük illerinde bile İstanbul’dan daha fazla engelli bakım merkezi olması ise olayın boyutunu gösteren bir başka gerçek.

Bakıma muhtaç engelliler için devlet 2006 yılından beri ailesine ya da bir bakım merkezinde kalıyorsa sağlık kuruluşuna maddî destekte bulunuyor. Özel bakım merkezleri devletten, baktıkları her engelli hasta için iki asgari ücret miktarı para alıyor. Ancak bu uygulama pratikte bir çok suistimali de beraberinde getirmiş. Engelli hastalar, insanlık onurunu yerle bir edecek şekilde ailelerinden para karşılığı alınıyor, başka bakım merkezlerine yine para karşılığı satılıyor. Emniyet ve sosyal hizmetler uzmanları ‘engelli pazarı’nda bir hastanın bedelinin 1.500 ile 4.000 TL arasında olduğunu söylüyorlar. Hasta simsarlarının diğer bir taktiği de otogarlardan sahipsiz engellileri toplayıp anlaştıkları bakım merkezinin olduğu şehre getirmek. Polise ihbar edilen sahipsiz hastalar bakım merkezlerine getirilerek vasilikleri üstleniliyor, daha sonra da devletten teşvik alınıyor. Şartların son derece kötü olduğu bakım merkezlerinde yaşamaya çalışan özürlülerden, kötü muamele yüzünden hayatlarını kaybedenlerin olduğu mahkeme kayıtlarına geçti. Olayın boyutlarını gösteren bir bir başka gerçek de Anadolu’nun küçük illerinde bile İstanbul’dan fazla bakım merkezi olması.

Uzun bir süredir görüşmediğim lise arkadaşımla bir araya gelmiştik. Esnaflığı bırakıp hasta bakım merkezi açacağını söylemiş, küçük bir de hesap yaparak, “50 hasta bulsam aylık neredeyse 25 bin TL para kazanırım.” demişti. “Hastayı nereden bulacaksın?” diye sormuştum. Bu işin simsarlığını yapan bazı şahıslar, ‘nakil’ adı altında bakımı zor olan ağır hastalarını yeni açılan bakım merkezlerine satıyormuş. Bakım merkezi çalışanları, engelli hasta bulmak için köy köy geziyor hatta bazı kuruluşlar, ölen hastaların aylıklarını almaya devam ediyorlarmış. Anlatılanları dinlerken aklıma ünlü yazar Gogol’un Ölü Canlar’ı geldi. Romanın başkahramanı Chichikov da Rusya’yı dolaşıyor, çiftlik sahiplerinden ölen işçileri satın alıyordu. Tek amacı ölen kişileri ipotek ederek maddi kazanç elde etmekti. Zaman ve mekan değişmişti ama para için her türlü hileyi yapan insan yine aynıydı...

Arkadaşımın anlattıklarını doğrulatmak için birkaç yetkiliyle görüşünce başta Nevşehir olmak üzere Türkiye’nin hemen her şehrinde ciddi usulsüzlükler döndüğünü öğrendim. Nevşehir’e gidince olayın vahameti daha da netleşti. Özel bakım merkezlerinde dönen yolsuzluklar hakkında Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Denetim Hizmetleri Başkanlığı’na bağlı müfettiş raporlarında devletin milyonlarca TL zarara uğratıldığı belirtilerek şu bilgilere yer veriliyor:

Gerek Nevşehirgerekse Türkiye’deki başka illerde (İstanbul, Batman, Gaziantep vs.) özel bakım merkezleri ve engelli bakım ücretleri konusunda yaşanan sorunlar ve milyonlarca TL’lik kamu zararları nedeniyle 17 Kasım 2012 tarihli ve 2012/26 No’lu “Evde Bakım Ücretlerinin Geri Ödenmesi” konusunda bir genelge yayımlanmak zorunda kalınmış.

NevşehirAile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’nde görevli sosyal hizmet uzmanları tarafından yapılan denetimlerde T.P.’ye ait bir bakım merkezinin fiziki şartlarının çok kötü olduğunun tespit edilmesine ve söz konusu merkezde engelli bakımına uygun şartların olmadığı defalarca belirtilmesine karşın İl Müdürlüğü idarecileri tarafından herhangi bir işlem yapılmayarak T.P. korunmuş.

Özel B.P. Bakım Merkeziile ilgili olarak yine bakanlık müfettişleri tarafından yapılan denetimlerde 44 engelli için 26 bin TL’lik fazla engelli harçlığı ödemesi yapıldığı teftiş raporlarıyla tespit edilmiş, bu sebeplerle kurum idarecileri hakkında devleti zarara uğratmaları nedeniyle zimmet çıkartılmış.

Nevşehir’dekibir bakım merkezi ile ilgili olarak 273 engelli için 186 bin TL’lik fazla engelli bakım ücreti ödenerek kamu malına zarar verildiği tespit edilmiş.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığıtarafından da Özürlü ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün koordinatörlüğünde bakanlık müşavirleri ve bakanlık müfettişlerinden oluşturulan komisyonlarla Türkiye genelinde 150 özel bakım merkezlerinin denetimi ve engelli bakım ücretleri konusunda bir çalışma başlatılmış.

Otogarlardan sahipsiz kişileri topluyorlar

Sosyal HizmetlerUzmanı K.Y., hasta fiyatlarının bin 500’den başlayıp 4 bin TL’ye kadar çıktığını söylüyor. K.Y., “Yeni açılan kurumlar bu işe önceden başlayan kişilerden hasta satın alıyor. Hastalar, nakil adı altında başka illere transfer ediliyor. Hastaların yaşadıkları ilin dışına çıkarılmaması, vasiliklerin kurum sahiplerinden alınması gerekir.” diyor.

İsmini açıklamak istemeyen bir yetkilinin aktardıklarına göre, bakım merkezleri hasta bulmak için farklı şehirlerdeki otogarları ve tren garlarını geziyor. Gözlerine kestirdikleri kimsesiz zihinsel, bedensel ve ruhsal engellileri alıp faaliyet gösterdikleri şehirlere getirerek sokağa bırakıyor. Sonra polise sokakta kimsesiz vatandaşların olduğu ihbar ediliyor. Polis, şahsın kimsesi olmadığına dair bir rapor tutup engelli kişiyi hasta bakım merkezine getiriyor.

Sayıları çok az olsa da iyi bakım merkezleri de var.Bakım merkezisahipleri, tarama adı altında köyleri gezerek engelli topluyor. Bu taramalar tamamen yasal, ancak rekabet edebilmek için engelli maaşının bir kısmını aileye ödemeyi kabul ediyorlar. Bu rakam, 200 ile 300 TL arasında değişiyor. Hatta bazı kurum sahipleri ailelere çamaşır makinesi ve buzdolabı alıyor, varsa ailenin borcunu ödüyor. Hastalar, ailelerin yanında kalmaya devam ettikleri halde bakım merkezindeymiş gibi gösteriliyor. Nevşehir’de M.E.’ye ait bir merkez, bu yüzden kapatılmış.

Her aybakım merkezlerinde kalan hastalara devlet tarafından harçlık adı altında 85 TL para ödeniyor. Merkezler, hastaların sigara ihtiyacını bu paradan karşılıyor. Özellikle ruhsal ve zihinsel engelliler çok fazla sigara tüketiyor. Kurum sahipleri, daha fazla kâr elde edebilmek için hastalara kaçak sigara içiriyor, yasal yollardan fatura alıyor. Son olarak Nevşehir’deki bir bakım merkezinde çok sayıda kaçak sigara yakalanmış. Bazı merkezler ise maliyeti düşürmek için dışarıdan tütün alıp hastalara sarma sigara içiriyor.

Devlet, engellihasta başına iki asgari ücret ödüyor. Ek ödemelerle birlikte bu rakam bin 700 TL’yi buluyor. 150-200 hastası olan bir bakım merkezi aylık ortalama 100 bin TL’ye yakın para kazanıyor. Herkes bakım merkezi açabildiği için çiftçi, demir ustası hatta polis bile bu işe giriyor. Dört yıllık herhangi bir üniversite bitiren herkes bu kurumlarda yöneticilik yapabiliyor. Yöneticiler arasında muhasebeciler, coğrafya öğretmenleri su ürünleri mühendisleri bile var.

Özel bakımmerkezleri Türkiye genelinde yeterince denetlenmiyor. Emekli Sosyal Hizmetler Uzmanı K.Y., yangın merdiveni olmayan binalara ruhsat verildiğini söylüyor. K.Y., “65 kontenjanı olan bir bakım merkezinde sadece bir banyo var. Maliyeti azaltmak için kalorifer peteklerini söküyorlar. Sadece bir eczaneyle anlaşılıp ilaç vurgunu yapılıyor. Ben Kayseri’deki bir bakım merkezinde hastaların kurum sahibine ait çiftlikte çalıştırıldığını kendi gözlerimle gördüm. Mesela Kahramanmaraş ve ilçelerindeki özel hasta bakım merkezini denetlesinler ne demek istediğimi anlayacaklardır ama maalesef bazı yetkililer de bu işe destek verip göz yumuyor.” diyor.

Hastalar içinkullanılan suyun bir standardı olması gerekiyor ama buna da uyulmuyor. Bakım merkezleri arasında kuyu suyu kullananlar bile var. Sosyal Hizmetler Uzmanı K.Y., “Türkiye’de böylesine pespaye yapılan başka bir iş yok. Bakım merkezleri, bir otel, bir lokanta gibi işletiliyor. Malzemeden ne kadar çok çalarsanız o kadar fazla kâra geçiyorsunuz. Ayrıca zihinsel engellilere her üç ayda verilen bin TL civarındaki paraya da bakım merkezleri el koyuyor.” diyor.

Merkezlerde yeterli bakım elemanı çalıştırılmıyor. Zihinsel engelliler hastanelere insanlık dışı şartlarda götürülüyor. Normalde her 6 hastaya bir bakıcının eşlik etmesi gerekirken bu kurala da uyulmuyor. Maliyetleri düşürmek için başka illerde yaşayan uzmanların diplomaları kullanılıyor. Denetim sağlanamadığı için de tecavüz vakaları, sıradan bir hal alıyor. Nevşehir’de polis memurluğu yapan ve şu an başka bir ile tayin olan T.T.’ye ait bir kurumdaki hasta, başka bir hastaya tecavüz etmiş. Kurum bu yüzden kapatılmış. Edinilen bilgilere göre yakın bir tarihte Muş’taki bir bakım merkezinde de tecavüz vakası gerçekleşmiş.Furkan Gül, feci şekilde dövüldükten bir hafta sonra hastanede ölmüş.

Bakım merkezlerinde çok sayıda şüpheli ölüm var

Zihinsel engellilerin kaldığı hasta bakım merkezlerinde çok sayıda şüpheli ölüm gerçekleşiyor. Son olarak Nevşehir’deki bir bakım merkezinde, 18 yaşındaki epilepsi hastası Furkan Gül, dövülerek hastanelik edilmiş ve bir hafta içinde de ölmüş. İşin ilginç olanı bu haber ne yerel ne de ulusal basına yansımış. Furkan’ın Karabük’te yaşayan ailesi, bakım merkezi sahibine, 2011 yılında, Nevşehir 2. Sulh Ceza Mahkemesi’nde dava açmış. Konuyla ilgili elde edilen belgeler neticesinde ulaştığımız Furkan’ın annesi Fatma Gül, “Çocuğumu bin bir vaatle gelip evimden aldılar. Furkan aynı zamanda şizofreni hastasıydı. Evdeki bütün camları kırıyordu. Onun için özel oda yapacakları sözünü verdiler. Bir gün bakıcısı beni aradı ve Furkan’ın feci şekilde dövüldüğünü söyledi. Hemen Nevşehir’e gittim. Durumu çok kötüydü. Kaldığı oda hem çok soğuk hem de pisti. Bakım merkezi sahibi, Furkan için özel oda yaptıracağı sözünü verdi, yeminler etti. Şikâyetçi olmamamı istedi ama Furkan, bir hafta içinde hastanede öldü.” diyor.

“12 hastanın başka bir kuruma satılmasını son anda önledik”

Nevşehir’deki özel bakım merkezlerinde dönen usulsüzlükler, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’ndeki yetkilileri de harekete geçirmiş. Kısa bir süre önce T.P.’ye ait bir bakım merkezinden 12 hasta, ‘nakil’ adı altında başka bir kuruma devredilmek istenmiş. T.P.’nin yanında çalışan N.S. isimli bir bayan, vasilikleri devretmek için Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’ne dilekçe vermiş. İl müdürlüğündeki yetkililer, sebepsiz yere gerçekleştirilmek istenen bu nakilden şüphelenerek 40’a yakın hastaya vasilik yapan N.S.’ye dava açmış. İl müdürlüğü, bayan üzerindeki bütün vasilikleri alarak devlet memurlarına zimmetlemiş. Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’nde çalışan ve isminin yazılmasını istemeyen bir kişinin verdiği bilgiler olayın vahametini özetlemeye yetiyor: “Burada geçmişten gelen bir sıkıntı var. Hastalar, nakil adı altında farklı şehirlerdeki değişik kurumlara satılmış. Şu an ilde müfettişler incelemelerini sürdürüyor. Önümüzdeki birkaç ay içinde müfettişler sonuca ulaşacak. Polis de olayı takip ediyor. İşin içinde para olduğu sürece hastalar alınıp satılır.”

Görüntüler fazla söze gerek bırakmıyor

Türkiye’deki hasta bakım merkezleri il nüfuslarına göre bir dağılım göstermiyor. 80 bin nüfuslu Nevşehir’de 10’dan fazla özel bakım merkezi varken İstanbul’da sadece 8 kuruluş hizmet veriyor. Büyükşehirlerdeki hastalar yeterli bakım merkezi olmadığı için Anadolu’ya gönderiliyor. Bu yüzden aileler de mağdur oluyor. Bakım merkezleri arasında dört dörtlük olanları da var ama uzmanların ifadesiyle bunlar bir elin parmağını geçmeyecek kadar az. Zaman’ın ulaştığı, Nevşehir’deki iki farklı bakım merkezinden çekilen görüntüler aslında fazla söze gerek bırakmıyor.

Her hastanın devlet kurumlarında bakıldığında maliyeti aylık 4 bin 500 TL olduğu için özel kuruluşlar bakanlık tarafından destekleniyor, çünkü devlet, özel kuruluşlara hasta başına bin 350 TL ödüyor. Ancak özel kuruluşlar hakkıyla denetlenemiyor. Özellikle hasta eşittir para ilişkisi bakım merkezi sahiplerinin adeta gözünü döndürüyor. Kapadokya bölgesinde çok sayıda atıl otel olduğu için Türkiye’deki ilk özel bakım merkezleri 2006 yılından sonra burada kurulmuş. O dönemde, Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü, 40 kişinin vasiliğini tek bir şahsa vermekte bile herhangi bir beis görmemiş. Böylece hastaların bütün hakları bakım merkezi sahiplerine geçmiş. Vasilik kararını alan merkezler, hastaları şehir dışından gelen şahıslara satmış. Batman ve Gaziantep’ten hasta almak için gelenler olmuş. Kanun dışı uygulamalar polisin teknik takibine de takılmış.
  Alıntı
Yeni Konu Aç Cevap Yaz

Etiketler
alıp, engellileri, gibi, köle, satıyorlar


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum Renkli Sosyal Medya
Forumrenkli Facebook Forumrenkli Twitter Forumrenkli RSS
Forum Renkli Desteklediklerimiz

Forum Renkli Yasal Uyarı!

Forum Renkli Türkiye'nin en renkli eğlence ve bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Forum Renkli; Arkadaşlık, Dostluk, Eğlence, Paylaşım, Msn Nickleri, Msn Sözleri, Msn Avatarları, Ödüllü Yarışmalar, Msn Sözleri, Şiirler, Şarkılar, Moda, Sağlık, Tv, Dizi, Film, Komik, Komik Resimler, Komik Videolar, Haberler, Spor Haberleri ve Güncel Bilgi Paylaşımı gibi konuların kullanıcıları tarafından önceden onay almadan anında yayınlayabildikleri bir forumdur.

Copyright© 2011 - 2013, ForumRenkli.com® Tüm Hakları Saklıdır.


Forum Renkli Alexa Forum Renkli SitemapvBulletin® Version 3.8.7 ile güçlendirilmiştir.
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd
Inactive Reminders By Realdizayn

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1 ©2011, Crawlability, Inc.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557