Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu  "Taklitler, Asıllarını yaşatırmış."
Go Back   Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu > Haber ve Magazin > Türkiyeden Haberler
Ücretsiz Kayıt ol veya Üye Girişi yapın.
Türkiyeden Haberler Türkiye'nin her yerindeki güncel haberler burada.

Forum Renkli - Türkiye'nin En Renkli Eğlence ve Paylaşım Platformuna Hoşgeldiniz.
Forum Renkli'ye Hoşgeldiniz. Forumumuza ücretsiz KAYIT olarak, forumumuzda bilgi alışverişi yapabilir ve aramıza katılıp samimi dostluklar kurabilirsiniz.

Forumumuzda bizimle birlikte paylaşıma katılmak için buradan üye olabilirsiniz.veya Facebook üyeliğiniz ile sitemize kayıt olabilirsiniz.
Etiketli Üyeler Listesi

Yeni Konu Aç Cevap Yaz
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 27 Şubat 2013, 03:17   #1 (permalink)
Üye

Crazy61 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 06 Kasım 2012
Nerden: Trabzon
(Mesajlar): 378
(Konular): 319
İlişki Durumu: Nişanlı
Burç:
Renkli Para : 13624
Aldığı Beğeni: 23
Beğendikleri: 70
Ruh Halim: Cok Asik
Takım :
Standart "Öcalan taşın altına elini koyacak"

Geçen hafta sonu İmralı'ya giderek Abdullah Öcalan'la görüşen heyetin içinde bulunan BDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, izlenimlerini Fatih Altaylı ile paylaştı. Teke Tek'te soruları yanıtlayan Tan'ın konuşmalarından öne çıkan başlıklar şöyle:

Bu işin sıhhatli yürümesi için esas gitmesi gerekenler eş başkanlardır. Sayın Salahattin Demirtaş, Sayın Gültan Kışanak, Sayın Aysel Tuğluk ve Sayın Ahmet Türk'tür. Bu insanlar giderse daha etkili olur. Bizim partimizin verdiği karar buydu. Hangi hassasiyetler geliştiyse... Sayın Öcalan'ın 'eş başkanlar gelecekse gelsin, onlar gelmiyorsa bu üç isim gelsin' dediğini biliyoruz. Bize söylenen bu. Daha fazlasını bilmiyorum.

Programı izlemek için tıklayınız...

BİZİ ÇOK NAZİK KARŞILADILAR
Ataköy'den bizi bir bot aldı. Cezaevi birinci müdürü bizi çok nazik bir şekilde karşıladı. Bindik ve 1,5 saat sonra adaya vardık. Orada askeri güvenlik sorumluları bizi karşıladı. Onlar da çok nazikti. Çay kahve içtik. Bursa'dan MİT sorumluları gelecekti. Onlar da hava muhalefeti nedeniyle botla gelmek zorunda kaldılar.

ÖCALAN'IN SAĞLIĞI YERİNDE
Biz Öcalan'ın kaldığı yeri görmedik. İçeride yemeğimizi yedikten, çayımızı kahvemizi içip namazımızı kıldıktan sonra bizi bir odaya aldılar. Abdullah Öcalan ve MİT görevlisi odada hazır bulunuyordu. Dolayısıyla ne kadar mesafeden geldiler, nereden geldiler bilmiyorum. İnsanlar yaşlanıyor, sayın Abdullah Öcalan da öyle. Anormal bir sıkıntı ve şikayet yok. Her zaman olduğu gibi gözlerinden rahatsız. Sağ gözünden yaş geliyor. Ama ötesinde sağlığı sıhhati yerinde.

İMRALI ÜLKE GÜNDEMİNE HAKİM
Gündeme hakim buldum. Kürt medyasını gazeteler aracılığıyla takip ediyor. Ayrıyetten televizyondan açık oturumları ve bazı programları izlediği konuşma içerisindeki bazı yorumlardan anlaşılıyor. Sonra vakit kaybetmeden konuşmaya başladık. Yaklaşık 1 saat Türkiye, Ortadoğu ve dünya tahlili yaptık. 'Ben Kürtler'le Türkler'in birbirine girmesini istemiyorum. Bu işin çözüme kavuşmasını istiyorum. Ama yeni bir paradigmayla bu işin çözülmesini istiyorum.Yeni bir Türkiye'yi inşa edelim.' dedi.

ELİNİ TAŞIN ALTINA SOKACAK
Bu dönemde her türlü riski alarak, çabayı göstererek, elini taşının altına koyacağını söyledi. Devletin ve kendisinin bu süreçten dönmesinin mümkün olmadığını. Ama bu konuda bazı endişe ve şüphelerinin olduğunu; çünkü AKP'nin kolaycılığa ve fırsatçılığa kaçtığını söyledi. 1 saate yakın tahlil yaptı. Gelinen noktada dünyanın kabul ettiği demokratik kriterler çerçevesinde bu işin çözülmesi gerektiğini anlattı. Türkiye demokratikleşirse Kürt sorununun çözüleceğini belirtti. Meselenin, değerlendirmelerinin özeti bul.

YAPAMAZSAK FELAKET OLUR!
Diyelim ki başaramadık. İster hükümet bu konuda gevşek kaldı, siyasette bazı maniplasyonlar ve enfeksiyonlar oldu. Yapamazsak hepimiz için felaket olur. Kazanırsak birlikte kazanırız, kaybedersek birlikte kaybederiz. Yeni bir Türkiye, yeni bir Anayasa, yeni bir Türkiye ve yeni bir Ortadoğu.Yeni paradigmayla birlikte Türk siyasetinin, PKK'nın, Kürtler'in de bu yeni duruma göre konuşlandırmaları gerektiğinin altını çizdi.

ÇÖZÜM AK PARTİ'YLE BAŞLAMADI
Neticede bir iş yapılacak. 40 yıllık bir mesele çözüme kavuşturulacak. Bunun tarafları var. Siyasette de bu tip olayların tarafları var. Kürt siyasetin tarafları var, hükümette var, devlette var, dünyada var. Türkiye'nin buna ikna edilmesi lazım. Hükümetin risk alması lazım, elini taşın altına koyması lazım. Mesela Tansu Çiller ilk dönemde Bask modelinden bahsetti. Mesut Yılmaz 'AB'nin yolu Diyarbakır'dan geçer'. Turgut 'Özal federasyon tartışılmalıdır' dedi. Demirel, 'Kürt realitesini tanıyoruz' dedi. Dolayısıyla ilk bu hükümet döneminde başlamadı. Meselenin griftliği bu işi götüremedi.

DOĞRU OLSAYDI İSTİFA EDERDİK
Bütün olumsuzluk hareketlere karşı hazırlıklı olmak, dikkatli olmak. Riskten bunu kastediyoruz. Türkü var Kürdü var. Ortadoğusu var, Almanyası var, Fransası var. Bu riski birincil derecede hükümet alacak. Ondan sonra sıra size bana gelecek. Biz arkadaşlarımızla görüştük, 'kamuoyunu bilgilendirmediğimiz vakit birçok yanlış şeyler olacak' dedik. Bugün bir televizyon kanalında genel yayın yönetmeni hepimize küfretmiş. Dedim ki 'Bunun bir cümlesi doğru ise hepimiz istifa etmek zorundayız'. Bunu MİT'e de belirttim.

SÜRECİ FARKLI GÖTÜRECEĞİZ
Biz 'bu süreci farklı götüreceğiz' diye karar aldık. Genel hatlarıyla barış, demokratik Türkiye, yeni anayasa diyoruz. Onun için gidişimizden gelişimize kadar işin gizlisi saklısı olmayan mevzuları anlattık. Gelir gelmez mektup olayını anlattık. Devlet bize bu mektubu intikal ettirecek biz de bunu gerektiği yerlere ulaştıracağız.

ÖCALAN KÜRTÇE'Yİ BİLİYOR
Öcalan Kürtçe biliyor. Ailesi de Kürtçe konuşuyor. Ama bizim görüşmelerdeki konuşmalarımız Türkçe oldu. Biz Kürtler'in önemli bir kısmının bize vekalet verdiği siyasi partiyiz. Hangi mevzu tartışılacaksa bunun mecliste yasal, legal muhatabı biziz. Aşağı yukarı Kürtler'in yüzde 50'sinin temsilcisiyiz. Biz yeni anayasa mı yapılacak, terörle mücadele kanununda mı değişiklik yapılacak, baraj mı düşürülecek bunların hepsinde muhatabız.

BARZANİ VE ABD İŞİN TARAFI
Peki bu süreçte biz niye İmralı'ya, Kandil'e gidiyoruz. Bunu ilk günden beri söyledik. Kürt meselesinin ortaya çıkardığı bir tarafız, isteseniz de istemeseniz de. Ayrıca PKK, Barzani, Talabani, ABD var. Bunları yok kabul edemezseniz. İçerideki ve dışarıdaki bütün aktörlerin müspet bir rol üstlenmesi lazım. BDP 12 Haziran seçimlerinden sonra 'Biz bu görevi üstleniyoruz. Meclis'teki bütün kanun ve yasal mevzularda birinci muhatap biziz.' Silahların susması, geri çekilme, olayların durması bunun muhatabı PKK, İmralı ve Kandil'dir.

BİZİM ROLÜMÜZ ŞEFFAF OLMAK
Biz bu işi şeffaf, doğrudan, kamuoyunu yanıltmamak için İmralı'yla, Kandil'le görüşmek istiyoruz. Şu anda bizim rolümüz bu. Biz hükümete kanunlarla ilgili mevzu varsa bizle görüşün, PKK ile bir mevzu varsa PKK ile görüşün ama bizden destek istiyoruz hepsine varız. Mektuplar geldikten sonra Oslo sürecinin gibi bir sürecin yaşanması mümkün değil. Barış nasıl sağlanacak bunu hep beraber yapacağız. Bizim rolümüz şu anda bu.

ORTADOĞU'DA LİDER KÜLTÜ VAR
Şu anda Adalet ve Kalkınma Partisi deyince Erdoğansız bir partinin ehemmiyeti var mı? Ortadoğu'da vaziyet bu. Bunun tarihi kökleri var. Bu tablo Ortadoğu'da böyle. Kamuoyu vicdanı diye bir şey var. Siz iki kişi oturup bir çözüm çıkarabilirsiniz. Ama bunu kamuoyu vicdanına kabullendirmeniz kolay değildir. Dün gece bir televizyon kanalındaydım. Mailler geliyordu: 'Yüreğimiz sizinle ama kalbimiz babalarımızın yediği kazıkta'.

ÇÖZÜMÜN ADİL OLMASI LAZIM
Türkler'de bir bölünme endişesi var: Acaba ülke bölünür mü? Kürtler'de de: Acaba yine oyalanacak mıyız, haklarımız verilecek mi? Burada bizim yapmamız gereken bu güveni tesis etmemiz lazımdır. Ne yaptığmızı, projemizi kamuoyunun kabul etmesi lazım. Diyelim ki, hükümet Türkiye kamuoyunun kabul edemeyeceği bir şeylere 'evet' dedi. Bunun bir karşılığı olur. Onun için çözümün makul ve adil olması lazım.

GülüşLerim yüzümde dondu,
Sensizlik gözyaşı oLup aktı
Yüréğm ısLandı..
Crazy61 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Yeni Konu Aç Cevap Yaz

Etiketler
öcalan taşın altına elini koyacak


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum Renkli Sosyal Medya
Forumrenkli Facebook Forumrenkli Twitter Forumrenkli RSS
Forum Renkli Desteklediklerimiz

Forum Renkli Yasal Uyarı!

Forum Renkli Türkiye'nin en renkli eğlence ve bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Forum Renkli; Arkadaşlık, Dostluk, Eğlence, Paylaşım, Msn Nickleri, Msn Sözleri, Msn Avatarları, Ödüllü Yarışmalar, Msn Sözleri, Şiirler, Şarkılar, Moda, Sağlık, Tv, Dizi, Film, Komik, Komik Resimler, Komik Videolar, Haberler, Spor Haberleri ve Güncel Bilgi Paylaşımı gibi konuların kullanıcıları tarafından önceden onay almadan anında yayınlayabildikleri bir forumdur.

Copyright© 2011 - 2013, ForumRenkli.com® Tüm Hakları Saklıdır.


Forum Renkli Alexa Forum Renkli SitemapvBulletin® Version 3.8.7 ile güçlendirilmiştir.
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd
Inactive Reminders By Realdizayn

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1 ©2011, Crawlability, Inc.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557