Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu  "Taklitler, Asıllarını yaşatırmış."
Go Back   Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu > Haber ve Magazin > Türkiyeden Haberler
Ücretsiz Kayıt ol veya Üye Girişi yapın.
Türkiyeden Haberler Türkiye'nin her yerindeki güncel haberler burada.

Forum Renkli - Türkiye'nin En Renkli Eğlence ve Paylaşım Platformuna Hoşgeldiniz.
Forum Renkli'ye Hoşgeldiniz. Forumumuza ücretsiz KAYIT olarak, forumumuzda bilgi alışverişi yapabilir ve aramıza katılıp samimi dostluklar kurabilirsiniz.

Forumumuzda bizimle birlikte paylaşıma katılmak için buradan üye olabilirsiniz.veya Facebook üyeliğiniz ile sitemize kayıt olabilirsiniz.
Etiketli Üyeler Listesi

Yeni Konu Aç Cevap Yaz
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 20 Mart 2013, 20:08   #1 (permalink)
Üye

EmreCan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 13 Mart 2013
Nerden: İstanbul
Yaş: 23
(Mesajlar): 1.548
(Konular): 1602
İlişki Durumu: Yok
Burç:
Renkli Para : 133513
Aldığı Beğeni: 197
Beğendikleri: 31
Ruh Halim: Kabadayi
Takım :
ÖdülleriÜye Ödülleri: 2
Oscar Ödülü Oscar Ödülü 
Standart 1 milyon kişiye iş müjdesi

İŞKUR Genel Müdürü Nusret Yazıcı, ''2013'te işe yerleştirme hedefimiz 1 milyon. İşe yerleştirmede karşımıza çıkan en büyük engel mesleksizlik. İşverenin aradığı niteliğe uygun çalışan bulunamıyor'' dedi.
Yazıcı, düzenlediği basın toplantısında, 107 devlet üniversitesinde irtibat noktası kuracaklarını belirterek, bu ofislerde iş ve meslek danışmanlarının üniversite öğrencilerine danışmanlık hizmeti vereceğini söyledi.

Ülkenin hazır eğitimli işgücünü, işverenlerin aradığı açık işlere yönlendirmek istediklerini anlatan Yazıcı, ''107 devlet üniversitesindeki tüm gençlerimize iş koçluğu yapacağız. Bunun bir benzerini de meslek liselerinde yapacağız. İş ve meslek danışmanlarımız tüm meslek liselerinin son sınıflarına işgücüne dair sunumlar yapacak'' diye konuştu.

Yazıcı, 2012'de 140 bini kamu sektöründe olmak üzere toplam 991 bin açık iş kaydı aldıklarını ifade ederek, geçen yıl 556 bin kişiyi işe yerleştirdiklerini dile getirdi. Yazıcı, ''2013'te işe yerleştirme hedefimiz 1 milyon. İşe yerleştirmede karşımıza çıkan en büyük engel mesleksizlik. İşverenin aradığı niteliğe uygun çalışan bulunamıyor'' dedi.

İşe yerleştirilenlerin yüzde 30'unun kadın olduğuna işaret eden Yazıcı, bu rakamı 2017'de yüzde 35'e yükseltmeyi hedeflediklerini bildirdi.
Geçen yıl kayıtlı işsiz sayısının 2 milyon 372 bin olduğunu hatırlatan Yazıcı, şöyle devam etti:

''Bu rakam 2 yıl boyunca sisteme kayıtlı olanlar. Bu süreyi biraz kısaltmak istiyoruz, 1 yıla çekmek istiyoruz. Bu süreyi 1 yıla çekince kayıtlı işsiz sayısı 1 milyon 800 bine düşüyor ama kayıttan silip peşini bırakmayacağız. Tekrar arayacağız, kayıtlarını yenileyeceğiz. Yeni kayıt olarak rakamlar yeniden 2 milyon 300 bini bulacak. Çünkü işsizlerimizle sürekli temas halinde olmak istiyoruz. Vatandaşlarımızın bize geliş sayısını artırmak istiyoruz. Bir kere kaydolup bir daha İŞKUR'un kapısını çalmamalarını istemiyoruz.''''İŞBAŞI EĞİTİM PROGRAMINDAN FAYDALANAN HER İKİ KİŞİDEN BİRİ O İŞ YERİNDE KALIYOR''

Yazıcı, 2012'de yaklaşık 58 bin kişiyi yurt dışına çalışmak için gönderdiklerini anımsatarak, yurt dışına gidilen ülkelerin başında ağırlıklı olarak Irak ve Rusya'nın geldiğini söyledi.

Türkiye'de faal olarak çalışan 333 özel istihdam bürosunun 2004'ten buyana 268 bin kişiyi işe yerleştirdiğini belirten Yazıcı, ''Özel istihdam bürolarını çok önemsiyoruz. Bu 333 özel istihdam bürolarının her birinin İŞKUR gibi çalışmasını istiyoruz. Yeni bir düzenleme yaptık, bu bürolar artık mesleki eğitim kursu düzenleyebilecek. 268 bin sayısını onlarda da 1 milyon olarak görmek istiyoruz. Profesyonelleşmelerini istiyoruz'' diye konuştu.

Mesleki eğitim programları kapsamında geçen yıl 241 bin kişinin eğitildiğini ifade eden Yazıcı, toplum yararına çalışma programlarından 2012'de 192 kişinin faydalandığını dile getirdi.

İşbaşı eğitim programlarından 2 kişi çalıştıran her iş yerinin faydalanabildiğini, bu durumdaki özel sektör iş yerlerine 3 çalışanın İŞKUR tarafından verildiğini anlatan Yazıcı, bu program sayesinde gençlerin iş tecrübesi edindiğini bildirdi. İŞKUR'a kayıtlı olanların programdan faydalanabildiğine işaret eden Yazıcı, ''Gençlerin 6 ay boyunca işbaşı eğitimindeki maliyetini karşılıyoruz. Günlük 25 lira cep harçlığı veriyoruz, işbaşı kaza sigortası ve genel sağlık sigortasını yapıyoruz. 6 ay boyunca işletmelerde eğitilmelerini sağlıyoruz. Bu programda istihdamda kalma oranı yüzde 50. İşbaşı eğitim programından faydalanan her iki kişiden biri o iş yerinde kalıyor. İşverenlerin de programa yaklaşımı çok iyi. 2012'de 31 bin kişi bu programdan faydalandı'' diye konuştu.İŞSİZLİK MAAŞI

İŞKUR'un 3 bin 746 iş ve meslek danışmanının geçen yıl 842 bin 419 bireysel görüşme gerçekleştirdiğine dikkati çeken Yazıcı, bu yıl danışmanların 1 milyon bireysel görüşme yapmasının hedeflendiğini vurguladı.

Geçen yıl yaklaşık 370 bin kişiye işsizlik maaşı ödediklerini belirten Yazıcı, şunları söyledi:

''Bugüne kadar 5,7 milyar lira işsizlik maaşı ödendi. İşsizlik Sigortası Fonu'ndaki rakam bugün itibarıyla 62,4 milyar lira. Buradan kanunlar çerçevesinde olabildiğince sayıda kişinin faydalanabilmesini istiyoruz. Ödenen işsizlik ücreti artırılabilir mi? Elbette artırılabilir ama buradaki en önemli kaygı şu, işsizlik maaşının bir mesleğe dönüşmemesi lazım. Minimum 6 ay maksimum 10 ay olarak ödeniyor. İŞKUR olarak ortalama 5,5 ay işsizlik maaşı ödüyoruz. İşsiz kalan arkadaşlarımız 6 ay beklemeden işe yerleştiriliyor.''

İşsizlik Sigortası Fonu'ndan GAP'a 11,3 milyar lira aktarıldığına işaret eden Yazıcı, paranın gelir başlayınca İŞKUR'a ödeneceğini ifade etti.
''4447587'' nolu İŞKUR telefon hattının vatandaşların hizmetinde olduğunu bildiren Yazıcı, ''Tüm vatandaşlarımızı, gençlerimizi, işsizlerimizi, çalışıp da işinden memnun olmayanları, herkesi bu telefonu aramaya davet ediyorum. Ofislerimize gelmelerine gerek yok, arasınlar, biz ayaklarına gidelim'' dedi.''MESLEKSİZLİK KADINLARIN ÖNÜNDE ÇOK DAHA BÜYÜK ENGEL''

İŞKUR Genel Müdürü Yazıcı, geçen yıl sonunda Türkiye İşgücü Piyasası Analizi'ni yaptıklarını hatırlatarak, bu kapsamda 10'dan fazla istihdamı olan özel sektör iş yerlerini ziyaret ettiklerini belirtti. Araştırma kapsamında 53 bin 194 iş yerini ziyaret ettiklerini ifade eden Yazıcı, araştırmayı her yıl güncelleyeceklerini dile getirdi. 6 milyon kişinin çalıştığı iş yerlerine ulaşılan araştırma sonuçlarına göre, 6 milyon kişinin yüzde 10,3'ünün temizlik görevlisi, yüzde 9,7'sinin beden işçisi, yüzde 6,5'inin büro memuru, yüzde 4,0'nin satış elemanı ve ve yüzde 3,6'sının şoför olduğunu söyleyen Yazıcı, kadınların çalıştığı mesleklerin daha çok nitelik gerektirdiğini, mesleksizliğin kadın istihdamının önünde çok daha büyük engel olduğunu vurguladı.

Araştırma kapsamında bin 825 farklı meslekte 215 bin 243 kişilik açık iş tespit ettiklerine işaret eden Yazıcı, şunları kaydetti:

''215 bin açık işin yüzde 36,2'si imalat sektöründe. İnşaat yüzde 12,2, toptan ve perakende ticaret ise yüzde 11,6. Bunları il il biliyoruz. Türkiye'deki açık iş oranı yüzde 3,3. İmalat sektöründe yüzde 5'lik açık iş oranı var. İmalat sektöründe çalışan her 100 kişiye ilave 5 kişiye daha ihtiyaç var. İnşaat sektöründe de çalışan her 100 kişiye karşılık 6 kişiye ihtiyaç var. Açık işlerin meslek grubuna göre dağılımına bakıldığında anlamlı bir tablo var. Sanatkarlar ve ilgili işlerde çalışanlar yüzde 24,7 ile en fazla. Direkt meslek, nitelik gerektiren bir iş. Tesis ve makine operatörleri yüzde 20, nitelik gerektirmeyen meslekler yüzde 16. Açık işlerin yaklaşık yüzde 85 az veya çok mesleki nitelik gerektiriyor.

Açık işlerin mesleklere göre dağılımına bakıldığında 215 bin açık talebinin işin yüzde 9'u beden işçisi, yüzde 12,3'ü temizlik görevlisi. Mesleklere göre açık işlere bakarsak, çağrı merkezi görevlisi yüzde 38, soğuk demirci yüzde 37,5, kaynakçı yüzde 27. Yani Her 100 çalışan kaynakçının yanına 27 kaynakçıya daha ihtiyaç var.''

Açık işlerde talep edilen eğitim düzeyine bakıldığında işverenin nitelikli mesleği olan eleman aradığını anlatan Yazıcı, ''İşveren, ne mezunu olduğunu sorarsanız, 'fark etmez' diyor. Diploma aramıyor. 'Meslek lisesi mi olsun, genel lise mi olsun' diye sorduğumuz zaman genel lise yüzde 7, meslek lisesi 10,4. Biz meslek lisesinin çok daha yüksek çıkmasını isterdik'' dedi.

İşverenlerin, açık işlerde ağırlıklı olarak mesleki bilgi, fiziksel ve bedensel nitelik ve takım çalışması becerisi aradığına dikkati çeken Yazıcı, şunları kaydetti:

''Araştırma sonucunda 2 bin 120 farklı meslekte 270 bin kişinin temininde güçlük çekildiği tespit edildi. Temininde güçlük çekilen meslek gruplarına bakıldığında tesis ve makine operatörleri ve montajcılar, sanatkarlar ve ilgili işlerde çalışanlar, teknisyenlerde sıkıntı var. Temininde güçlük çekilen meslekler de makineci, beden işçisi, satış elemanı, garson diye gidiyor. İşverene eleman temininde güçlük çekme nedenini de sorduk. İşveren, yüzde 55 oranla meslek olmadığı için eleman bulamadığını, yüzde 25 oranla çalışma koşullarının beğenilmediğini, yüzde 26 oranla ücretin beğenilmediğini söylüyor.''

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile yaptıkları çalışmalar sonucu sosyal yardım alan 22 bin kişinin işe yerleştirildiğini, 15 kişinin ise meslek kurslarına yönlendirildiğini söyledi.

Kadın konukevinde kalan kadınların işe yerleştirilmesi için çalışma başlattıklarını anlatan Yazıcı, bu kapsamda iş ve meslek danışmanlarının kadınlarla görüşmeler yapacağını ifade etti. Yazıcı, ''Çalışabilir durumda olanların tamamına işe yerleştirmede öncelik verilecek. İş arama esnasında kimliklerini gizli tutuyoruz'' dedi.

Forum Renkli Yasal Uyarı!

Forum Renkli Türkiye'nin en renkli eğlence ve bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Forum Renkli; Arkadaşlık, Dostluk, Eğlence, Paylaşım, Msn Nickleri, Msn Sözleri, Msn Avatarları, Ödüllü Yarışmalar, Msn Sözleri, Şiirler, Şarkılar, Moda, Sağlık, Tv, Dizi, Film, Komik, Komik Resimler, Komik Videolar, Haberler, Spor Haberleri ve Güncel Bilgi Paylaşımı gibi konuların kullanıcıları tarafından önceden onay almadan anında yayınlayabildikleri bir forumdur.
EmreCan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Yeni Konu Aç Cevap Yaz

Etiketler
, kişiye, milyon, müjdesi


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum Renkli Sosyal Medya
Forumrenkli Facebook Forumrenkli Twitter Forumrenkli RSS
Forum Renkli Desteklediklerimiz

Forum Renkli Yasal Uyarı!

Forum Renkli Türkiye'nin en renkli eğlence ve bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Forum Renkli; Arkadaşlık, Dostluk, Eğlence, Paylaşım, Msn Nickleri, Msn Sözleri, Msn Avatarları, Ödüllü Yarışmalar, Msn Sözleri, Şiirler, Şarkılar, Moda, Sağlık, Tv, Dizi, Film, Komik, Komik Resimler, Komik Videolar, Haberler, Spor Haberleri ve Güncel Bilgi Paylaşımı gibi konuların kullanıcıları tarafından önceden onay almadan anında yayınlayabildikleri bir forumdur.

Copyright© 2011 - 2013, ForumRenkli.com® Tüm Hakları Saklıdır.


Forum Renkli Alexa Forum Renkli SitemapvBulletin® Version 3.8.7 ile güçlendirilmiştir.
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd
Inactive Reminders By Realdizayn

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1 ©2011, Crawlability, Inc.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557