Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu  "Taklitler, Asıllarını yaşatırmış."
Go Back   Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu > Haber ve Magazin > Türkiyeden Haberler
Ücretsiz Kayıt ol veya Üye Girişi yapın.
Türkiyeden Haberler Türkiye'nin her yerindeki güncel haberler burada.

Forum Renkli - Türkiye'nin En Renkli Eğlence ve Paylaşım Platformuna Hoşgeldiniz.
Forum Renkli'ye Hoşgeldiniz. Forumumuza ücretsiz KAYIT olarak, forumumuzda bilgi alışverişi yapabilir ve aramıza katılıp samimi dostluklar kurabilirsiniz.

Forumumuzda bizimle birlikte paylaşıma katılmak için buradan üye olabilirsiniz.veya Facebook üyeliğiniz ile sitemize kayıt olabilirsiniz.
Etiketli Üyeler Listesi

Yeni Konu Aç Cevap Yaz
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 30 Nisan 2013, 07:02   #1 (permalink)
geccineşetgider

Cagliostro - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 11 Nisan 2013
(Mesajlar): 1.506
(Konular): 117
Renkli Para : 81403
Aldığı Beğeni: 262
Beğendikleri: 534
Ruh Halim: Cok Dertli
Standart Hesaplaşma değil, helalleşme zamanı

Hesaplaşma değil, helalleşme zamanı
İçişleri Bakanı Güler, yaşanan sürecin birinin kazanacağı, birinin kaybedeceği bir dönem olmadığını belirterek, ‘Süreç, milletçe inşa etmeye çalıştığımız bir Türkiye tasavvurudur’ diye konuştu
İçişleri Bakanı Muammer Güler, çözüm sürecinin dışında kalanı milletin tasfiye edeceğini söyledi. Güler, CHP ve MHP’nin bölgenin ruhunu bilmediğini savunarak, “Keşke CHP ve MHP’nin de bölgede milletvekili olsaydı” dedi. Çözüm süreci ve silah bırakma sürecine değinen Güler, “çatışmasızlık, eylemsizlik ve silahların bırakılması” konusunda mutabakata varıldığını kaydetti.
Milliyet gazetesi, “Geleceğe Yatırım Türkiye’ye Yatırım” sloganıyla gerçekleştirdiği bölgesel toplantıların 14’üncüsünü Mardin’de yaptı. Toplantıya, İçişleri Bakanı Muammer Güler, Milliyet Gazetesi Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Yıldırım Demirören, Milliyet gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Derya Sazak, Milliyet gazetesi Ankara Temsilcisi Fikret Bila, Mardin Valisi Turhan Ayvaz, Mardin Belediye Başkanı Mehmet Beşir Ayanoğlu, Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Serdar Bedii Onay, Mardin milletvekilleri ile iş dünyasının önemli isimleri katıldı.
İçişleri Bakanı Güler, toplantıda yaptığı konuşmada, Milliyet gazetesine böyle bir önemli ortam oluşturduğu için teşekkür ederken özetle şu mesajları verdi:
* GELECEĞE YATIRIM: Madem ki geleceğe yatırım Türkiye’ye yatırımdır. Geleceğe yatırımın Doğu ve Güneydoğu bölgesinden geçtiğini buradaki yatırımın önemli olduğunu belirtmek istiyorum. Çözüm sürecinin gündeme gelmesinden itibaren bu bölgede yatırım isteği başladı. Birçok yatırım grubu Mardin’e gelmek istiyor. Bunu doğru okumak lazım. Böyle bir istek bu bölge insanına duyulan güvenle doğrudan ilgilidir.
* HALKIN DESTEĞİ YÜZDE 90: Çözüm sürecine halk desteği anketlerde bu bölgede için yüzde 80’lerde görünüyor. Gerçeği yansıttığına inanmıyorum. Bu desteğin yüzde 90’ların üzerinde olduğuna inanıyorum.
* KAVGADAN YANA DEĞİLİZ: Bu demek ki hangi etnik kökenli vatandaş olursa olsun yıllarca süren bu ortamdan kurtulmaya çalışıyor. Artık işin normalleşmesi için çalışıyor. Bunu daha çok demokrasiyle, vesayetten kurtulan demokrasi anlayışla, iktidarları muktedir kılacak bir anlayışın hakim olduğu bir ortamda yapabiliriz. Türkiye Cumhuriyeti’ne hangi etnik kökenden olursa olsun vatandaşlık bağı ile bağlı ilgili herkesi eşit, saygıdeğer, hukuktan eşit şekilde yararlanacak vatandaşlar olarak görmek lazım. Ak Parti iktidarının yaptıklarını göz ardı etmememiz lazım. Biz kavgadan huzursuzluktan yana değiliz.
* ŞOVENCE YAKLAŞMIYORUZ: Bizim yaklaşımımız şovence bir yaklaşım değil. Aramızdaki meseleler bugüne kadar yaşanan sorunlarda illa A’yı B’ye B’yi C’ye... isim vermek istemiyorum ama Türk Kürt’ün karşılığı değil, Kürt de Türk’ün karşılığı değil. Sorunları yaratan onlar değil. Ama o işi yaratanların temelde ceberrud devlet anlayışı, jakoben yaklaşım, tepeden inme demokrasi anlayışı, demokratik olmayan bir devlet yapısı olduğunda anlaşmamız lazım. Onun için sorunlarımızı beraber çözecek noktada düşünmemiz lazım.
* ÇÖZÜME MODEL YER MARDİN: Milliyet çok iyi bir yere geldi. Bu sorunların çözümü için doğru adres burasıdır. Çünkü burada insanlar gerçekten yüzlerce yıl birbirleriyle hoşgörü uzlaşı içinde birbirlerinin değerlerine saygı göstererek etnik yapılarını hiçbir zaman düşünmeden yaşaya geldiler. Keşke bu anlayış bütün Türkiye’ye bütün dünyaya hakim olagelse. Onun için çözüm sürecinde hem Türkiye hem de dünyaya model olacak yer olarak göyoruz Mardin’i.
* KUCAKLAYICI YENİ ANAYASA: Sorunların geçmişten beri yaşanan çok önemli sebepleri var. Ama daha çok demokrasiyle bunları aşabiliriz. Devletin bakış açısını değiştirerek ve tabii ki daha çok demokrasiyi hakim kılacak yeni bir anayasadır. İlk anayasayı bir yana bırakırsak, bir anayasayı doğrudan doğruya milletin kendisinin yaptığı bir süreci yaşamadı Türkiye. Şimdi böyle bir fırsat var. İyi değerlendirmek lazım. Ak Parti böyle bir anayasanın ortaya çıkması için özel gayret sarfediyor. Ama aynı gayreti diğer siyasi partilerden görmemiz mümkün değil. Ortaya çıkacak anayasa bütün kesimleri kucaklayacak hiçbir kesimi reddetmeyecek, herkesin bu devletin eşit yurttaşları olarak bu devleti sahipleneceği bir ortam yaratacak. Biz bunu sağlayabiliriz.
* RİSKİ ÜSTLENDİK: Hiçbir siyasi iktidarın risk anlamında üstlenmek istemeyeceği riski Ak Parti, Recep Tayyip Erdoğan üstlendi. Başbakan toplumun beklentilerini biliyor, bu bölgede ve diğer bölgelerdeki sürece bakış anketleri de bunu gösteriyor.
* SİLAH BIRAKMA SÜRECİ: Öncelikle çatışmasızlık, eylemsizlik süreci daha sonra Türkiye dışına çıkarılma ve çıkma ve bir de silahların bırakılması gibi bir süreç üzerinde bir mutabakat var. Bu mutabakat milletle yapılan mutabakattır. Çünkü insanlar artık huzur ortamının gelmesini istiyor. Çözüm süreci geleceğe umutla bakmamı gerektirecek kadar önemli büyük bir süreç.
* PAZARLIK BİR SUÇLAMA: Bunu toplumun her kesimine anlatmak kolay değil. Ne pazarlığı yapıldı, neler verildi gibi manipüle etmek isteyen kesimlerin tenkitleriyle karşılaşıyoruz. Dünyanın hiçbir yerinde bu kadar iç siyasete malzeme yapılarak bu sorunlar çözülmemiş. Bizim öyle bir sorunumuz var. İngiltere, İrlanda konusunu inceleme fırsatımız oldu. Devlet meselesi gibi algılayıp hepimizin ortak mesele gibi algılayıp bu konuya yaklaşmamız gerekirdi. Ama görüyoruz ki maalesef şu aşamada böyle bir şansımız görünmüyor. Ama buna rağmen bu konuda samimi bir gayretle bu işi yürüteceğiz.
* HERKES RİSK ALMALI: Diyoruz ki konu anaların gözyaşlarının dinmesi silahların susması ise birçok konuda başka bakış açıları ortaya koyabiliriz. Bu samimi bir gayreti inancı ifade eder. Eğer bu konuda bir inanca sahipsek Türkiye’nin geleceği adına elinizi taşın altına koyup risk üstlenmek istiyorsak. Ama gelecekte bu memleketin çocukları birbirlerini kucaklasınlar yarattıkları katma değerle toplumun tamamına hitap edebilsinler diyorsak bu süreçte hepimize önemli görevler var. Bu konuda sadece Ak Parti’nin BDP’nin bir kesimin görevi değil. Bu konuda hepimizin risk üstlenmemiz, elimizi taşın altına koymamız lazım.
* MARJİNALİN FAYDASI YOK: Eğer siyasi partiler bu konuda çözüm üretmiyorlarsa o zaman marjinal grupların çözüm üretmesi gündeme gelir. Marjinal grupların üreteceği çözümden de Türkiye’ye fayda gelmez.
* MİLLET TASFİYE EDER: Türkiye’nin geleceği ile ilgili özellikle siyasi partilerin görüşleri mutlaka olmalıdır. Karşı çıkmak yetmez, karşı çıkarken bunun yerine neyin konması gerektiğinin açıkça belirtilmesi lazım. Bu işin dışında hiçbir parti kalamaz. Bu işin dışında kalan partiyi bu millet tasfiye eder. Çünkü milletin beklentisi çözüm sürecinde bu işin samimi gayretle yürütülmesidir. Ben bu işin dışındayım diyemezsiniz. Hangi yörenin milletvekili olursa olsun. Bütün Türkiye’nin seçmenlerinin ayrı ayrı temsilcisiyim. Karşı çıkmakla bir yer varılmaz. Karşı çıkanları millet değerlendirecektir. İşte önümüzde mahalli idareler, akabinde cumhurbaşkanlığı, akabinde genel seçimler olacak, milletin bakış açısı ortaya çıkacak.
* ŞANSLI DÖNEMİ YAŞIYORUZ: Bu sürecin başarıya ulaşması için şanslı dönemi yaşıyoruz. Bu kadar toplumsal desteğin böylesine büyük siyasi gücü arkasında bulunduran iktidarı Türkiye belki bir daha yaşayamayabilir. Bu anlamda çözüm sürecinin başarıya ulaşmasının Türkiye’nin geleceği açısından çok önemli olduğunu ifade etmek istiyorum. Bu işin engellenmesi için yapılan gayretler ‘şimdi olmazsa zaten ileride olması zordur, bir daha böyle fırsat nasılsa gelmez’ diye bütün gayretler çözüm sürecinin başarıya ulaşılmaması için çalışıyor. Bu kişilerin de kim olduğunu kamuoyunda ne olduğunu görüyorsunuz. Onların geçmişte hangi yerlerde olduğunu görüyorsunuz. Demokrasiyle ilgili yaklaşımlarını görüyorsunuz. Daha önce ve şimdi ne söyleyeceklerini görüyorsunuz. Bu işin dışında kalanı millet tasfiye eder. Bu kaçınılmaz bir şeydir.
* TAVİZ İLİŞKİSİ YOK: Bu süreç tarafların birinin kazanması, birinin kaybetmesi mücadelesi veya bir taviz ilişkisi değildir. Türkiye’nin toplum olarak sorunlarını çözme ve ileriye atılım projesidir. Çözüm süreci toplum olarak birlikte, barış huzur güven içinde yaşama çabasıdır. Bir anlamda milletçe birlikte inşa etmeye çalıştığımız bir Türkiye tasavvurudur. Çözüm süreci tavizlerin verildiği, pazarlıkların yapıldığı, teröre karşı geri adımların atıldığı bir süreç değildir. Miadını doldurmuş, Türkiye’ye büyük zararlar vermiş, kan akıtmış, gözyaşı döktürmüş terörün sonlandırılması sürecidir.

Karşı çıkarak olmaz

Türkiye’nin geleceği ile ilgili özellikle siyasi partilerin görüşleri mutlaka olmalıdır. Karşı çıkmak yetmez, karşı çıkarken bunun yerine neyin konması gerektiğinin açıkça belirtilmesi lazım. Bu işin dışında hiçbir parti kalamaz. Bu işin dışında kalan partiyi bu millet tasfiye eder. Çünkü milletin beklentisi çözüm sürecinde bu işin samimi gayretle yürütülmesidir. Ben bu işin dışındayım diyemezsiniz. Hangi yörenin milletvekili olursa olsun. Bütün Türkiye’nin seçmenlerinin ayrı ayrı temsilcisiyim. Karşı çıkmakla bir yer varılmaz. Karşı çıkanları millet değerlendirecektir. İşte önümüzde mahalli idareler, akabinde cumhurbaşkanlığı, akabinde genel seçimler olacak, milletin bakış açısı ortaya çıkacak.

‘Artık ret, inkâr ve asimilasyon yok’

* TOPLUMSAL DESTEĞİ AZALTMA ÇABASI VAR: Ancak son günlerde bölünme parçalanma gibi tezviratlarla ve yalan yanlış yorumlarla çözüm sürecinin arkasındaki toplumsal desteği zayıflatma çabaları vardır. Seçimle işbaşına gelmiş hiçbir iktidar halka rağmen bir adım atamaz, anayasal düzene aykırı bir iş yapamaz. Ak Parti iktidar olarak siyasi anlayışımız değerlerimiz buna asla izin vermez. ‘Silah bırakılsın da ne olursa olsun düşüncesi’ de asla söz konusu olamaz.
* KUCAKLAYARAK ÇÖZECEĞİZ: Silahtan arınarak birbirimizi anlayarak, demokrasinin standartlarını yükselterek bu ülkenin eşit yurttaşları olarak birbirimizi kucaklayarak bu işi çözebileceğimizi biliyorum. Ret, inkar, asimilasyon politikalarının dışındayız. Vatandaşlarımız artık bunu görüyor. Dünya eski dünya değil. Hiçbir şeyin üstü örtülemiyor. Dünyanın neresinde ne yaşandı, geçmişte bunlar nasıl çözüldü, kim ne yaptı herkes bunun farkında. Şeffaf bir toplumuz, hesap verebilir bir iktidar anlayışı egemen olabilir. Hep siyasetin egemen olmasını istiyoruz. Demokratik müzakere, tartışma ve diyalog ile ortak çözüm yolları bulmak önemlidir.
* MİLLETLE ANLAŞTIK: Mardin’e bu gelişimde insanların bakışlarında, davranışlarında farklılıklar gördüm. İnsanlarda geçmişe göre farklı bakış açıları gördüm. Bölgenin insanı bu işin bitmesi için her türlü çabanın gösterilmesinden yana. Bu bizim için çok önemli bir referanstır. Eğer gerçekten birileri anlaşmışsa iktidarın milletle anlaşması olarak ifade edilebilir bu süreç. Çünkü arkasında büyük bir toplumsal destek var, yoksa kimse bu işe soyunamaz.

‘Bölgenin ruhunu tanımıyorlar’

* KEŞKE VEKİLLERİ OLSAYDI: ‘Oy oranım yükselsin de kaç genç şehit olursa olsun’ diyenlere daha ne kadar tepkisiz kalınabilir. Böyle bir şey var mı? Doğu’da ve Güneydoğu’da temsil edilemeyen partiler maalesef bu bölgenin ruhundan bihaberlerdir. Bu bölgenin ruhunu bilmiyorlar. Keşke Doğu da Güneydoğu’da CHP’nin de ve MHP’nin de milletvekilleri olsaydı, bu insanların beklentilerini, gerçeklerini, bu bölgenin ruhunu yansıtabilselerdi. Bu anlamda bu politikaları üretirken kendilerinin soruna biraz uzak kaldıklarını düşünüyorum. Ülkenin bütününü kucaklayacak politikalar üretmeliyiz. Bir kesimi yok sayarak, çözüme karşı çıkmak veya kendince politikalar üretmek mümkün değil. Bu bölgenin çözüm sürecindeki tavrını diğer siyasi partilerin çok iyi değerlendirmeleri gerektiğine inanıyorum. ‘Çözümsüzlük devam etsin yeter ki ben koltuğumda oturayım’, bu politika geçerli değil. Bu politikanın uzun vadede sürdülebilirliği yok.
* ÖNÜNDE KİMSE DURAMAZ: Kimseyi rencide etmek istemeyiz ama meşruiyet çizgisinden ayrılmadan bu işi çözmek istediğimizi belirtmek istiyorum. Ayrışmanın değil kucaklaşmanın zamanıdır. İşin başındayız hesaplaşmanın değil helalleşmenin zamanıdır. Türkiye’deki büyük destekle oluşturulan bu umutlu bahar havasının önünde kimsenin duramayacağını ve ülkenin bu sorununu özellikle ve şimdi çözmesinin gelecek açısından çok önemli olduğunu, heba edilmemesi gerektiğini ifade ediyorum. Bu bizler için, bölge için fırsattır.
Cagliostro isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Alt 30 Nisan 2013, 07:03   #2 (permalink)
geccineşetgider

Cagliostro - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 11 Nisan 2013
(Mesajlar): 1.506
(Konular): 117
Renkli Para : 81403
Aldığı Beğeni: 262
Beğendikleri: 534
Ruh Halim: Cok Dertli
Standart

Kendi oğlu şehit olsaydı helalleşirmiydi acaba çok merak ediyorum..?
Cagliostro isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Reklam Alanı
Yeni Konu Aç Cevap Yaz

Etiketler
değil, helalleşme, hesaplaşma, zamanı


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum Renkli Sosyal Medya
Forumrenkli Facebook Forumrenkli Twitter Forumrenkli RSS
Forum Renkli Desteklediklerimiz

Forum Renkli Yasal Uyarı!

Forum Renkli Türkiye'nin en renkli eğlence ve bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Forum Renkli; Arkadaşlık, Dostluk, Eğlence, Paylaşım, Msn Nickleri, Msn Sözleri, Msn Avatarları, Ödüllü Yarışmalar, Msn Sözleri, Şiirler, Şarkılar, Moda, Sağlık, Tv, Dizi, Film, Komik, Komik Resimler, Komik Videolar, Haberler, Spor Haberleri ve Güncel Bilgi Paylaşımı gibi konuların kullanıcıları tarafından önceden onay almadan anında yayınlayabildikleri bir forumdur.

Copyright© 2011 - 2013, ForumRenkli.com® Tüm Hakları Saklıdır.


Forum Renkli Alexa Forum Renkli SitemapvBulletin® Version 3.8.7 ile güçlendirilmiştir.
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd
Inactive Reminders By Realdizayn

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1 ©2011, Crawlability, Inc.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557