Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu  "Taklitler, Asıllarını yaşatırmış."
Go Back   Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu > Eğitim & Öğretim > Universite & Lise Okul Tanıtımları
Ücretsiz Kayıt ol veya Üye Girişi yapın.
Universite & Lise Okul Tanıtımları Universite ve Lise Okul Tanıtımlarının bulunduğu ve paylaşıldığı bölümdür.

Forum Renkli - Türkiye'nin En Renkli Eğlence ve Paylaşım Platformuna Hoşgeldiniz.
Forum Renkli'ye Hoşgeldiniz. Forumumuza ücretsiz KAYIT olarak, forumumuzda bilgi alışverişi yapabilir ve aramıza katılıp samimi dostluklar kurabilirsiniz.

Forumumuzda bizimle birlikte paylaşıma katılmak için buradan üye olabilirsiniz.veya Facebook üyeliğiniz ile sitemize kayıt olabilirsiniz.
Etiketli Üyeler Listesi

Yeni Konu Aç Cevap Yaz
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 23 Mart 2012, 00:52   #1 (permalink)
RUHSUZ

DaiSy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 22 Mart 2012
Yaş: 31
(Mesajlar): 487
(Konular): 237
Renkli Para : 15672
Aldığı Beğeni: 11
Beğendikleri: 0
Ruh Halim: none
Standart Kara Harp Okulu...

Kara Harp Okulu (KHO) ya da geleneksel adıyla Harbiye, Ankara'da konuşlanmış, Türk Kara Kuvvetleri'nin muvazzaf subay kaynağı, lisans seviyesinde eğitim veren askeri okul.
Tarihçe

19. Yüzyılın başlarında bilim ve teknolojide sağlanan gelişmeler, askerî alana da yansıyarak harp sanatına yeni boyutlar kazandırmıştır. Osmanlı Devleti de bu gelişmelere ayak uydurarak, 1826 yılında geleneksel askerî yapının temeli sayılan Yeniçeri Ocağı’nı kaldırmıştır.

Yeni oluşturulan ordunun subay ihtiyacını karşılamak için; 1795’de topçu ve istihkam subayı yetiştirmek üzere Mühendishane-i Berri Hümayun İstanbulEyüp’te açılmıştır. Mekteb-i Harbiye Sultan II. Mahmud'un emriyle 1834 tarihinde kurulmuştur.

Başlangıçta eğitimin bütün basamaklarında faaliyet gösteren Harbiye, ilk mezunlarını 1841 yılında verebilmiştir. 1845 yılında askerî idadilerin kurulması ve aynı yıl yapılan program geliştirme çalışmaları sonucunda Harbiye, eğitim süresi dört yıl olan bir yüksek okul niteliği kazanmıştır.

Harbiye, 1908 yılına kadar geçen süre içinde öncelikle piyade ve süvari subaylarını yetiştirmiştir. 1905 yılında beş ordu merkezinde açılmış olan Edirne, Manastır, Erzincan, Şam ve Bağdat Harp okulları, kısa bir süre sonra kapatılmışlardır. Bundan sonra sadece İstanbul’daki Harbiye Mektebi, eğitim ve öğretime devam etmiştir.

Art arda gelen savaşlar döneminde hızlandırılmış bir eğitim programı uygulanarak cephelere subay yetiştiren Harbiye, Mütareke Dönemi'nde 1 Temmuz1920 tarihinde Ankara’da Abidin Paşa Köşkü'nde eğitim ve öğretime başlamıştır. Harp Okulu, ilk mezunlarını 1 Kasım1920 tarihinde vermiştir.

Atatürk, bu vesile ile okul şeref defterine "Türkiye Büyük Millet Meclisi, ya İstiklâl, ya Ölüm! Andıyla yetişen ilk istiklâl subaylarının ordu ve milletimize takdim ve tevdi olunduğunu görmekle bahtiyardır." şeklinde duygularını ifade etmiştir. Lozan Antlaşması’nın imzalanmasından sonra Harp Okulu, tekrar İstanbul‘da öğretime başlamıştır.

Harp Okulu, 25 Eylül1936 tarihinde Ankara’ya nakledilerek yeni yapılmış olan binasında (Atatürk Sitesi) eğitimine başlamıştır. İki yıl olan eğitim süresi 1948 yılında üç yıl, 1963 yılında iki yıl, 1971 yılında üç yıl, 1974 yılında dört yıl olarak düzenlenmiştir.

1974 - 1991 yılları arasında Makine, İnşaat, Elektrik- Elektronik, Yönetim/İşletme, Endüstri bölümlerinden lisans düzeyinde eğitim veren Kara Harp Okulu, 1991 - 1992 eğitim öğretim yılından itibaren Sistem Mühendisliği programına aşamalı olarak geçmiştir.

11 Mayıs2000 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde kabul edilen ve 17 Mayıs2000 tarihinde resmî gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Harp Okulları Kanunu ile Kara Harp Okulu "yüksek öğretim kurumları" içerisinde "üniversiteler" ile birlikte sayılmış, çağdaş bir yüksek öğretim kurumu olarak, üniversite yapısı çerçevesinde teşkilâtlanmasının yasal dayanağı oluşmuştur.

OKUL KARARGÂHI GÖREV VE ANA İLKELERİ

Okul Karargâhı ve Karargâh Bölük Komutanlığı, Kara Harp Okulunun bütün planlama ve kontrol faaliyetlerini yürütmektedir.
KARA HARP OKULU DEKANLIĞININ GÖREVİ VE ANA İLKELERİ
Akademik öğretim ile ilgili plânları, programları hazırlamak ve uygulanmasını sağlamak. Öğretim elemanı ihtiyacını tespit etmek, ihtiyaç halinde okul içinden veya okul dışından Harp Okulu statüsüne uygun öğretim elemanı temin etmek.

Ders kitapları ve diğer yardımcı ders dokümanlarının tedarikini plânlamak veya bunları hazırlamak.

Sınav ve değerlendirme faaliyetlerini plânlamak ve icra etmek. Eğitim öğretimin, devamlı geliştirilmesi için gerekli araştırmaları yapmak ve konuyla ilgili teklifleri hazırlamak.

Mevcut öğretim elemanlarının metot, anlayış ve uygulama beraberliğini ve yeni katılanların intibaklarını sağlamak maksadıyla, kurs, seminer ve benzeri çalışmalar yapmak. Eğitim-öğretim ve öğretim elemanlarının geliştirilmesi, okul dışı kurum ve kuruluşlar ile iş birliğinin artırılması amacıyla bilimsel toplântılar düzenlemek.

Yukarıda belirtilen amaç, nitelik ve kuvvet komutanlıklarının görev ve sorumluluklarına uygun olarak; temel bilimler, mühendislik ve sosyal bilim alanlarından birinde lisans düzeyinde bilgi ve beceriye sahip, mezuniyetten sonra temel eğitim ve öğrenimini müteakip verilecek görevleri yapabilecek, emrindeki personeli ve/veya birliği eğitebilecek ve yönetebilecek muvazzaf subay yetiştirmek,

İlgili kuvvet komutanlığının ihtiyaç ve gerek görmesi halinde; bünyesinde teşkil edilecek enstitü veya enstitülerde muvazzaf subaylar ile Genelkurmay Başkanlığınca uygun görülmesi halinde aynı eğitim ve öğretim düzeyindeki sivil kişilere, ilgili bilim dallarında lisansüstü eğitim ve öğretim vermektir.


AKADEMİK EĞİTİM'İN ANA İLKELERİ

Harp okullarında eğitim ve öğretimin plânlanmasında, programlanmasında ve uygulanmasında aşağıdaki ana ilkeler göz önünde bulundurulur: Öğrencilere Atatürk İlke ve inkılâpları doğrultusunda ve Atatürk milliyetçiliği, demokratik, lâik ve sosyal hukuk devleti ilkelerine bağlı hizmet bilincinin ve mesleki değerlerin kazandırılması sağlanır. Millî kültürümüz, örf ve âdetlerimize bağlı şekil ve özellikleri ile evrensel değerler içinde korunarak geliştirilir ve öğrencilere millî birlik ve beraberliği güçlendirici ruh ve irade gücü kazandırılır.Eğitim-öğretim plân ve programları, çağdaş, bilimsel ve teknolojik esaslara, ülke ve ilgili kuvvetlerin ihtiyaçlarına ve ayrıca öğrencinin lisansüstü düzeyde eğitim ve öğretim almasına imkan sağlayacak şekilde hazırlanır. Kuvvet Komutanlıklarınca sürekli olarak geliştirilen bu plân ve programların koordinasyonu Genelkurmay Başkanlığınca yapılır.

Harp okullarının verimliliklerinin artırılması, geliştirilmesi ve öğretim elemanlarının yetiştirilmeleri Genelkurmay Başkanlığının direktif ve prensipleri çerçevesinde, kuvvet komutanlıklarınca plânlanır ve gerçekleştirilir.SAVUNMA BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ

Kara Harp Okulu

Savunma Bilimleri Enstitüsü (Cumhuriyet Sitesi 5.Kat)


ANA BİLİM DALLARI


Savunma Yönetimi Ana Bilim Dalı


Harekat Araştırması Ana Bilim Dalı


Teknoloji Yönetimi Ana Bilim Dalı


Malzeme Tedarik ve Lojistik Yönetimi Ana Bilim Dalı


Güvenlik Bilimleri Ana Bilim Dalı


KHO KARARGÂHI TEŞKİLAT YAPISI


PERSONEL ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ
İSTH. VE İKK ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ
HRK.VE EĞT. ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ
LOJİSTİK ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ
MERKEZ ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ
İSTİHKAM ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ
MEBS ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ
MALİYE BÜTÇE ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ
SOSYAL TESİSLER MÜDÜRLÜĞÜ
30 YATAKLI ÖZEL İAŞELİ REVİR BŞTBP.LİĞİ
BANDO KOMUTANLIĞI
OKUL KARARGÂH BL.K.LIĞI
İHALE KOMİSYON BAŞKANLIĞI
KANTİN BAŞKANLIĞI

Harbiyeli güne saat 06:30 da başlar.


06:30 - 07:00 arası şahsi temizlik ve düzenin sağlanmasını müteakiben sabah yoklamasına çıkılır.


Saat 07:55-08:05 arasında HTV'den haberler ve o gün okulda olacak faaliyetler hakkında bilgi verilir. Ders hazırlığı yapılır.


DERS VE ASKERÎ EĞİTİM SAATİ


DERS


Harbiyede dersler saat 08:15 de başlar, 50 dakika ders ve 10 dakika dinlenme(2 ve 3 ncü ders saati arası 20 dakikadır.) olmak üzere uygulanır. Bazı dersler zorunlu, bazı dersler de seçmelidir. Ayrıca 1 gün öğleden önce 2 ders saati SBE (Savaş Beden Eğitimi) ve 1 gün öğleye kadar askerî eğitim yapılmaktadır. Derslerin bitimini müteakiben Harbiyeliler serbest kalırlar. Bu süre içinde eğitsel kol ve spor çalışmalarına katılabilirler.


ASKERÎ EĞİTİM


Yıl içi eğitimler askeri derslerde alınan konular ile uyumlu olarak yapılmaktadır.BİREYSEL EĞİTİM VE UYGULAMA SAATİ


Harbiyelilerin araştırma, inceleme ve proje çalışmaları ile spor ve diğer aktivitelere zaman ayırmalarını sağlamak maksadıyla haftada iki gün öğleden sonra "Bireysel Eğitim ve Uygulama Saati" kapsamında akşam yemeğine kadar çeşitli tesislerden faydalanırlar. Kara Harp Okulunda Harbiyelilerin her türlü sporu yapmasına imkan veren spor sahaları ve salonları mevcuttur.Harbiyeliler her türlü alışveriş ihtiyaçlarını 13 Mart Sitesi kolaylık tesislerinden karşılayabilmektedirler. Ayrıca harbiyelilerin hafta sonları kullandıkları KHO Yıldızlar Dinlenme ve Eğitimevi de bir diger sosyal tesistir.
Harbiyelilerin araştırma yapmasına imkân sağlayan kütüphane aynı zamanda harbiyelilere boş vakitlerinde faydalabilecekleri bir görsel ve işitsel koleksiyon hizmetide sunmaktadır.

13 Mart Sitesi kolaylık tesislerinde harbiyelilerin hizmetinde çalışan kafeteryalar son derece siteril ve modern ortamda faaliyetlerini sürdürmektedirler.Zengin yazılı, görsel ve işitsel kaynaklarıyla 13 Mart Sitesinde bulunan kütüphane harbiyelilerin değişmez ilgi noktasıdır.Gerek boş zamanlarında gerek dersleri için kütüphaneyi tercih eden harbiyelileri hergün yeniden güncellenen yeni kaynaklar ve geniş ufuklar beklemektedir.VİKİPEDİ
DaiSy isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Yeni Konu Aç Cevap Yaz

Etiketler
harp, kara, okulu


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum Renkli Sosyal Medya
Forumrenkli Facebook Forumrenkli Twitter Forumrenkli RSS
Forum Renkli Desteklediklerimiz

Forum Renkli Yasal Uyarı!

Forum Renkli Türkiye'nin en renkli eğlence ve bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Forum Renkli; Arkadaşlık, Dostluk, Eğlence, Paylaşım, Msn Nickleri, Msn Sözleri, Msn Avatarları, Ödüllü Yarışmalar, Msn Sözleri, Şiirler, Şarkılar, Moda, Sağlık, Tv, Dizi, Film, Komik, Komik Resimler, Komik Videolar, Haberler, Spor Haberleri ve Güncel Bilgi Paylaşımı gibi konuların kullanıcıları tarafından önceden onay almadan anında yayınlayabildikleri bir forumdur.

Copyright© 2011 - 2013, ForumRenkli.com® Tüm Hakları Saklıdır.


Forum Renkli Alexa Forum Renkli SitemapvBulletin® Version 3.8.7 ile güçlendirilmiştir.
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd
Inactive Reminders By Realdizayn

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1 ©2011, Crawlability, Inc.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557