Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu  "Taklitler, Asıllarını yaşatırmış."
Go Back   Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu > Eğitim & Öğretim > Universite & Lise Okul Tanıtımları
Ücretsiz Kayıt ol veya Üye Girişi yapın.
Universite & Lise Okul Tanıtımları Universite ve Lise Okul Tanıtımlarının bulunduğu ve paylaşıldığı bölümdür.

Forum Renkli - Türkiye'nin En Renkli Eğlence ve Paylaşım Platformuna Hoşgeldiniz.
Forum Renkli'ye Hoşgeldiniz. Forumumuza ücretsiz KAYIT olarak, forumumuzda bilgi alışverişi yapabilir ve aramıza katılıp samimi dostluklar kurabilirsiniz.

Forumumuzda bizimle birlikte paylaşıma katılmak için buradan üye olabilirsiniz.veya Facebook üyeliğiniz ile sitemize kayıt olabilirsiniz.
Etiketli Üyeler Listesi

Like Tree4Kişi Beğendi
  • 2 Post By DaiSy
  • 1 Post By RenkMan
  • 1 Post By RenkMan
Yeni Konu Aç Cevap Yaz
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 23 Mart 2012, 00:53   #1 (permalink)
RUHSUZ

DaiSy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 22 Mart 2012
Yaş: 31
(Mesajlar): 487
(Konular): 237
Renkli Para : 15672
Aldığı Beğeni: 11
Beğendikleri: 0
Ruh Halim: none
Standart Hava Harp Okulu...

Kuruluş Yılı: 1951
Yeri: Yeşilyurt / İstanbul

Hava Harp Okulu, Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na muvazzaf subay yetiştiren, üniversite düzeyinde eğitim ve öğretim veren askeri eğitim kurumu.

Tarihçe

Batıdaki askeri havacılık alanındaki gelişmelere paralel olarak Osmanlı İmparatorluğu'nda, 1912 yılında, Hava Harp Okulu'nun bugünkü bulunduğu bölgede, Tayyare Mektebi adıyla ilk havacılık eğitim kurumu açılmıştır.

Uzun bir süre, bir dizi aşamalar geçiren ve yer değiştiren okulda çoğunlukla Kara Harp Okulu mezunu subaylar uçucu olmak üzere eğitilmişler ve daha sonra bu subaylar, Türk Hava Kuvvetleri'nin çekirdeğini oluşturmuşlardır.

Türk Hava Kuvvetleri'nin kendi personelini yetiştirebileceği bir okula kavuşması daha sonra gerçekleşmiş ve bugünkü adıyla Hava Harp Okulu 1951 yılında Eskişehir'de açılmıştır. 30 Ağustos1953'te ilk mezunlarını veren Hava Harp Okulu, 1954 yılında İzmir'e taşınmıştır. 14 Şubat1967'de, Hava Harp Okulu'nun bir kültür ve tarih hazinesi olan İstanbul'a taşınmasına karar verilmiştir.

Havacılık ve Uzay teknolojisinin hızla gelişmesi Hava Harp Okulu eğitim-öğretiminde köklü değişiklikler yapılmasını gerektirmiştir. Bu amaçla mezuniyet sonrası görev alanları incelenip eğitim gereksinimleri saptanarak, sorunların ancak 4 yıllık lisans düzeyinde bir eğitim-öğretimle karşılanabileceğine karar verilmiştir. Bu karar sonrasında, 1967 yılında, Hava Harp Okulu, Türk havacılığının doğduğu Yeşilyurt, İstanbul'da bugün içinde bulunduğu tesislerine taşınmış ve önceleri 2 yıl olan eğitim-öğretim süresi 1969 yılında 3, 1974 yılında ise 4 yıla çıkarılmıştır. Türkiye'nin en köklü üniversiteleriyle yakın ilişkide olması ve Türkiye'nin en büyük hava alanı yakınında konuşlanmış bulunması nedeniyle, Hava Harp Okulu ideal yerini bulmuştur.

Hava Harp Okulu, Yeşilyurt, İstanbul'daki kapalı ve açık tesislerine ek olarak Yalova'daki uçuş ve kamp eğitim tesisleri ile yaklaşık 4,5 milyon m² lik bir alana yerleşmiş olup, bugünkü eğitim gereksinimlerine yanıt verebilecek düzeydedir. Bu alan, mevcut havacılık programlarının sağlanması için yeterli olup, gereksinim duyulduğunda gelişmeyi temin edebilecek ilaveler yapılmasına uygundur.

4 yıllık eğitim dönemlerinde uygulanan değişik akademik programlardan sonra 1991 yılında mühendisliklisans programının da uygulanmasına başlanmıştır. Bu kapsamda Havacılık, Bilgisayar, Elektronik ve Endüstri dallarında mühenddislik eğitimi verilmektedir. 1960 yılına kadar kız öğrencilerin de alındığı okula 32 yıl aradan sonra 1992 yılında yeniden kız öğrenci alınmaya başlanmıştır. Yine 1992 yılından itibaren dost ve müttefik ülkelerden gelen misafir öğrencilere de Hava Harp Okulu’nda eğitim verilmeye başlanmıştır.

Askeri eğitim

Askeri eğitimin amacı; Atatürk ilke ve inkılapları doğrultusunda Atatürk milliyetçiliği, demokratik, laik ve sosyal hukuk devlet ilkelerine bağlı hizmet bilincinin ve mesleki değerlerin kazandırılmasını sağlamak,öğrencilere milli birlik ve beraberliği güçlendirici ruh ve irade gücü kazandırmak,askerliğin gerektirdiği komutanlık, yöneticilik ve liderlik becerileri ile öğretme ve eğitme yeteneği kazandırmak, mesleğin güç koşullarının gerektirdiği fiziki yetenekler ile mesleki değerler bilincini kazandırmak, ferdi ve toplumsal disiplin anlayışını yerleştirmek, sosyal ve bilimsel anlayışı gelişmiş, gerekli askeri ve genel kültüre sahip, ahlaken, fikren ve bedenen gelişmiş bir kişiliğe ve üstün karakter özelliklerine sahip, pilot adayı havacı subay yetiştirmektir.

Öğrencilere; askeri disiplin, askerlik ve birlik ruhunu aşılamak amacıyla Katsayılı Dersler ve değerlendirmeler kapsamında; Yıl İçi Askeri Eğitim, Komutanlık ve Liderlik Eğitimi, Tatbiki Eğitim ve Beden Eğitimi uygulamaları yaptırılarak bilişsel, duyuşsal ve devinsel alanlardaki gelişimleri sağlanmakta ve küçük birlik komutanı görevini yapabilecek yeterliğe eriştirilmektedir. Ayrıca her yarıyılda komutan kanaati notu ve her Eğitim-Öğretim Yılı sonunda disiplin notu ile öğrenciler değerlendirilmektedir.

Askeri eğitim içerisinde geleceğin lider ve komutanlarını yetiştirmek amaçlı çok yönlü eğitim programları da bulunmaktadır. Bu eğitimler ile Harbiyelilere iletişim ve motivasyon konularında yeterlik kazandırılmakta, aynı zamanda uygulamalar ile liderlik becerisi geliştirilmektedir. Yine çağın eğitim gerçeklerine uygun uygulamalar ile Proje Tabanlı Eğitimler kapsamında Genişleyen Ufuklar projeleri birebir eğitimler şeklinde uygulanmaktadır.

Uçuş Eğitimi

Gerekli şartları sağlayarak Hava Harp Okuluna girmek için başvuruda bulunan aday öğrenciler ; spor, sağlık, psikomotor ve mülakat aşamalarını başarı ile tamamladıktan sonra Öğrenci Seçme Uçuşuna tabi tutulurlar.


ÖSU, pervaneli uçaklar (T-41D) ile yapılmaktadır. ÖSU' nu başarı ile tamamlayan öğrenciler bir aylık İntibak Eğitimi' ne katılırlar. Bu aşamayı da başarı ile tamamlayan aday öğrenciler, yemin ederek Hava Harp Okulu öğrencisi olurlar. Hava Harp Okulu' ndaki dört yıllık öğrenimleri süresince öğrenciler, sınıflarına göre şu uçuş aktivitelerinde bulunurlar: Seçim Aşamalarında 3 sorti ( 3 saat )
•1. Sınıf 2 sorti ( 2 saat )
•2. Sınıf 2 sorti ( 2 saat )
•3. Sınıf 3 sorti ( 3 saat )
•4. Sınıf 4 sorti ( 4 saat )
Ayrıca 2. sınıf kampında Türk Hava Kurumu'nun Yalova'da düzenlediği planör eğitimini alırlar.

Uçus eğitiminin amacı; Hava Harp Okulu öğrencisini pilotaj eğitimine hazırlamak, uçuş disiplini, uçuş emniyeti ve brifing usullerini öğretmek, çeklist, uçuş el kitabı ve teçhizat kullanma alışkanlığı kazandırmak, zamana riayet, uçuculuk örf ve adetlerini aşılamak, temel havacılık bilgilerini uygulama ortamında öğretmek ve pilot olma başarı yüzdesini artırmaktır.

Sosyal Faaliyetler

Öğrencilerin ülke ve dünyadaki siyasi ekonomik askeri ve bilimsel gelişmeleri yakından izlemeleri çok yönlü kültürel birikim kazanmaları görgü ve bilgilerini arttırmaları, yüksek moral ve motivasyona sahip olmaları amacıyla çeşitli sosyal ve kültürel faaliyetler yürütülmektedir.


Konferans, sempozyum ve seminer
Komutan yemekleri
Sinema
Tiyatro
Konser ve gösteriler
Bilimsel ve kültürel gezi ve incelemeler
Filo çayları* Özel gün kutlamaları
Misafir öğrencilerin bayram ve özel gün kutlamaları
Şehir içi kültür gezileri
Genç Kartallar şöleni

Lisans Eğitimi

Bilgisayar Mühendisliği
Elektronik Mühendisliği
Endüstri Mühendisliği
Havacılık Mühendisliğı
| Fen Bilimleri Böl.Başkanlığı
As. Sos. Bil. Böl. Başkanlığı
Yab.Diller Böl.Başkanlığı

Yüksek Lisans Eğitimi

Bilgisayar Mühendisliği A.B.D.
Elektronik Mühendisliği A.B.D.
Endüstri Mühendisliği A.B.D.
Havacılık Mühendisliği A.B.D.
Uzay Bilimleri A.B.D.

VİKİPEDİ
anti.......... ve Harb'ul Sultan* Bunu beğendiler.
DaiSy isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Alt 06 Temmuz 2014, 21:46   #2 (permalink)
VIP ÜYE ~

Harb'ul Sultan* - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 06 Temmuz 2014
Nerden: İstanbul
Yaş: 26
(Mesajlar): 28
(Konular): 4
İlişki Durumu: Yok
Burç:
Renkli Para : 10
Aldığı Beğeni: 7
Beğendikleri: 14
Ruh Halim: Bulutlarda
Takım :
Standart

İşte, benim okulum.
Harb'ul Sultan* isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Reklam Alanı
Alt 06 Temmuz 2014, 21:54   #3 (permalink)
RenGin KoruYucuSu

RenkMan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 02 Mayıs 2014
Nerden: Kastamonu
Yaş: 33
(Mesajlar): 175
(Konular): 41
İlişki Durumu: Yok
Burç:
Renkli Para : 10371
Aldığı Beğeni: 211
Beğendikleri: 90
Ruh Halim: Seytan
Takım :
Standart

Tam benlik bir okulmuş ama geç kaldık artık.
Harb'ul Sultan* Bunu beğendi.
RenkMan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Reklam Alanı
Alt 06 Temmuz 2014, 22:01   #4 (permalink)
VIP ÜYE ~

Harb'ul Sultan* - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 06 Temmuz 2014
Nerden: İstanbul
Yaş: 26
(Mesajlar): 28
(Konular): 4
İlişki Durumu: Yok
Burç:
Renkli Para : 10
Aldığı Beğeni: 7
Beğendikleri: 14
Ruh Halim: Bulutlarda
Takım :
Standart

Muharrem seninle birlikte okumak isterdim doğrusu
Harb'ul Sultan* isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Alt 06 Temmuz 2014, 22:09   #5 (permalink)
RenGin KoruYucuSu

RenkMan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 02 Mayıs 2014
Nerden: Kastamonu
Yaş: 33
(Mesajlar): 175
(Konular): 41
İlişki Durumu: Yok
Burç:
Renkli Para : 10371
Aldığı Beğeni: 211
Beğendikleri: 90
Ruh Halim: Seytan
Takım :
Standart

ben okul işini bitirdim.ama şöle yapabiliriz sen bana uçak kullanmayı öğretirsin bende sana paraşütle uçmayı
Harb'ul Sultan* Bunu beğendi.
RenkMan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Alt 06 Temmuz 2014, 22:19   #6 (permalink)
VIP ÜYE ~

Harb'ul Sultan* - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 06 Temmuz 2014
Nerden: İstanbul
Yaş: 26
(Mesajlar): 28
(Konular): 4
İlişki Durumu: Yok
Burç:
Renkli Para : 10
Aldığı Beğeni: 7
Beğendikleri: 14
Ruh Halim: Bulutlarda
Takım :
Standart

İyi fikir doğrusu ama biz havacı olduğumuz için paraşütle atlamada "NE YAZIK Kİ" uçuş eğitiminin dahilinde
Harb'ul Sultan* isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Alt 06 Temmuz 2014, 22:24   #7 (permalink)
RenGin KoruYucuSu

RenkMan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 02 Mayıs 2014
Nerden: Kastamonu
Yaş: 33
(Mesajlar): 175
(Konular): 41
İlişki Durumu: Yok
Burç:
Renkli Para : 10371
Aldığı Beğeni: 211
Beğendikleri: 90
Ruh Halim: Seytan
Takım :
Standart

benim kastettiğim paraşüt yamaçtı ama.
RenkMan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Alt 06 Temmuz 2014, 22:26   #8 (permalink)
VIP ÜYE ~

Harb'ul Sultan* - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 06 Temmuz 2014
Nerden: İstanbul
Yaş: 26
(Mesajlar): 28
(Konular): 4
İlişki Durumu: Yok
Burç:
Renkli Para : 10
Aldığı Beğeni: 7
Beğendikleri: 14
Ruh Halim: Bulutlarda
Takım :
Standart

Onu öğrenmedik ne yazık ki Sizinki hobi amaçlı bizim ki acil durum senaryolarında kullanmak için İyi fikir doğrusu. Uzun süredir bu çeşit bir "Action" yaşamadım Nerden atlıyorsunuz kursu falan mı var ?
Harb'ul Sultan* isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Reklam Alanı
Yeni Konu Aç Cevap Yaz

Etiketler
harp, hava, okulu


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum Renkli Sosyal Medya
Forumrenkli Facebook Forumrenkli Twitter Forumrenkli RSS
Forum Renkli Desteklediklerimiz

Forum Renkli Yasal Uyarı!

Forum Renkli Türkiye'nin en renkli eğlence ve bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Forum Renkli; Arkadaşlık, Dostluk, Eğlence, Paylaşım, Msn Nickleri, Msn Sözleri, Msn Avatarları, Ödüllü Yarışmalar, Msn Sözleri, Şiirler, Şarkılar, Moda, Sağlık, Tv, Dizi, Film, Komik, Komik Resimler, Komik Videolar, Haberler, Spor Haberleri ve Güncel Bilgi Paylaşımı gibi konuların kullanıcıları tarafından önceden onay almadan anında yayınlayabildikleri bir forumdur.

Copyright© 2011 - 2013, ForumRenkli.com® Tüm Hakları Saklıdır.


Forum Renkli Alexa Forum Renkli SitemapvBulletin® Version 3.8.7 ile güçlendirilmiştir.
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd
Inactive Reminders By Realdizayn

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1 ©2011, Crawlability, Inc.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557