Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu  "Taklitler, Asıllarını yaşatırmış."
Go Back   Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu > Hayvanlar Alemi > Vahşi Hayvanlar
Ücretsiz Kayıt ol veya Üye Girişi yapın.
Vahşi Hayvanlar Vahşi Hayvanlar hakkımdaki tüm bilgilerin ve paylaşımların bulunduğu bölümdür.

Forum Renkli - Türkiye'nin En Renkli Eğlence ve Paylaşım Platformuna Hoşgeldiniz.
Forum Renkli'ye Hoşgeldiniz. Forumumuza ücretsiz KAYIT olarak, forumumuzda bilgi alışverişi yapabilir ve aramıza katılıp samimi dostluklar kurabilirsiniz.

Forumumuzda bizimle birlikte paylaşıma katılmak için buradan üye olabilirsiniz.veya Facebook üyeliğiniz ile sitemize kayıt olabilirsiniz.
Etiketli Üyeler Listesi

Yeni Konu Aç Cevap Yaz
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 17 Kasım 2011, 18:33   #1 (permalink)
^/_\^

Atılgan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 14 Ağustos 2011
Nerden: Araf
(Mesajlar): 2.769
(Konular): 349
Renkli Para : 167734
Aldığı Beğeni: 494
Beğendikleri: 260
Ruh Halim: none
Takım :
Standart Yaban Domuzu

familya : suidae
latince adı : sus scrofa
coğrafi dağılım ve bölgeler
domuz familyasının içinde en büyük çeşitliliği yaban domuzları oluşturur. genel olarak avrupa, asya, kuzey afrika da bulunur. bununla beraber ada coğrafyaları olan, ingiliz adaları, korsika, sardunya, japonya, sri lanka, ryukyu adaları, tayvan, sumatra ve doğu hindistan adalarının bir kısmında da bulunurlar. domuz familyaları insanlığın ilerleyen tarihinde daha sonraları evcilleştirilmiş hayvanlar olarak da addedilmiştir. şu an itibari ile sus scrofa yani yaban domuzu hemen hemen her yerde bulunabilir ve özellikle ormanlık ve yüksek arazilerde bulunurlar.

yaşam alanı ve habitat
yaban domuzları geniş bir çevre yelpazesinde bulunmasına rağmen, genellikle nemli ormanlarda fundalıklarda ve çalılıklarda boy gösterir. özellikle meşe ormanları ve sazlıkların bol ve sık olduğu yerleri tercih ederler. çok sert kış şartlarında ve soğuktan meydana gelen yiyecek azlıklarında çok uzun mesafeler katederek yiyecek bulma kapasitesine sahip olduğu kanıtlanmıştır. ciddi ısı değişimlerine hassastırlar. yaban domuzlarının suda veya çamurda debelenerek postlarında oluşturdukları tabakayla, ideal ısılarını koruma konusunda bir teknik geliştirdikleri gözlemlenmiştir. ve bu hareketin aynı zamanda böcek ve sürüngen sokmalarına karşı koruma oluşturduğu da bilinmektedir. 50 derecenin altında rahat edemeyeceği gibi ters olarak sıcak havalarda güneş çarpmasına karşı da dayanıksızdırlar.

fiziksel tanımlama

ağırlık : 50 ila 350 kg
uzunlık : 90 cm ila 180 cm

yaban domuzları sert ve kısa tüylerden oluşan kaba bir posta sahiptirler. renkleri koyu griden kahverengine giden bir yelpaze içinde değişiklikler gösterir. kafa ve gövde uzunlukları 900 – 1800 mm civarlarında kuyrukları da 300 mm civarındadır. omuz yüksekliği 550 ila 1000 mm arasında olur. ortalama ağırlıkları 50 ila 300 kg arasında değişir. erkekler genellikle dişilerden iridir. yaban domuzları sürekli gelişen 4 ana dişe sahiptir. bu dişler diğer dişlerin arasında olmakla beraber her biri üst ve alt çenenin çeyrek dairelerinde , bulunur.

insanların yaşam alanlarına yakın yaşamaları sonucu genetik değişikliklere uğrayan yaban domuzlarında değişkenlik gösteren deri renkleri, kuyruk uzunlukları ve burun (zurna) tipleri gözlemlenmiştir.

üreme

çiftleşme mevsimi şiddet içeren bir zaman dilimidir. genellikle erkekler dişilerile eşleşebilmek için kavga ederler. erkek domuz sürekli olarak alt dişlerini üst dişlerine sürterek keskinleştirme yetisine sahiptir. keskinleştirilen dişler, çiftleşme dönemlerinde sıklıkla silah olarak kullanılır. yaban domuzu familyasının erkek bireyleri karnın yan kısımlarında, çamur ve reçine ile kalın tabakalar oluşutururlar. bu tabakalar dişiler için yapılan kavgalarda ölümcül diş yaralarını engellemek amaçlı kullanılır. en agresif erkekler bir çiftleşme döneminde 8 dişiye kadar çiftleşebilir ve 8 dişiyi hareminde tutabilir.

ilıman bölgelerde dişiler ,ilkbaharda bir batın yavru verir. tropikal bölgelerde yavrulama/üreme yıl boyu devam eder fakat genellikle nemli mevsim zamanlarında gerçekleşir.

dişiler 21 gün kızanda kalır ve bu dönemin 3 günü ılımlı ve kabul edicilerdir. çiftleşme gerçekleştikten sonra yavrular 115 günlük bir gebelik sürecinden sonra doğarlar. ortalama hamilelik süresi 100-140 gün arasıdır. anne bir batında 1 ila 12 yavru doğurabilir. genellikle 4 ve 8 arasıdır. cinsel yetişkinliğin 8-10 aylıkken oluşmasına rağmen dişiler 18 aylık olmadan üremezler. erkekler ise 5 yaşından önce dişilere ulaşabilecek güce ve iriliğe sahip olamazlar.

dişi yaban domuzu ot ve çimen üzerine hazırlanmış bir yuvaya doğurur. yavrular doğduktan sonra bir süre bu yuvada zaman geçirirler. yaban domuzu dişileri yavrularını koruma konusunda üst düzeyde agresiflerdir. bu üst düzey agresiflik ve dikkate rağmen sadece doğan yavruların yarısı olgunluk ve yetişkinlik dönemlerine geçebilir. çoğu, hastalıklara ve doğadaki diğer yok edicilere yenilmektedir. yavrular 3-4 ay kadar emzirilir ve anne tarafından ilgi görür. genellikle bir sonraki gebelikten önce bağımsız hale gelirler.

yaşam süresi
yaban domuzlarının genel yaşam süresi 10 yıldır. 27 yıl yaşamış yaban domuzu kaydı dünya üzerinde mevcuttur. genç ölüm oranı yüksektir.

davranış
avrupadaki yaban domuzları, genellikle gözlenen 20 li sürülere nazaran bazen 100 lü sürüler halinde bulunabilir. bu sürüler yavruları,gençleri ve dişileri kapsar. erkek domuzlar yetişkinliğe ulaştıkları zaman sürüyü bırakırlar ve tek başlarına yaşamaya devam ederler. sürüler genel olarak çok çok büyük alanları dolaşırlar ama göç etmezler. yaban domuzları daha çok şafak vaktinde, günbatımında ve gece aktiflerdir.

yuva bölgesi

bilimsel araştırmaların belirtmesine göre yaban domuzlarının yuva ve yaşam bölgeleri 100 – 400 hektar arası değişmektedir. erkek domuzların bölgeleri dişilere göre daha geniştir hatta iki katına yakındır.

iletişim, algı ve sezgi
koku alma duyuları domuzların en gelişmiş özelliklerinden. burun kasına bağlı büyük yuvarlak kıkırdak domuzun burnuna ekstra hareketlilik ve esneklik kazandırır. yaban domuzu ileri düzeyde bir tat alma duyusuna sahiptir. bilinmeyen nesneleri tat duyuları ile çok çabuk ve kolay tanımlayabilme yetisine sahiptir. yaban domuzlarının iyi derecede görme yeteneğinden yoksun olduğuna inanılır. gözleri , önden görüşü çok zayıflatacak şekilde kafanın yanlarında bulunur. yaban domuzları homurdanarak ve çığırınarak sesli iletişim kurarlar.

domuz keskin duyulara sahip bir av hayvanı ve kuşkusuz avı en zor olan türlerden biridir. diğer memeli av hayvanları gibi ürkek olmamasına rağmen çok dikkatli hareket ederler.ancak görüs keskinliği ile ilgili tek gerçek doğal ortamında bulunan 3 boyutlu değişiklikleri farkedebilmesi ve görüş alanındaki hareketi ve parlamaları çok net algılıyabilmesidir.renk farklarına tepki göstermezler.
kısacası av sırasında tepeden tırnağa kamuflaj yada palyaço kıyafeti giymiş olmanız hareketlerinize dikkat ettiginiz ses çıkarmadığınız ve üzerinde ışık yansıtan bir materyal olmadığı sürece sorun olmayacaktır. ancak tercihen hareket ederken fazla hışırdamıyan kıyafetlerin tercih edilmesi yerinde olacaktır. zira domuzun kulağı kumaşın birbirine sürtmesi ile oluşacak sesi çok uzaktan dahi duyabilecek kadar keskindir.
örnegin sürek avında domuzu gördünüz ve üzerinize doğru geliyor... arkanız boşluksa bir tepe kenarında iseniz biraz geri çekilerek tepe hattında görüsünüzü ufaltırsanız sizi farketmiyecektir ancak tepe hattında durmanız halinde domuz bunu farkeder ve değişiklikten dolayı daha şüpheci davranmaya başlar. aynı şekilde domuz size doğru veya paralel hareket halinde ve yer değiştirmeniz gerekiyor.(eğer sizi beke bırakırlarken belirtildi ise aksi taktirde beklenmiyen kazalar söz konusu olabilir.) domuz hareket ettigi sürece sizde mümkün olduğunca sessiz olmak kaydı ile hareket edebilirsiniz. yürürken çıkardığı ses sizin sesinizi saklayacaktır.

Yaban domuzuyla karşılaşıldığında yapılacaklar

yaban domuzları bir insandan çok daha hızlı koşarlar ama boyunlarını çeviremezler. bu sebeble koşarken ani manevralar yapamazlar ve dönmek için önce durmaları yada çok yavaşlamaları gerekir. Ayrıca yaban domuzları yaklaşık 2 metrelik bir duvarın üzerinde atlayabilirler. Yaban domuzlarının köpek dişleri aşırı gelişmiştir ve bir bıçak kadar sivri ve keskindir. Otobur hayvanlar olmalarına rağmen bir insanı tehlike olark gördüklerinde bu dişlerini kullanarak çok rahat öldürebilirler. ama bu dişlerin esas görevi saldırma yada savunma amaçlı değil topraktaki dişleri yada dudakları ile tutamıyacakları kadar kısa otları kökleri ile topraktan çıkarmaktır. Bir yaban domuzu ile karşı karşıya kalındığı zaman yapılacak en mantıklı hareket hareketsiz kalıp hayvanın gitmesini beklemektir. eğer konuşmak ya da gülümsemek gibi hayvana dişleri gösterecek bir şey yapılırsa hayvan bunu tehdit olarak alır ve saldırır. bir yaban domuzunun saldırısından düz koşarak kaçmak imkansızdır bu sebeple hayvanın manevra yapamayacağı mesafeye kadar yaklaşması beklenir ve bir anda sağa ya da sola atlanır. daha sonra hayvanın durup yön değiştirmek için harcayacağı zaman içerisinde en yakındaki sağlam ağacın en üst noktasına çıkılır. Yeterince sinirlenmiş bir yaban domuzu günlerce bir ağaca tos vurarak onu kırabilir. yaban domuzlarının derisi tıpkı timsahlar gibi çok serttir. normal av silahları etkilemez ve özel cephane kullanmak gerekir.Bu yüzden eğer yaban domuzu avlamak için gerekli deneyim ve silaha sahip değilseniz bir yaban domuzundan korunmanın en emin yolu onu gördüğünüzde hemen yolunuzu değiştirip o sizi farketmeden onun yaşama alanından çıkmanızdır.

Atılgan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Alt 17 Kasım 2011, 18:53   #2 (permalink)
Üye

- MikiMikrop* - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 03 Ağustos 2011
Nerden: Tiyatro Sahnesinden
(Mesajlar): 5.261
(Konular): 1380
İlişki Durumu: Evli
Renkli Para : 68951
Aldığı Beğeni: 90
Beğendikleri: 102
Ruh Halim: Mutlu
Takım :
ÖdülleriÜye Ödülleri: 1
Oscar Ödülü 
Standart

Fazla etkisinde kaldın sanırımBen seninle.. MUTLUYUM
C. Ö.


- MikiMikrop* isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Reklam Alanı
Alt 17 Kasım 2011, 18:53   #3 (permalink)
łĦє¶ЯİηčєДЯłĦД§

Arthas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 22 Ağustos 2011
Nerden: Dünya
Yaş: 21
(Mesajlar): 2.918
(Konular): 454
İlişki Durumu: Yok
Burç:
Renkli Para : 17346
Aldığı Beğeni: 23
Beğendikleri: 5
Ruh Halim: Enerji Dolu
Standart

olsada yesek

.
Change is Good
Arthas isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Reklam Alanı
Alt 17 Kasım 2011, 19:01   #4 (permalink)
^/_\^

Atılgan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 14 Ağustos 2011
Nerden: Araf
(Mesajlar): 2.769
(Konular): 349
Renkli Para : 167734
Aldığı Beğeni: 494
Beğendikleri: 260
Ruh Halim: none
Takım :
Standart

Alıntı:
- MikiMikrop* Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Fazla etkisinde kaldın sanırım
Bizim bahçede var, karşılaşmadım ama ayak izlerini gördüm. Komşuların mahsüllerine zarar vermiş. Büyük ihtimal bilinçaltımda, rüyama o da yüzden girdi.

Ola ki karşılaştık, tedbirli olmak lazım

Atılgan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Alt 17 Kasım 2011, 19:13   #5 (permalink)
Üye

- MikiMikrop* - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 03 Ağustos 2011
Nerden: Tiyatro Sahnesinden
(Mesajlar): 5.261
(Konular): 1380
İlişki Durumu: Evli
Renkli Para : 68951
Aldığı Beğeni: 90
Beğendikleri: 102
Ruh Halim: Mutlu
Takım :
ÖdülleriÜye Ödülleri: 1
Oscar Ödülü 
Standart

Alıntı:
Atılgan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Bizim bahçede var, karşılaşmadım ama ayak izlerini gördüm. Komşuların mahsüllerine zarar vermiş. Büyük ihtimal bilinçaltımda, rüyama o da yüzden girdi.

Ola ki karşılaştık, tedbirli olmak lazım
Doğru diyorsun .. Bizimde memlekette ayılar kapının önüne gelmişBen seninle.. MUTLUYUM
C. Ö.


- MikiMikrop* isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Yeni Konu Aç Cevap Yaz

Etiketler
domuzu, yaban


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum Renkli Sosyal Medya
Forumrenkli Facebook Forumrenkli Twitter Forumrenkli RSS
Forum Renkli Desteklediklerimiz

Forum Renkli Yasal Uyarı!

Forum Renkli Türkiye'nin en renkli eğlence ve bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Forum Renkli; Arkadaşlık, Dostluk, Eğlence, Paylaşım, Msn Nickleri, Msn Sözleri, Msn Avatarları, Ödüllü Yarışmalar, Msn Sözleri, Şiirler, Şarkılar, Moda, Sağlık, Tv, Dizi, Film, Komik, Komik Resimler, Komik Videolar, Haberler, Spor Haberleri ve Güncel Bilgi Paylaşımı gibi konuların kullanıcıları tarafından önceden onay almadan anında yayınlayabildikleri bir forumdur.

Copyright© 2011 - 2013, ForumRenkli.com® Tüm Hakları Saklıdır.


Forum Renkli Alexa Forum Renkli SitemapvBulletin® Version 3.8.7 ile güçlendirilmiştir.
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd
Inactive Reminders By Realdizayn

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1 ©2011, Crawlability, Inc.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557