Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu  "Taklitler, Asıllarını yaşatırmış."
Go Back   Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu > Webmaster Dünyası > Vbullettin Genel Ayarlar ve Eklentiler
Ücretsiz Kayıt ol veya Üye Girişi yapın.
Vbullettin Genel Ayarlar ve Eklentiler Vbullettin Eklentileri, Temaları, Soru ve Sorunlarınız Hepsi Burada !

Forum Renkli - Türkiye'nin En Renkli Eğlence ve Paylaşım Platformuna Hoşgeldiniz.
Forum Renkli'ye Hoşgeldiniz. Forumumuza ücretsiz KAYIT olarak, forumumuzda bilgi alışverişi yapabilir ve aramıza katılıp samimi dostluklar kurabilirsiniz.

Forumumuzda bizimle birlikte paylaşıma katılmak için buradan üye olabilirsiniz.veya Facebook üyeliğiniz ile sitemize kayıt olabilirsiniz.
Etiketli Üyeler Listesi

Yeni Konu Aç Cevap Yaz
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 04 Aralık 2011, 16:40   #1 (permalink)
BaNuŞ ReiS
Misafir Üye
BaNuŞ ReiS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
(Mesajlar): n/a
(Konular):
Renkli Para :
Aldığı Beğeni:
Beğendikleri:
Ruh Halim:
Standart Güvenli Bir Sistem İçin Yapılması Gerekenler - Önemli Bilgiler

Bilindiği Gibi Hemen Hemen Hergün Bir Çok Siteye İndex Atılıyor ve Erişimi Engelleniyor.
"Sistem Güvenliği" Hakkında Fazla Bilgiye Sahip Olmayan Arkadaşların Siteleride Maalesef Geçici ya da Kalıcı Hasarlar Görebiliyor.

 • Öncelikle Hosting Firmamızı Seçerken Çok Dikkatli Davranmalıyız
Firmanın Telekom ve Vergi Levhası Kayıtlarını Kontrol Etmeliyiz.
Aldığımız Hizmetin Faturasını Muhakkak Kestirmeliyiz ki İleride Sorun Olduğunda Elinizde Sağlam Bir Kanıt Olsun.

 • Aldığınız Domainleri Hosting Şirketinde Değil Mümkün Olduğu Kadar Bağımsız Bir Şirkette Tutun.
 • Kesinlikle FTP'deki Admincp ve Modcp İsimlerini Değiştirip Bunları Şifreleyin.
İsimleri Değiştirdikten sonra "Config.php" nizden Bu Klasör İsimlerini "Değiştirdiğiniz Şekilde" Düzenlemeyi Unutmayın.


PHP- Kodu:
$config['Misc']['admincpdir'] = 'DEĞİŞTİĞİNİZİSİM'; $config['Misc']['modcpdir'] = 'DEĞİŞTİĞİNİZİSİM'


Daha Sonra Cpanel'inize Girerek Bu Klasorlere Erişim İçin "Password" Koyun.
Yani Admin Şifreniz Çalınsa bile 2.nci bir Güvenlik Şifreniz Olmuş Olacak.
"Cpanel"den Her "Admin" ve "Moderator" İçin Ayrı Kullanıcı Adı ve Şifre Oluşturun!
 • Biraz Abartalım Ve Admincp nin Yolunu Değiştirdikten Cpanelden Değişik Bir 2.nci Şifre Verdikten sonra Birde 3.cü Şifre Koyalım. "Yuh Artık" dediğinizi Duyar gibiyim (: Önceki Şifrelemeleri Her Admin/ Moderatore Ayrı Olarak Oluşturdunuz. Ama bu Şifreleme Genel Bir Şifreleme Olacağından Bütün Adminlere Vermeniz Gerek. Aynı İşlermi Modcp İçinde Uygulayabilirsiniz.
Admincp'ye girin(ya da Adını Ne İle Değiştirdiyseniz Artık)
Ek Üstteki
PHP- Kodu:
<?php

Altına Ekleyin:

PHP- Kodu:
$ourLogin = "KULLANICIADINIZ";
$ourPassword = "ŞİFRENİZ";

session_start();

if (
$_SESSION['login']!=$ourLogin && $_SESSION['password']!=$ourPassword) {


if (
$_POST['login']==$ourLogin && $_POST['password']==$ourPassword) {


$_SESSION['login'] = $_POST['login'];
$_SESSION['password'] = $_POST['password'];
header("Location: index.php");


}
else {


echo
"
<form action=index.php method=post>

Hoşgeldin Kimsin?:<br>
<input type=text name=login value=''><br>
Peki Şifren:<br>
<input type=password name=password value=''><br>

<input type=submit value=' Tamam '>


</form>
"
;

exit;

}

}

 • FTP Deki Gerekli Dosyalar Haricinde (Avatar,Eklenti,Resim Vs..) Diğer Dosyalarınızın CHMOD Ayarlarını Asla 777 Yapmayın.
 • "Config.php" dosyanızın İçeriğini Şifrelemeniz Gerekir. Yani Sistemize Erişim Sağlansa Bile Database Bilgilerinizi Koruyabilirsiniz.
http://www.Buradan Source Cop İsimli Programı İndirin:
Programı Çalıştırdıktan Sonra "PHP" Seçiin ve Bilgisayarınızda Herhangi Bir Klasor Oluşturup Sitenizde Bulunan config.php yi İçine Atın.
Sonra Programdan "Select Source Folder" Butonuna Basarak Oluşturduğunuz Klasorü Seçip "Encrypt" Butununa Basarak Şifrelemeyi Gerçekleştirin.
Sonra PC'de Oluşan "Scopbin" Dosyası İle Config.php Dosyanızı FTP'ye Geri Atın.
 • Öncelikle Kendi Admin Hesabınızı Güvenlik Altına Alın. Bunun İçin Config.php Dosyanızı Açın ve Belirrtiğim Yere Kendi Üye İD Numaranızı Yazın.
PHP- Kodu:
$config['SpecialUsers']['undeletableusers'] = 'BURAYA'; • vBulletin ilk Kurulumdan Sonra "İnstall" Klasorunun Adını Değiştirmeyin Komple Silin! İllaki FTP De Tutacaksanız Admin ve Mod Paneline Koyduğunuz Gibi Bu Klasorede Şifre Oluşturun.
 • Eklenti Kurmadan Önce Ne Eklentisi Olduğuna, Ne İşe Yaradığına, Kim Tarafından Yazıldığına İyi Bakın!! Eğer Fazla Bir Bilginiz Yoksa Eklenti Hakkındaki Son 5 Yorumu Dikkatlice Okuyun. Sorun Olmadığına Kanaat Getirmeden Asla Kurmayın.
 • Vbulletin.org da Onaylanmamış (yada Hiç Olmayan) ve "Kimliği Belli Olmayan" ve "Güvenmediğiniz Sitelerden" Eklenti İndirip Kurmayın! İçerine Kod Koymuş Olabilirler (Yapanlar ÇOK!!)
 • Her Önünüze Gelene Admin ve FTP Bilgilerinizi Verip "Bana Yardım ET" Demeyin. Kendilerine Gizli Admin Oluştururlar Sitenize binbir Tane Reklam Atarlar. Ruhunuz Duymaz. Siteniz Belirli Bir Düzeye Ulaştığında Databasenizi Çeker Başkasına Satarlar. Siteniz Büyük Zarar Görür. emekleriniz boşa Gider.Gülüp Geçmeyin. Muhtemel Olaylardır.
 • FTP ve Admin Şifreleriniz Kesinlikle Basit Şifrelerden İbaret Olmasın.
  Yani Sadece Rakam Ya da Sadece Harflerden Oluşmasın. Özellikle FTP Şifreniz Büyük Harf, Küçük Harf,Rakam ve Sembol'lerden Oluşsun..
 • vBulletin Sahipleri Genelde "Modifikasyon" Sevdiklerinden Bir Çok Eklenti Kurarlar. Ama Hiçbir Zaman Kurdukları Eklentilerin Bir Listesini Tutmaz ya da Onları Yeni Çıkan sürümleri ile Upgrade Etmezler. Upgrade Demek Yanlızca vBulletin Sürümlerini Güncellemek Demek Değildir. Kurduğunuz Eklentilerin'de Yapımcısı Tarafından Güncellenerek Açıklarının Kapatıldığını Unutmayın..
 • *********da Veri Kaybını Önlemek İçin Mümkün Olduğu Kadar sık Database Yedeği Alın. Database Yedeklerinizi vBulletindeki Admin Panelden Değil!! PhpMyAdminden Almaya Özen Gösterin. Ayda 1 ya da 2 Kere Kesinlikle FTP'nizdeki Klasorleri Full Olarak PC'nize İndirin. Rarlayın Kaldırın Bi Köşeye Dursun. Ne Zaman Çökeceğiniz Belli Olmaz! Hosting Kapanır Bişey Olur Elinizde Sitenizin Full Yedeğini Mutlaka Bulundurun.
 • Forumlarınızda Üyelerin HTML Kullanmalarına Kesinlikle izin Vermeyin Gereken Yerden bu Özelliği Deaktif Edin.
 • *********a Chat Paneli Kurmayın. Kursanız Bile Açığı Olup Olmadığına Dikkat Edin..
 • Üye Kayıt Panelinde Güvenlik Önlemlerini Kesinlikle Kullanın. Şu Sıralar Reklam Botları Hayli Fazlalaştı.
 • FTP yada Admin Şifrelerinizi KEsinlikle 3. Şahıslarla Paylaşmayın. Size Yardım Etmesi İçin Paylaşmak Zorunda Kalsanız Bile 3. Şahısın Sistemden Çıkışının Ardından;
 • Admincp'den Log Kayıtlarına Bakın. Ne Değiştirmiş Hangi Bölümlere Girmiş İnceleyin.
 • Administrator Grubunda Tanımadığınız Bir nick Olup Olmadığını Kontrol Edin.
 • Sisteminize Herhangi bir Reklam Kodu Konulp Konulmadığını Kontrol Edin.
 • Üyelerinizin Sitenize Girerken Herhangi bir Siteye Ping Göndermediğinden Emin Olun.
 • Eğer FTP Şifrenizi Verdiyseniz config.php'ye Süper Admin eklenmediğinden Emin Olun.Zaten FTP Şifrenizide Kimseye Vermeyin Gereken Dosyayı Siz Upload Edin.
 • Şahsi Bilgisayarınız Haricinde Başka PC'lerden FTP ya da Admin Kullanıcı Hesabınızı Açmayınız. Genellikle Cafe'lerde Keylogger Kurulma İhtimali Yüksek Olduğundan Siz Evinize Gidene Kadar Siteniz Çoktan Hacklenmiş Olabilir. Ayrıca Kişisel Pc'nize Kesinlikle Antivirüs/Firewall Programları Kurulu ve Güncel Olsun.
 • Hostunuzla İletişimde Kullandığınız Mail Ayrı, Admin Nickinizde Kullandığınız Mail Ayrı Olsun!! Ve Bu Mailleri Kimseye Bildirmeyin. Profil Ayarlarınızdan Mail Adresinizi Gizli Olarak Ayarlayın. Mailinizi "admin@siteadı" Şeklinde Kullanmamaya Özen Gösterin. "Destek@" ya da "iletişim@" gibi Mailleriniz de Kesinlikle Kota Limiti Koyun. Boşu Boşuna BW Harcamamış Olursunuz.
 • Domain bilgileriniz gizli Olsun "Whois" Çekildiğinde Kullandığınız mail Adresi ve İletişim Bilgileriniz Görülmesin..
 • FTP Programında Seçici Olun. *****'lı Programları Kullanmayın. İçlerine Kod Konmuş Olma İhtimali Hayli Yüksek. Ya Programı Gerçek Yapımcısından Satın Atın Yada FileZilla gibi Ücretsiz Programlar Kullanın.
 • Bir Çok Sitede Güvenlik için includes/classcore.php yolunu Değiştirin Yazar. Yötem Doğrudur Fakat vBulletin Kaynak kodlarıyla Oynadığınızdan Lisansınız İptal Edilebilir. bu İşlemi Uygulamamanızı Tavsiye Ediyorum. Hem Zaten Yukarıdaki İşlemlerimizde config.php Dosyasının İçeriğini Şifrelediğimizden Ayrıyeten Dosya Yolunu Değiştirip Risk Almak Gereksiz Olur.
 • Botların Gelmemesi ve *********da Reklam Yapamaması İçin Üye Kayıtlarında CAPTCHA ya da reCAPTCHA ve Extradan Soru / Cevap Şeklinde Engeller Koyun. Bunu Önemseseniz İyi Olur, Genelde Gece Gelirler Sabah Kötü Sürprizlerle Karşılaşabilirsiniz.
 • Bu Kısım Forumlarda Dolaşırken Gördüğüm"Pislick" Nickli Arkadaşın Paylaştığı Benimde Arşivime Aldığım Bir Konudur.
Faydaları / Zararları Konusunda 0 Garanti Veremem, Fakat Mantıklı Geldiğinden Paylaşma İhtiyacı Hissettim.
PHP- Kodu:
PHP ile URL kontrolü freni: Özgün bir düşünce

Vbulletin'in header.php dosyasına Stiller-Temalar > Temaları Düzenle> header bölümünden ulaşın. Dosyanın üst kısmında url kontrolüyapabileceğiniz ve kendinize göre geliştirebileceğiniz aşağıdaki fikrikullanabilirsiniz. Bu kodu eğer SEF, url rewrite kullanıyorsanız kullanmayın veya kendinize göre değiştirin.

<?php
$frenle
=$_SERVER['REQUEST_URI'];

//Aşağıdaki if deyimiyle eğer url satırı 55 karakterden uzunsa -Urltabanlı exploitlerin bir çoğu bu değerden uzundur.- diğer satırlarageçmeyi durduruyor. Eğer SEF, url rewrite yapmıyorsanız bu kod ile çoğuURL tabanlı saldırının önüne geçebilirsiniz.

if (strlen($frenle)>=65) {
exit;
}

// Aşağıdaki kod ise eğer url bölümünüzde istenmeyen bir karakter,bölüm varsa çalışmayı durdurmaktadır. Bu da henüz çıkmamış, duyrulmamışurl tabanlı açıkların bile önüne geçmenizi sağlayabilir. $bnd1,2,3,4...alanlarını çoğaltarak kendinize göre zenginleştirebilirsiniz. Anlaşılırolması açısından değerler tek tek yazılmış ve döngüye sokulmuştur.

$frenle=strtolower($frenle);
$bnd1=strpos($frenle, "tool");
$bnd2=strpos($frenle, "******");
$bnd3=strpos($frenle, "redire");
$bnd4=strpos($frenle, "location");
$bnd5=strpos($frenle, "script");
$bnd6=strpos($frenle, "html");
$bnd7=strpos($frenle, "include");
$bnd8=strpos($frenle, "insert");
$bnd9=strpos($frenle, "*delet*e*");
$bnd10=strpos($frenle, "exit");
$bnd11=strpos($frenle, '//');
$bnd12=strpos($frenle, 'where');
$bnd13=strpos($frenle, 'vb_login');
$bnd14=strpos($frenle, 'xss');
$bnd15=strpos($frenle, 'echo');
$bnd16=strpos($frenle, 'die');
$bnd17=strpos($frenle, 'command');
$bnd18=strpos($frenle, 'cookie');
$bnd19=strpos($frenle, 'cmd');
$bnd20=strpos($frenle, '_md5');
//yukarıda tanımladığımız 11 kural için bir ihlal yakalanmışsaihlali yapan kişi karşısında echo ile belirtilmiş iletiyi görecek veorada kalacaktır.
if (($bnd1== true) or ($bnd2== true) or ($bnd3== true) or ($bnd4==true) or ($bnd5== true) or ($bnd6== true) or ($bnd7== true) or ($bnd8==true) or ($bnd9== true) or ($bnd10== true)or ($bnd11== true)or($bnd12== true)or ($bnd13== true)or ($bnd14== true)or ($bnd15== true)or($bnd16== true)or ($bnd17== true)or ($bnd18== true) or ($bnd19== true)or ($bnd20== true)) {
echo
'Zararlı olabilecek Url durduruldu! Lütfen kullandığınız Urlye dikkat ediniz.';
exit; }

?>

Sisteminizde Yukarıda Anlatmış Olduğum Önlemleri Alarak

Sitenizin Şuanki Halinden Çok çok Daha Verimli Bir Güvenlik Kalkanı Oluşturabilirsiniz.
Unutmayın Ne Kadar Önlem Alırsanız Alın İçine Kod Yüklenmiş Bir Eklentiyi Kurduğunuzda
Bunların Bir Anlamı Olmayacaktır.
alıntı.
  Alıntı
Yeni Konu Aç Cevap Yaz

Etiketler
bilgiler, bir, gerekenler, güvenli, sistem, yapılması, İçin, önemli


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum Renkli Sosyal Medya
Forumrenkli Facebook Forumrenkli Twitter Forumrenkli RSS
Forum Renkli Desteklediklerimiz

Forum Renkli Yasal Uyarı!

Forum Renkli Türkiye'nin en renkli eğlence ve bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Forum Renkli; Arkadaşlık, Dostluk, Eğlence, Paylaşım, Msn Nickleri, Msn Sözleri, Msn Avatarları, Ödüllü Yarışmalar, Msn Sözleri, Şiirler, Şarkılar, Moda, Sağlık, Tv, Dizi, Film, Komik, Komik Resimler, Komik Videolar, Haberler, Spor Haberleri ve Güncel Bilgi Paylaşımı gibi konuların kullanıcıları tarafından önceden onay almadan anında yayınlayabildikleri bir forumdur.

Copyright© 2011 - 2013, ForumRenkli.com® Tüm Hakları Saklıdır.


Forum Renkli Alexa Forum Renkli SitemapvBulletin® Version 3.8.7 ile güçlendirilmiştir.
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd
Inactive Reminders By Realdizayn

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1 ©2011, Crawlability, Inc.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557