Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu  "Taklitler, Asıllarını yaşatırmış."
Go Back   Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu > Webmaster Dünyası > Webmaster Dünyası
Ücretsiz Kayıt ol veya Üye Girişi yapın.
Forum Renkli - Türkiye'nin En Renkli Eğlence ve Paylaşım Platformuna Hoşgeldiniz.
Forum Renkli'ye Hoşgeldiniz. Forumumuza ücretsiz KAYIT olarak, forumumuzda bilgi alışverişi yapabilir ve aramıza katılıp samimi dostluklar kurabilirsiniz.

Forumumuzda bizimle birlikte paylaşıma katılmak için buradan üye olabilirsiniz.veya Facebook üyeliğiniz ile sitemize kayıt olabilirsiniz.
Etiketli Üyeler Listesi

Yeni Konu Aç Cevap Yaz
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 07 Ağustos 2011, 14:21   #1 (permalink)
Death Surgeon

Hüseyiи. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 02 Ağustos 2011
Nerden: Karanlıklardan..
(Mesajlar): 8.363
(Konular): 2017
İlişki Durumu: Var
Burç:
Renkli Para : 403423
Aldığı Beğeni: 1926
Beğendikleri: 2408
Ruh Halim: Huzurlu
Takım :
ÖdülleriÜye Ödülleri: 1
Oscar Ödülü 
Standart Web Hosting Nedir ?

Web Hosting, bir dizi web sunucu yani, güvenli ve otomatik iklimlendirme teknolojileri ile donatılmış ortamlarda bulunan, internete hızlı ve stabil bağlantılarla bağlı olan güçlü bilgisayarlarla başlar. Bu bilgisayarlar web sitelerini meydana getiren web sayfalarını ve ilgili argümanları barındırırlar. Bu makinelere gerekli dosyalar web tabanlı yazılımlar veya FTP (dosya transfer protokolü) kullanılarak aktarılır. Dosyalarınız sunucuya aktarılır aktarılmaz Internet üzerinden ziyaretçilerinizin ve müşterilerinizin kullanımına hazır hale gelirler.

1. Ziyaretçiler Web Siteme nasıl ulaşır?
2. Web Hosting Sağlayıcısının Seçimi
3. Web Hosting Sağlayıcılarının, Internet Servis Sağlayıcıları (ISS)'lerden farkı
4. Hosting Platformları
5. Depolama ve Bant Genişliği
6. Yüksek hızlı ağ bağlantıları
7. Internet adresi opsiyonları
8. Shared Server Hosting (Virtual Hosting)
9. Dedicated Hosting


1. Ziyaretçiler Web Siteme nasıl ulaşır?

Bir web hosting firması internet adresi (alan adı) kayıt işlemi boyunca size yardımcı olabilir veya bu işlemi sizin adınıza gerçekleştirebilir.

Bir alan adı genelde www.felektenbirforum.com tarzında bir isimdir. Bazen .net, .org, .info, .biz gibi uluslararası bazen de .com.tr, .net.tr, .us, .co.uk gibi ülkelere özel sonekler alabilir. Bir ziyaretçi web tarayıcısında adres satırına sizin alan adınızı yazdığı zaman, istek alan adı kayıtlarını tutan ana DNS sunucularına gönderilir. Bu sunucular alan adına karşılık gelen IP adresini belirler. (123.11.33.44 gibi) IP adresi, sitenizin internet üzerindeki esas adresidir ve bir telefon numarası gibi düşünülebilir, sadece istekler network donanımları ve fiber-optik bağlantıları üzerinden yönlendirilerek iletilir. Ana DNS sunucusu kayıtlarında bulunan ve sizin alan adınızdan sorumlu bulunan DNS sunucusuna bu isteği iletir. Mesela bir web hosting firmasının DNS sunucuları barındırdığı tüm web sitelerinin alan adlarından sorumludur. Hosting firmasının DNS sunucusu isteği aldığı zaman ana DNS sunucusuna bir onay gönderir ve isteği web sitesinin bulunduğu adrese yönlendirir.


2. Web Hosting Sağlayıcısının Seçilmesi

Web Hosting Sağlayıcısının seçilmesi sıradan bir karar değildir. Firmanın konudaki uzmanlığı ve güvenilirliği sitenizi başarıya götüren yolda önemli bir rol oynayacaktır.

Her hosting sağlayıcısı çeşitli boyutlarda ve tiplerde web sitelerine destek verirler. Size en uygun çözümü ararken, internet üzerinde neler yapacağınızı iyice gözden geçirmelisiniz. Firmanız için basit bir tanıtım sitesi mi hazırlayacaksınız? Yoksa sitenizde veritabanı uygulamaları mı kullanacaksınız? Bilgilerinizin anlık olarak değişeceği dinamik bir içerik mi sunacaksınız? Yoksa grup veya chat uygulamaları mı kullanacaksınız? Yoksa sizin için kesintisiz e-posta servisleri mi çok önemli? Size en uygun çözüme ulaşmak için hosting firmanızın size neler verdiği ile sizin istediğiniz özelliklerin örtüşmesine dikkat edin.


3. Web Hosting Sağlayıcılarının, Internet Servis Sağlayıcıları (ISS)'lerden farkı
Web Hosting hizmeti alacaksanız, bazı farklılıkları göz önünde bulundurmanız gerekir.

ISS'ler internet erişimi hususunda yoğunlaşmış olsalarda, küçük ve orta ölçekli sitelerin barındırma servislerini de vermektedirler. Bununla birlikte işin temelinde erişim konusuna odaklanmışlardır. Dolayısıyla bir ISS'den hosting hizmeti alan kişilerin en büyük şikayeti bu servise gerekli ilginin gösterilmemesidir. Internet fazlasıyla karmaşık bir hal aldığından ve altyapı olarak çok değişken teknolojiler kullanıldığından dolayı bütün hizmetleri aynı kalitede vermek mümkün olmamakta, her alanda uzmanlık gerekmektedir. Win Hosting Hizmetleri gibi bir web hosting sağlayıcısı web sayfalarınızı barındırma ve gerekli güncellemelerin yapılması ile teknik desteğin verilmesi işlerine yoğunlaşır. Bir ISS daha çok internet erişim teknolojileri ve buralarda çıkabilecek problemler ve çözümleri üzerine yoğunlaşırken, web hosting sağlayıcılarının teknik personeli web sitelerinin verimli bir şekilde çalışması ve kesintisiz hizmetin verilmesine yoğunlaşır. Bir web hosting sağlayıcısında tüm kaynaklar web servislerinizinden maksimum performansı alabilrmeniz için sarf edilir.


4. Hosting Platformları

"Platform" servis verilen makinelerde kullanılan Ms Windows, Unix, MacOS, Linux gibi işletim sistemleri için kullanılan bir kısaltmadır. En basit manada makine üzerinde çalışan ve makine ile diğer tüm servislerin yönetimini sağlayan ana programdır.

Internetin ilk zamanlarında sunucuların büyük çoğunluğu yüksek teknik uzmanlık gerektiren Unix platformlar üzerinde işletilirdi. Unix hala bu popülerliğini korumakla beraber günümüzde Microsoft tabanlı ve yeni bir Unix formu olan Linux platformlarında değişik alternatifler de oluştu. Uzmanlar web sitesi sunumunda hangi platformun daha elverişli olduğu hususunda farklı görüşler belirtmekteler. Sonuçta, seçiminiz web siteniz üzerinde neler yapacağınız sorusuyla doğrudan alakalı. Mesela, siteniz içerisinde php tabanlı dinamik uygulamalar ve MySQL veritabanı kullanacak, veya CGI/Perl scriptleri ile destekleyecekseniz Linux platformlar sizin için daha elverişli olacaktır. Eğer ASP, FrontPage, MsSQL gibi Microsoft teknolojileri tabanlı bir siteniz varsa yine Windows platformlu sunucuları tercih etmek istersiniz. Bununla birlikte güçlü, esnek, güvenli yapıları nedeniyle bir çok uzman Unix sunucuları tercih etmektedir. Win Hosting Hizmetleri Linux platformu üzerinde çeşitli ihtiyaçlarınıza yönelik değişik hazır çözümler bulunmaktadır. Win Hosting Hizmetleri'ten aldığınız hizmetler sonucunda en yeni teknolojiyi kullanmanın keyfini yaşarsınız. Hazır Çözümlerimize bir göz atın.

5. Disk Alanı ve Bant Genişliği

Web Hosting firmaları değişik içeriklerin sunulabileceği web sitelerine yönelik çözümler sunarlar.

Disk Alanı : Alacağınız servislerin sunucu üzerinde kaplayacağı disk alanı. Genelde 25-50 MB arası alana ihtiyaç duyan küçük kurum ve kuruluşlardan, 250 MB ve üstü alana ihtiyaç duyan büyük kurumlara ve servislere kadar çeşitlilik göstermektedir. Üstelik daha fazla disk alanına ihtiyaç duyduğunuzda paketinizi yükseltebilirsiniz.

Trafik : Data transferi veya bant genişliği olarak da adlandırılır, ve gelen ziyaretçilerin istekleri ve web sitesi üzerinde yapılan işlemler sonucunda ağ üzerinden giden ve gelen elektronik data miktarıdır. Trafik web sayfalarınızın büyüklüğüne ve web sitenizin ziyaretçi yoğunluğuna göre değişebilmektedir. Her ay 20,000 kişi tarafından ziyaret edilen 50 kilobyte'lık bir web sayfası aylık bir gigabyte'lık trafiğe sebep olacaktır. (50,000 bytes x 20,000 hit = 1 milyar byte, veya 1 gigabyte). Extra aylık trafik ücreti fazladan kullanılan her byte için tahsil edileceğinden dolayı, hizmet aldığınız firmanın extra trafik politikalarını öğreniniz. Sitenizde yapacağınız kampanyalar veya diğer ziyaretçi çekecek uygulamalar aylık trafiğinizi birdenbire arttırabilir, dolayısıyla bu tür zamanlarda mağdur olmamak için bunu önceden hosting sağlayıcınıza bildiriniz.


6. Yüksek hızlı ağ bağlantıları

Web Hosting firmaları kesintisiz ve hızlı erişim için sunucularını yüksek hızlı internet bağlantılarıyla desteklerler.

Her bağlantı çeşidi değişik oranlarda data transferi gerçekleştirmekte ve bu birim olarak megabit/saniye (Mbps) olarak ölçülmektedir. Uluslar arası internet omurgalarını oluşturan OC3 bağlantılarında hız 155 Mbps'dir. Bu hız 43 Mbps'lik T3 hatlarına göre 3 kat daha fazladır. Karşılaştırma yapılacak olursa bir T3 hattı her biri 1.544 Mbps'lik kapasiteye sahip olan 30 T1 hattı kadar data transfer kapasitesine, bir T1 hattı ise 54 tane 28,800 modem toplamı kadar kapasiteye sahiptir. T1 hatları genel manada bir Web Hosting sağlayıcısının ihtiyaçlarını karşılamaz. Dolayısıyla iyi firmalar yedekli T3 hatları üzerinden müşteri web sitelerinin ihtiyaçlarını karşılarlar. Bununla birlikte network kapasitesi tek başına web sitesi ihtiyaçlarını karşılayabilecek unsur değildir. Hızla birlikte hatların doluluk oranı da önemli bir faktördür. Web sitelerinde anlık hız sınırlamalarının, kesintilerin olmaması için hatların %50 doluluk oranı altında bir kapasitede bulunmaları gerekir.


7. Internet adresi opsiyonları

Uç tip internet adresi çeşidi vardır:
Gerçek paylaşımlı (http://www.felektenbirforum.com/)
Paylaşımsız (www.hostingsaglayicisi.com/felektenbirforum)
Yarı Paylaşımlı (www.felektenbirforumhostingsaglayicisi.com)

Gerçek paylaşımlı hosting hizmeti sayesinde firmanıza değer katarsınız. Yeni müşterileriniz üzerinde olumlu izlenimler bırakır, ve ziyaretçilerinizi hosting hizmetinizi aldığınız firma adını hatırlamak zorunda bırakmazsınız. Buna bir direkt telefon numarasıyla dahili numara arasındaki fark örnek verilebilir. "Paylaşımsız", ve "yarı-paylaşımlı" adresler ise daha az maliyetli olup, çoğınlukla ISS'niz tarafından size sunulacak tek çözümdür. Win Hosting Hizmetleri tüm çözümlerinde gerçek paylaşımlı adresler sunmaktadır, böylelikle firmanıza gereken katma değeri sağlamış olursunuz.


8. Shared Server Hosting (virtual hosting)

Küçük ve orta ölçekli web siteleri için en ideal çözüm shared server hosting çözümüdür. Bu paylaşımlı ortamlarda, web siteniz hosting sağlayıcı firmanın sunucularından birinde barındırılır.

Shared Server Hosting bir bakıma ofis kiralamaya benzetilebilir. Ofisin bulunduğu binanın bir kısmı size aittir. Kapıda sizin isminiz yazar, fakat güvenlik, işletme ve diğer yükümlülükler bina işletmesine (web hosting sağlayıcısı) aittir. Paylaşımlı denilmesinin nedeni sizin ofisinizde sizin isminiz yazar, fakat bina içerisinde sizin gibi onlarca hatta yüzlerce ofis bulunabilir. Ofisinizin size ait bir ismi vardır (www.felektenbirforum.com gibi) Bu şekilde şirketinizin kurumsal kimliğine düşük maliyetlerle değer katarsınız.


9. Dedicated Server Hosting

Eğer büyük ölçekli bir web sitesi veya bir e-ticaret sitesi tasarlıyorsanız, daha geniş ve sadece sizin sitenize ayrılmış bir ortama ihtiyaç duyarsınız. Yani firmanız için tüm bir bina kiralarsınız.

Dedicated Server çözümlerinde hosting sağlayıcınız hala güvenlik, bakım, teknik destek işlemlerinden sorumludur, fakat sunucunuzun yönetimi, bakım ve işletilmesi size aittir.

"Yürekten sevdiğin bir insan varsa, bir kişi olsun yeter,
hayatın kurtulmuş demektir…"
1Q84 - Haruki Murakami


Hüseyiи. isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Alt 08 Ağustos 2011, 13:32   #2 (permalink)
Özel Üye

ByKurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 05 Ağustos 2011
Nerden: istanbul
(Mesajlar): 104
(Konular): 6
Renkli Para : 10
Aldığı Beğeni: 0
Beğendikleri: 0
Ruh Halim: none
Takım :
Standart

teşekküreler

<3
ByKurt isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Reklam Alanı
Yeni Konu Aç Cevap Yaz

Etiketler
hosting, nedir, web


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum Renkli Sosyal Medya
Forumrenkli Facebook Forumrenkli Twitter Forumrenkli RSS
Forum Renkli Desteklediklerimiz

Forum Renkli Yasal Uyarı!

Forum Renkli Türkiye'nin en renkli eğlence ve bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Forum Renkli; Arkadaşlık, Dostluk, Eğlence, Paylaşım, Msn Nickleri, Msn Sözleri, Msn Avatarları, Ödüllü Yarışmalar, Msn Sözleri, Şiirler, Şarkılar, Moda, Sağlık, Tv, Dizi, Film, Komik, Komik Resimler, Komik Videolar, Haberler, Spor Haberleri ve Güncel Bilgi Paylaşımı gibi konuların kullanıcıları tarafından önceden onay almadan anında yayınlayabildikleri bir forumdur.

Copyright© 2011 - 2013, ForumRenkli.com® Tüm Hakları Saklıdır.


Forum Renkli Alexa Forum Renkli SitemapvBulletin® Version 3.8.7 ile güçlendirilmiştir.
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd
Inactive Reminders By Realdizayn

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1 ©2011, Crawlability, Inc.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557