Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu  "Taklitler, Asıllarını yaşatırmış."
Go Back   Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu > Webmaster Dünyası > Webmaster Dünyası > Webmaster Genel Bilgiler
Ücretsiz Kayıt ol veya Üye Girişi yapın.
Webmaster Genel Bilgiler Webmasterlık Hakkında Genel Bilgilerin Paylaşıldığı Bölüm

Forum Renkli - Türkiye'nin En Renkli Eğlence ve Paylaşım Platformuna Hoşgeldiniz.
Forum Renkli'ye Hoşgeldiniz. Forumumuza ücretsiz KAYIT olarak, forumumuzda bilgi alışverişi yapabilir ve aramıza katılıp samimi dostluklar kurabilirsiniz.

Forumumuzda bizimle birlikte paylaşıma katılmak için buradan üye olabilirsiniz.veya Facebook üyeliğiniz ile sitemize kayıt olabilirsiniz.
Etiketli Üyeler Listesi

Yeni Konu Aç Cevap Yaz
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 10 Mart 2013, 23:13   #1 (permalink)
Üye

dewiL~~ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 07 Mart 2013
Nerden: Sivas
Yaş: 23
(Mesajlar): 195
(Konular): 145
İlişki Durumu: Yok
Burç:
Renkli Para : 60923
Aldığı Beğeni: 19
Beğendikleri: 9
Ruh Halim: Seytan
Takım :
Standart Ağ Uzmanı Olmak İsteyenler(Sıfırdan)

AĞ BAĞLANTILARINA GİRİŞ(1 DERS)

Evet kardeşlerim size sıfırdan ağ bağlantısının kurulumunu ve hakkında bilgi vermeye çalışacağım bu hazırladığım Doküman kesinlikle alıntı falan olmayıp tamamen Cyber warriorlu kardeşlerimiz için hazırlanmıştır burada vereceğim ilk ders ağ bağlantılarının genel ve en güncel duyulan terimler olacaktır bu bir başlangıştır ve DEVAMI gelecektir.Eğer network uzmanı olmak istiyorsanız önce bu terimleri ve daha sonra vereceğim terimleri iyi bir şekilde takip etmeniz yeterli.
1.ders ağ bağlantılarına genel giriştir. Toplam 20 tane ders verilecektir.Evet aşağıdaki ilk derstir. İlk dersimiz çok kolay fakat ders sayıları artıça zorlaşacaktır

Ağ bağlantısı nedir?

Birbirlerine kablo ile bağlanmış (server,modem,yazıcı)gibi haberleşme cihazlarının verimli yoldan kullanılmasına ağ bağlantısı denir. Şimdi arkadaşlar bunu çok görmüşünüzdür özelikle şirkette çalışan arkadaşlarımız varsa onlar daha iyi bilir 2 bilgisayar 1 yazıcıya bağlanır. Tabiki bu sayı artırılabilir 5 bilgisayar 1 yazıcı diye... Eğer ağ bağlantısı olmasa idi ne olacaktı kardeşlerim 2 bilgisayara 2 yazıcı olmak zorunda idi.Buda madiyata dayanmaktadır.Fakat biz ağ bağlantısı ile ne yapıyoruz cihazları veya donanımları ortaklaşa kullanıyoruz buda bize madiyat yönünden kolaylık sağlıyor ve sağlamaktadır.Evet burdan neyi öğrendik ağ bağlantısı sayesinde cihazları ortaklaşa kullanabiliyormuşuz.Buda bize ekonomik yarar sağlıyor örnekle açıklayacak olursak mesala internet kafedeki bilgisayaların tamamı bir serverdan yönetilir ve tek bir internet hattı ile sayısızca bilgisayara ağ yolu ile internet hattı çekilebilir.Veya komşunuzun internetinden ağ bağlantısı çekerseniz kendinize sizinde internetiniz olur.Kısacası ağ bağlantısı ekonomik ucuzluk sağlar ve bizim işimizi kolaylaştırır.Evet aşağıdaki resimde ağ bağlantısının blok şemasına yer verdim.

Ethernet nedir?

Evet kardeşlerim ağ bağlantırılarını oluşturmaya yarayan donanıma ihtiyaç vardır bu donanımlarada ethernet kartı adı verilir.Yani ethernet kartı pc ağ bağlamak için kullanılan bir donanımdır veya bağlanmamıza yaran elektronik bir kartır.Evet aşağıda ethernet kartının resimlerini bulunmaktadır


Intranet nedir?

Evet kardeşlerim ıntranet bazı kuruluşlarda şirketlerde içindeki bilgisayarları yerel ağ veya geniş ağ ile birbirine bağlayan,genelikle TCP/IP tabanlı bir ağ sistemidir Bu ağ çeşidi kardeşlerim üzerinden http ve ftp gibi uygulamalrı çalıştırmayada elverişlidir

İnternet nedir?
Evet hepimisin kullandığı günlük hayatta artık ihtiyaç haline gelen internetin sahibi yoktur. İnternet tüm dünyaya yayılmış birbirleri ile bağlantılı yüzbinlerce veya milyonlarca bilgisayardan oluşmuş bir ağ sistemidir.


Evet kardeşlerim gördüğünüz gibi internet çok karışık bir sistem yakından bakıldığı gibi değil.internet bilgi paylaşımı, iletişim ve haberleşme olanaklarını bize sunar .Evet kardeşlerim yani internet insanların hayatına kolaylaştırır.
Modem nedir?

Evet canlar! İnternete girebilmek için modeme ihtiyaç duyulduğunu herkes bilir.Arkadaşlarım modemin görevi verileri ses sinyallerine, ses sinyallerinide verilere çevirmeye yarayan veya dönüştürebilen cihazdır.Bu verdiğim tanım modemin en basit tanımıdır.Yani internetten gelen bilgileri bilgisayarın anlayacağı dile çevirmeye yarayan cihaza modem denir.

kasanın içine takılan modem usb adls modem


TCP/IP nedir?(Transmission Conrol Protocol/Internet Protocol)

Evet kardeşlerim bu terimide pek fazla duyuyoruz ne işe yaradığını hemen öğrenelim.Bilgisayarlar ile veri iletme ve alma birimleri arasında organizasyonu sağlayan,bu şekilde bir yerden diğerine veri iletişimini olanaklı kılan veri iletişim protokoline verilen addır.Kısacası kardeşlerim TCP/IP bilgisayarlar arası veri iletişiminin kurallarını koymaya yarar.
İp adresi nedir?

Evet arkadaşlar ip adresi öncelikle her bilgisayarda mevcuttur. 4 rakamdan oluşur örnek olarak 212.154.4.21 evet bu numaralar ip adresidir.İnternet sisteminde ip bildiğiniz pc kolayca bağlanmanız mümkündür fakat milyonlarca site var kardeşlerim hepsini aklımızda tutmamız mümkün değildir işte o zaman devreye web site tarayıcıları devreye girer.İp çeşitleri iki tiptir.
1)statik ip:İp adresi değişmeyen ve devamlı aynı kalan ip çeşitidir
2)dinamik ip:İp adresinin devamlı son rakamları değişir yani değişken ip çeşitidir
Yani arkadaşlarım ip telefon numarası gibi bir şey nasıl telofon numaralarını çeviriyoruzda istediğimiz kişiyle görüşüyoruz işte ip adresini bildiğimiz kişilerede bu şekilde ulaşabiliriz tabii bizim milyonlarca ip bilmemiz imkansız olduğundan tarayıcı yardımı ile istediğimiz sitelere ulaşabiliyoruz
Ağ çeşitleri
1:Yerel ağlarLAN)Evet kardeşlerim bu ağ çeşiti genelikle bizim kullandığımız ağlardır.Bilgi işlem araçlarını kısıtlı bir şekilde fiziksel çevre şeklinde ve dahilinde ağa bağlar
2:Orta Bölge Ağı (MAN)
Bir orta bilge ağı, kullanıcıları ve bilgisayar kaynaklarını, YBA’nın kapsadığından daha büyük bir coğrafik bölge içinde bağlar. Fakat bu alan GBA’nın kapsadığından daha küçüktür. Bu ağ tipi genelde, bir şehirdeki ağların GBA’nın kurulumunu daha verimli hale getirmek için kullanılır. Ayrıca bu tip, birkaç YBA’yı birbirine bağlayarak bir omurga oluşturmakta da kullanılır.

3:Geniş Bölge Ağı (WAN)
Geniş bölge ağları, ülke veya eyalet gibi geniş coğrafi bölgelerde kullanılabilinecek, elektroik haberleşme ağlarıdır. GBA’lar çok çeşitli amaçlar için kullanılır. Bazıları geniş bir alana yayılmış iştiraklerin ana iletişim temellerini oluşturmak üzere tasarlanmıştır. Diğer GBA’lar farkli iletim biçimleri üzerine yoğunlaşmıştır. Çoğu GBA, alt ağların taşıma özetleri gibi toplu bilgileri taşımak ve birleştirmek için kullanılır. GBA’lar iş istasyonlarını ve bilgi terminallerini YBA’lar aracılığı ile birbirine bağlamakta kullanılabilinir. YBA’lar yerel bilgi işlemi yaparlar ve yerel çevrenin ötesinde erişemedikleri bilgi ve sistem kaynakları için GBA’ları kullanırlar.

4Değer Eklenmiş Ağ (VAN)
DEA’lar bilgi aktarımı sağlayarak ve ticari bilgitabanları ile ticari yazılımlara erişim sağlayarak değer ekleyen, kamu kullanımına ayrılmış ağlardır. DEA’ların kullanım hakları genelde kayıt yoluyla satılır ve kullanıcı ağ üzerinde taşıdığı veri miktarına göre ödeme yapar. DEA’lar genelde bir çok amaçla kullanılır.[1] DEA’ların veri aktarım yöntemleri, telefon hatlarının telefon görüşmelerini sağlama yöntemine benzetilebilinir. DEA’lar farklı şehir hatta farklı ülkelerdeki bilgisayarlar arası bilgi aktarımı sağlayabilirler. Bu tip, elektronik veri içdeğişiminde (EDI) sıklıkla kullanılır; çünkü bu sistem farklı türdeki EDI’lerinanlaşab ilirliğini arttırır ve bu sayede farklı sistemleri kullanan ticari ortaklar bu şekilde bağlanmış olurlar. Bu uygulamada ortaklar formları bir elektronik posta kutusuında toplarlar, formları farklı dillere çevirirler, farklı alıcılara iletirler ve alıcıya gideceğinden emin olurlar.

5:İntranet
Bir intranet herhangi bir kurum yada topluluğa ait bilgisayarları alğar ve dışarıdan bu ağa erişimi sınırlandırır. Bu ağ birçok YBA’nın birleşiminden oluşabilir. Ayrıca bir GBA’nın kiralık hatlarını da kullanabilirler. Yani temel olarak intranet, internete çıkış sağlayan bir yada daha fazla geçişkapısı bilgisayara giden bağlantılar içerir. Intranetin ana kullanım amacı, kurumsal bilgi ve kaynakların çalışanlar tarafından kullanılmasını sağlamaktır. Ayrıca intranet gruplar arası çalışmayı ve sayısal ortamda konferansları da sağlar.
6:Extranet
Extranet, kurumsal bilginin bir bölümünü paylaşmak yada ortaklar, müşteriler, perakendeciler gibi kurumlarla güvenli bir şekilde bağ kurmak için internet protokollerini ve kamusal iletişim ağlarını kullanan bir özel ağdır. Extraent, şirket dışındaki kullanıcıların kullanımına açılmış bir intranet olarak görülebilir

HAYATI OLDUGU GİBİ KARŞILAMAZSAN, İLİKLEMEZ ÖNÜNÜ ASLA KARŞINDA
dewiL~~ isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Yeni Konu Aç Cevap Yaz

Etiketler
ad, isteyenlersıfırdan, olmak, uzmanı, İsteyenlersıfırdan


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum Renkli Sosyal Medya
Forumrenkli Facebook Forumrenkli Twitter Forumrenkli RSS
Forum Renkli Desteklediklerimiz

Forum Renkli Yasal Uyarı!

Forum Renkli Türkiye'nin en renkli eğlence ve bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Forum Renkli; Arkadaşlık, Dostluk, Eğlence, Paylaşım, Msn Nickleri, Msn Sözleri, Msn Avatarları, Ödüllü Yarışmalar, Msn Sözleri, Şiirler, Şarkılar, Moda, Sağlık, Tv, Dizi, Film, Komik, Komik Resimler, Komik Videolar, Haberler, Spor Haberleri ve Güncel Bilgi Paylaşımı gibi konuların kullanıcıları tarafından önceden onay almadan anında yayınlayabildikleri bir forumdur.

Copyright© 2011 - 2013, ForumRenkli.com® Tüm Hakları Saklıdır.


Forum Renkli Alexa Forum Renkli SitemapvBulletin® Version 3.8.7 ile güçlendirilmiştir.
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd
Inactive Reminders By Realdizayn

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1 ©2011, Crawlability, Inc.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557