Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu  "Taklitler, Asıllarını yaşatırmış."
Go Back   Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu > Webmaster Dünyası > Webmaster Dünyası > Webmaster Genel Bilgiler
Ücretsiz Kayıt ol veya Üye Girişi yapın.
Webmaster Genel Bilgiler Webmasterlık Hakkında Genel Bilgilerin Paylaşıldığı Bölüm

Forum Renkli - Türkiye'nin En Renkli Eğlence ve Paylaşım Platformuna Hoşgeldiniz.
Forum Renkli'ye Hoşgeldiniz. Forumumuza ücretsiz KAYIT olarak, forumumuzda bilgi alışverişi yapabilir ve aramıza katılıp samimi dostluklar kurabilirsiniz.

Forumumuzda bizimle birlikte paylaşıma katılmak için buradan üye olabilirsiniz.veya Facebook üyeliğiniz ile sitemize kayıt olabilirsiniz.
Etiketli Üyeler Listesi

Yeni Konu Aç Cevap Yaz
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 15 Mart 2013, 17:13   #1 (permalink)
Anonim334
Misafir Üye
Anonim334 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
(Mesajlar): n/a
(Konular):
Renkli Para :
Aldığı Beğeni:
Beğendikleri:
Ruh Halim:
Standart BenQ İddialı Geliyor !

Teknoloji dünyasındaki hızlı değişim, oyun donanımlarını da doğrudan etkiliyor. BenQ, üstün teknolojiye sahip monitör ve projektörleriyle, Türkiye piyasasına çok iddialı geliyor.

Teknoloji dünyasının yenilik alanında hız kesmeyen en önemli alanlarında biri şüphesiz oyunlar. PC, konsol ve mobil teknolojisinin hızlı değişimi, oyun platformlarını oluşturan bu donanımların teknolojilerini de doğrudan değiştiriyor, geleneksel oyun anlayışı büyük hızla masa üstü bilgisayarlardan uzaklaşıyor. Oyun tutkunları, bu piyasaya her yıl milyarlarca dolar yatırım yaparken, en üst seviyede oyun teknolojisinitalep ediyor. BenQ, sessiz sedasız ama çok iddialı bir şekilde oyun dünyasını yönlendirecek ürünlerle geliyor.

BenQ Türkiye Görüntü Teknolojileri Müdürü Ergin Yavuzol, dünyada başka hiçbir markanın sunmadığı monitör ve projektörleriyle oyundünyasına nasıl bir yenilik getireceklerini, şirket stratejilerini ve gelecekten beklentilerini anlattı:

Monitör teknolojinizi herkesten farklı kılan ve tüketicinin tercih etmesini sağlayacak özellikler nedir?

BenQ Türkiye olarak 2004 yılından bu yana farklı bir şeyler yapmayı amaçlıyoruz. Görüntü teknolojilerine, özellikle bu alandaki Ar-Ge faaliyetlerine çok fazla yatırım yapıyoruz. Bu hafta (geçtiğimiz hafta) oyun monitörlerimizin tanıtımını yaptık. Oyun monitörleri Türkiye’de var olan bir segment değil. Rakiplerimizi de hesaba kattığımızda, Türkiye’de satışta olan aslında gerçek bir oyun monitörü olmadığını görüyoruz. Rakiplerimizin de aslında oyun monitörü olarak tanıttığı ürünlerde bu alanda hiçbir ayar, özellik, teknik içerik yok. Ancak bizim monitörlerimiz gerçekten çok farklı. BenQ, oyuncuların bir monitörden neler beklediğini soran bir firma. Tanıttığımız yeni monitörleri de oyunclara ‘bir monitörden neler beklersiniz sorusunu’ sorarak geliştirdik. Uluslararası oyun şampiyonlarında birincilik elde etmiş oyunculara danışarak ürettik. XL serisinde Counter Strike oyuncularına, RL serisinde ise Güney Koreli Starcraft şampiyonlarına danıştık. Oyuncuların beklentilerini dinleyerek bir monitör tasarladık ve böylece ortaya oyuncuların tasarladığı bir ürün çıktı. BenQ olarak en büyük farkımız bu.

Yeni monitörlerimizin üzerine bir dizi ayarlar bulunuyor. FPS veya RTS oyunlar için özel ayarlar monitörlerin üzerinde mevcut. Oyuncular, oynayacakları oyunlarla ilgili ayarları seçtiği zaman, monitör tüm ayarları optimum seviyede kendi belirliyor. Bu özellikle oyuncuların çok ilgisini çekiyor ancak buna rağmen ‘ekran yeterince parlak değil’ gibi eleştiriler gelebiliyor. Ancak aynı yorumu profesyonel bir oyuncu yapmıyor. Profesyonel oyuncular parlak bir monitör istemiyor çünkü oyun oynarken kendilerini seyretmek istemiyorlar. Yükseklik veya pivot ayarı gibi çeşitli özellikler istiyor ve biz bunları monitöre ekliyoruz. Böylece, oyuncuların gerçekten istediği özelliklere sahip monitörler satıyoruz ve bu piyasada çok önemli bir fark. Biraz iddialı konuşabilirim ancak şu an Türkiye’de oyun monitörü olarak sadece BenQ var.

Türkiye’deki ‘pro gamer’ dediğimiz oyuncu tipi özellikle Doğu Asya ülkelerindeki veya ABD, Avrupa gibi çok nüfuslu bölgelerdeki kadar fazla değil. Türkiye’e nasıl bir beklentiniz var?

Türkiye’de yaptığımız piyasa analizine göre, satılan her 100 monitörden 6’sı pro gamer’lara gidiyor. Yüzde 6 aslında çok büyük bir oran. Türkiye’de yılda bir milyon monitör satıldığını ele alırsanız bu rakamın yüzde altısı önemli bir rakam ortaya çıkarıyor. Yaptığımız çok kapsamlı bir araştırma değildi. Monitörlerin kaç tanesinin gerçekten pro gamer’lara gittiğini tespit etmek çok güç ama elde edilen rakam önemli. Yüzde 6 küçük bir pazar oranı olmadığı gibi, oyun konsollarının da devreye girmesiyle giderek büyümeye başladı.

Artık PC oyunlarıyla beraber konsol oyunlarını kulllanan bir kitle oluşmaya başladı. BenQ monitörleri de sadece bir PC monitörü değil, HDMI bağlantısı ile konsollara bağlanabilme özelliğine de sahip. Oyun konsollarını kullanan kitle ailesinin oturma odasındaki televizyonu kullanmak yerine odasındaki monitörü kullanmak istiyor ancak bu eski teknoloji monitörlerin girişleri de eski olduğu için birçok bağlantı aparatı gerekiyor. Biz, monitörlerimizi PC bağlantısı DVI ve konsol bağlantısı HDMI ile sunuyoruz. Oyuncular, iki cihazı sadece “source” tuşunu kullanarak değiştirerek aynı monitörle kullanabiliyor.

Kısaca oyun pazarı giderek genişliyor, oyun konsolları içinde çok fazla ve güzel oyun var ve oyuncular yeni donanımlara ihtiyaç duyuyor. 2 ms tepki süresi olan bir monitör, tek başına oyunculara yeterli değil. Çünkü bazıları gerçekten 2 ms bile değil. Günümüzde bazı monitörler overdrive dediğimiz teknoloji ile 5 ms’nin üzerindeki hızlara ulaşıyor ancak bu gerçek anlamda yeterli etkinlik sağlamıyor. BenQ, cirosunun yüzde 4’ünü sadece Ar-Ge’ye harcıyor. Görüntü teknolojilerin dünya üçüncüsü olsak da, dünyanın en büyük üçüncü monitör ve panel üreticisi konumundayız. Görüntü teknolojilerine yaptığımız yatırımda sadece oyuncu monitörlerini de odaklanmıyoruz. IPS monitörlerin yanı sıra VA monitörler üretiyoruz. Fiyat ve kalite avantajıyla tüketicilere farklı ürünler sunuyoruz. 5000:1 gibi, bugün IPS’lerin bile ulaşamadığı doğal bir konrast sunuyoruz. Kısaca, yüzlerce monitör arasından parmakla gösterebileceğiniz monitörlerle piyasaya adım atacağız.

BenQ tüm bu teknolojileri kendisi geliştirip üretmek gibi ayrı bir yeteneğe de sahip. İleride bu yeteneğinizi paylaşmak isteyen şirketlerle ortaklık yapmanız söz konusu olabilir mi?

Şu an için böyle bir plan yok. BenQ bu yıl 11’inci yaşına basıcak genç bir şirket ve bulunduğu alanda farklılaşmak için büyük bir çaba variyor. Farklılaşmanın temelinde yatan ise teknoloji. Teknolojiye yaptığımız yatırıma devam ettiğimiz sürece ileride BenQ adını daha fazla duyacağımıza inanıyorum. Çünkü monitör gibi bir segment fazla gelişmeye açık bir alan değil. PC satışlarının yavaş yavaş düşmesiyle monitör satışları da düşüyor ancak dikkat edilmeyen bazı pazarların çok büyüme olasılığı da var. Bunlara konsol ile notebook’ları örnek verebiliriz. Notebook’larda bugün en çok tercih edilen ekran büyüklüğü 15.6 inç. Ancak bu büyüklük filmlerin izlenmesi ve bazı uygulamaların verimli kullanılması için yeterli olmayabiliyor. BenQ olarak ileride notebook’u monitörün altına sokabileceğiniz ve panelini kapatabileceğiniz yeni bir monitör sunacağız. Monitörler işin içine girince 21 inç’in üzerine çıkan bir pazardan bahsediyorum. Kısaca notebook piyasasını da 17 inç’in üzerine çıkaracağız.

Monitör, sadece PC kullanıcılarına hitap eden bir ürün olmaktan çıkarak kendi yolunu bulacak. Bu durum BenQ’yu zaman içinde farklı bir noktaya taşıyacak. Çünkü odaklanacağımız sektörde ufak çaplı üreticilerin fazla uzun ömürlü olacağını düşünmüyoruz.

Sosyal medya oyunları artık oyun piyasasının önemli bir parçasını oluşturuyor. BenQ’nun ileride bu alana yönelik bir cihaz üretme planı var mı? Hatta bu plan akıllı telefon veya tablet bilgisayar üretmeyi kapsyor olabilir mi?

BenQ’nun ciddi bir cep telefonu üreticisi geçmişi var. Tayvan’ın ilk cep telefonu üreten şirketiydi. Hatta bugün birçok akıllı telefon markası için üretim yapan bir şirket. Ancak BenQ-Simemens ortaklığında şanssız günler geçirdik ve şirketin tüm cep telefonu üretimi faaliyetleri durduruldu. Şu an BenQ markasıyla telefon üretimi düşünülmüyor. Ancak bu alanda diğer markalar için BenQ fabrikalarında üretim devam ediyor.

BenQ için lokomotif ürünler monitör ve projektörler. Bu alanda çok fazla yatırım yapıyoruz ve sunacağımız en büyük yeniliklerden biri cloud monitörler olacak. Bu ürünü 2012 içinde piyasaya sürme ihtimalimiz var.

Cloud monitör hakkında biraz bilgi verir misiniz?

Cloud, yaşamımızdaki birçok şeyi değiştirebilecek bir teknoloji. Örneğin, bugün için erken olsa da, iki yıl sonra Xbox veya PlayStation almadan televizyonda Full HD ve yüksek konfigürasyonlu oyunlar oynanamız mümkün olabilecek. Bunun için tabii ki Türkiye’de iyi bir internet altyapısına sahip olmamız lazım. Cloud teknolojisi sizi donanımdan muaf kılıyor ve her şeyi sunucu üstleniyor. Monitörde de aynısını söyleyebiliriz. 200-250 dolar civarında olan ve aklınıza gelebilecek tüm sosyal medya uygulamalarını ve tüm uygulamaları sunucu tarafından çalıştıracak bir monitör üzerinde çalışıyoruz. Türkiye’ye bu yıl yetişir mi bilmiyorum ama Tayvan’da bu yıl içinde tanıtılması bekleniyor. Benim de çok fazla bilgim olmadığı için verebileceğim bilgiler bu kadar.

Kısaca BenQ önemli bir ilke imza atacak…

Bir noktaya dikkat çekmem gerekirse, BenQ zaten ilklere imza atan bir firma. İlk 2 ve 4 ms monitörü, ilk 24 inç Full HD monitörü Türkiye’de biz ürettik. O monitörü 1,500 dolardan sattığımız hatırlıyorum. Buna rağmen ‘neden bize de ayırmadın’ gibi sayısız telefon almıştım. Bunun sebebi o monitörün dünyada tek olmasıydı.

BenQ teknoloji farklılaşmaya çok önem veriyor. Peki başarı için Ar-Ge yatırımına odaklanmanın dışında ne gibi bir stratejiniz var?

Firmaların marka bilinirliği en önemli faktör. Bir Samsung ya da LG kadar tanınmıyoruz. Bunun en büyük nedeni ürün yelpazemizin bu markalar kadar geniş olmaması. Bu markaların cep telefonunda fotoğraf makinasına ve buzdolabına kadar ürünleri var. Bizim şöyle bir avantajımız var: Projektör alanında DLP teknolojisinde dünya birincisiyiz. Küresel projektör alanına ise dünya ikincisiyiz. Bu başarımızın kaynağı, bir fırsat yakaladığımız segmentte önceliği sağlamak ve bu teknolojiyi geliştirmek için çok ciddi yatırım yapmamız. Projektör pazarına Tayvan’dan tek üretici olarak girdik. Bugün Tayvan’da çok fazla üretici olmasına rağmen biz liderliğimizi kaybetmedik. Türkiye’de ise uzun yıllardır projektör pazarında birinci veya ikinciyiz.

Monitör pazarında ise Samsun ve LG gibi büyük markalar bize kıyasla daha zayıf durumdalar. Akıllı televizyon alanında ne kadar iddialı olsalar bile monitör alanında yeni bir teknoloji sunduklarını görmedim. Monitör pazarını daha boş görüyoruz. Oyuncu monitörleri veya VA LED gibi yeni teknolojilerle bu pazarda birinci olmaya çalışıyoruz. Türkiye’deki en büyük amacımız ise bu yıl oyuncu monitörü pazarında bir numara olmak. Yüzde 6 rakamının bile üzerine çıkabiliriz.

2015’te oyun ‘hastaları’nın 75 milyona ulaşacağı söyleniyor. BenQ oyun tutkunlarının güçlenmesinden de güç kazanan bir firma diyebilir miyiz?

Monitör satışları PC satışlarının azalmasıyla doğal olarak yavaşlıyor. Bu durum çeşitli faktörlere bağlı olsa da artık bugün birçok işimizi akıllı telefonlarla hallediyoruz. Birçok mobil cihazın aynı ve benzer özelliklere sahip olması, PC satışlarını da olumsuz olarak etkilemeye başladı. Öte yandan, farklı segmentler de büyümeye başladı. Oyun tutkunları diyebileceğimiz kitleyi durdurmanın imkanı yok. Biz BenQ olarak bu tablonun bir yerinde var olmak istiyoruz. Projektör ve monitör olarak bugün dünyada hiçbir markanın sahip olmadığı ürünleri gelecek hafta (bu hafta) içinde Türkiye’de piyasaya süreceğiz. Örneğin bir metre mesafeden 55 inç gibi bir görüntü sağlayan “short throw” teknolojisini projektörlerde duyanlar olduğunu zannetmiyorum.

Görüntü teknolojilerindeki yatırımlarla büyük farklılıklar elde ediyoruz. Projektörlerimizde sunduğumuz “smarteco” teknolojisi, enerji tüketimini yarı yarıya azaltıyor. Projektörlerde en büyük sorun olan ampülün ömrü, 200-300 dolarlık ürünümüzde bile 6500 saate çıktı. Görüntü teknolojilerinde yatırımlarımız devam ediyor ve bu bizim en büyük farkımız. Sadece fiyat farklılığıyla hareket ederseniz ürünlerin ömrünün uzun olmasının imkanı yok.

BenQ sunduğu ana ürünlerde gerçekten büyük bir farklılığa sahip olduğunu gösteriyor. Ancak özellikle genç kesimin çok karmaşık olan elektronik ürün dünyasında ürün farkındalılığının düşük olduğunu biliyoruz. BenQ promosyon adına ne yapıyor?

20 senedir Ar-Ge sektörünün içinde olan bir kişiyim. Son yedi yıldır da BenQ’da görev yapıyorum. Açıkça söyleyebileceğim bir şey, reklamın geçici bir dönemi temsil ettiği. Korkunç bütçeler ortaya çıkaran büyük reklam kampanyaları da yapsanız, sürekliliği elde edemezseniz fayda sağlayamazsınız. Zaten bir sene içinde her şey unutulur gider. Bence en önemli olan faktör, ne kadar son kullanıcıya erişebilen bir ürününüz olursa, o kadar gündemde kaldığınız.

BenQ olarak bunun fazlasıyla farkındayız. Cep telefonu üretirken daha fazla kullanıcıya ulaştığımız için çok daha tanınan bir markaydık. Bu yüzden projektör ve monitör pazarlarında birinci bile olsak ulaşabileceğimiz kişi sayısı belli. Bu sebeple geçtiğimiz yıldan itibaren son kullanıcıya ulaşacak ürünlerin artırımına başladık. Örneğin, bir yıl aradan sonra dijital fotoğraf kamerası üretimine başladık. Ayrıca dokunmatik paneller ve ufak, mobil ‘photo scanner’ dediğimiz tarama cihazları getireceğiz. Böylece son kullanıcıya erişimimiz arttıkça marka bilinirliğimiz de artacak. Bizim için bu en iyi reklam. En önemli nokta ise ürünümüzü tanıştırdığımız herkesin üründen memnun kalması. Biz reklamla ulaşabileceğimiz insanlara doğrudan ürünlerle ulaşmak istiyoruz. Sosyal medyanın da tavsiye verici özelliğinin öne çıktığını düşünüyoruz. Samsung veya LG kadar bir bütçeye sahip olmadığımız da bir gerçek.

Ürünlerinizin teknolojisi tamamen size mi ait?

Sunduğumuz her şeyi kendimiz yapıyoruz. Bir fotoğraf makinemizin tasarımından teknolojisine kadar her şeyi bize ait. Bazı markalar gibi çok basit bir şekilde bazı üreticilere gidip ardından üzerine BenQ yazmıyoruz. Monitörlerimizi satarken üzerindeki özelliklerden bahsediyoruz. Bugün bunu bizden başka kimse yapamaz.

BenQ bir nişe yönelik üretinm yapan bir firma. Samsung veya LG ile doğrudan kıyaslanması mantıklı olmayabilir. Peki sizin doğrudan rakip olarak gördüğünüz firmalar var mı?

Görüntü teknolojilerinde Samsung ve LG takip ettiğimiz firmalar. Pazar payları daha fazla olsa biz teknolojimizin daha yüksek olduğuna inanıyoruz. Bu yüzden daima bir üstümüzü pazar payı olarak hedef seçiyoruz. Zaman zaman bizden daha fazla pazar payına ulaşan ancak teknolojisine ve yatırımlrına inanmadığımız şirketleri rakip olarak kabul etmiyoruz. Burada isim veremem. Ama normal şartlarda görüntü teknolojilerin projektörleri ele alırsak Epson ile yarış halindeyiz. Türkiye’de ise son zamanlarda çok kan kaybetmiş olsalar da Samsung ve LG ile rekabet içindeyiz.

BenQ rakiplerine üstünlük sağlamak konusunda bir tek teknolojik üstünlüğünü mü kullanacak?

Monitör pazarı ilginç dinamikleri olan bir alan. Herhangi bir marka parayı bastırıp Türkiye’ye monitör getirebilirsiniz. Ancak sadece fiyatınızla satış yapabilirsiniz ve fiyatınız bitti mi unutulursunuz. BenQ ise hatırlanan ve gerçekten anılan bir şeyler yapmaya çalışıyoruz. Bu konuda fiyattan şikayet eden kim olursa onlara “aynısını başka hangi markada görebiliyorsunuz” diye soruyorum. Dünyada teknoloji ve tasarımda birçok ödül alan tek Tayvanlı şirketiz. Ancak her zaman bizim için en önemli olan şey teknoloji. Dediğimiz şey şu: Bizde olan teknoloji diğer markalarda yok. Örneğin Apple lisanslı bir ürünümüz var, iPad ve iPhone’a takabileceğiniz bu projektörün Türkiye’de bir benzeri yok. Monitörde ise herkes IPS derken bir VA LED’i tüketicinin karşısına koyduk. Tüm bunları tabii ki en son kullanıcılar değerlendirecek.

5-10 yıl sonra dijital teknoloji sizce nasıl bir noktaya gelecek? İnsanlar mobil cihazlara ve ekranlara bağlı bir halde mi yaşayacak, hayata böyle mi adapte olacak?

Ben 13 yaşında bilgisayarla tanıştım. İlk kez CD-ROM gördüğümde çok heyecanlandığım, PC’ye ses kartı takıp da ‘bundan da ses çıkıyormuş’ dediğim günleri yaşadım. Çok farklı ve heyecan verici dönemler geçirdik. Bugünkü teknolojileri ele aldığımızda, bizi heyecanlandıran nadir şeyler yaşıyoruz. Beş sene içinde de bizi heyecanlandıracak nadir gelişmeler olacağını düşünüyorum. Teknoloji ufkumuzu o kadar açtı ki, çok uç noktada şeyler görsek bile fazla heyecan yaşamayabiliriz.

BenQ 5-10 yıllık süreçte nasıl bir yol izleyecek?

Biz BenQ olarak bu süreçte doğru yerde konumlandığımızı düşünüyoruz. Çünkü teknolojide nereye gelirsek gelelim, bir teknolojiye ihtiyacımız var. Bu 5 sene sonra hologram olacaktır veya duvarınız gibi fonksiyon gören ince bir film üzerinde çalışacak bir teknoloji olacaktır. Şu an 5-10 yıl sonrasını görmek çok zor ama biz doğru yerde bulunduğumuza inanıyoruz ve teknolojiye yatırım yapmaya devam edeceğiz.

Bugün LED aydınlatmalı LCD ekranları LED ekran diye satıyorlar. İki-üç sene sonra gerçek LED ekranlar ile tanışacağız. O gün, bir sürü firma çıkacak, “bunlar gerçek LED ekran, bugüne kadar sizi kandırmıştık” diyecek (gülüyor). Adını söylemeyeceğim bazı markalar bu yüzden cezalar yedi. Biz bile herkes LED dediği için öyle diyoruz ama kullanıcıya doğru bilgi veriyoruz. Gelecek için kesin olarak söyleyebileceğim, bir görüntü teknolojisine ihtiyaç duyacağımız.
  Alıntı
Yeni Konu Aç Cevap Yaz

Etiketler
benq, geliyor, iddialı, İddialı


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum Renkli Sosyal Medya
Forumrenkli Facebook Forumrenkli Twitter Forumrenkli RSS
Forum Renkli Desteklediklerimiz

Forum Renkli Yasal Uyarı!

Forum Renkli Türkiye'nin en renkli eğlence ve bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Forum Renkli; Arkadaşlık, Dostluk, Eğlence, Paylaşım, Msn Nickleri, Msn Sözleri, Msn Avatarları, Ödüllü Yarışmalar, Msn Sözleri, Şiirler, Şarkılar, Moda, Sağlık, Tv, Dizi, Film, Komik, Komik Resimler, Komik Videolar, Haberler, Spor Haberleri ve Güncel Bilgi Paylaşımı gibi konuların kullanıcıları tarafından önceden onay almadan anında yayınlayabildikleri bir forumdur.

Copyright© 2011 - 2013, ForumRenkli.com® Tüm Hakları Saklıdır.


Forum Renkli Alexa Forum Renkli SitemapvBulletin® Version 3.8.7 ile güçlendirilmiştir.
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd
Inactive Reminders By Realdizayn

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1 ©2011, Crawlability, Inc.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557