Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu  "Taklitler, Asıllarını yaşatırmış."
Go Back   Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu > Teknoloji > Bilgisayar ve Donanım > Windows İşletim Sistemi
Ücretsiz Kayıt ol veya Üye Girişi yapın.
Forum Renkli - Türkiye'nin En Renkli Eğlence ve Paylaşım Platformuna Hoşgeldiniz.
Forum Renkli'ye Hoşgeldiniz. Forumumuza ücretsiz KAYIT olarak, forumumuzda bilgi alışverişi yapabilir ve aramıza katılıp samimi dostluklar kurabilirsiniz.

Forumumuzda bizimle birlikte paylaşıma katılmak için buradan üye olabilirsiniz.veya Facebook üyeliğiniz ile sitemize kayıt olabilirsiniz.
Etiketli Üyeler Listesi

Yeni Konu Aç Cevap Yaz
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 08 Ağustos 2011, 02:41   #11 (permalink)
Üye

Ahmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 05 Ağustos 2011
Nerden: ¹6
(Mesajlar): 3.715
(Konular): 290
Renkli Para : 27685
Aldığı Beğeni: 14
Beğendikleri: 2
Ruh Halim: Kabadayi
Takım :
Standart

AD DEĞİŞTİR
Bir öğenin, dosyanın veya klasörün ismini değiştirmek için, Explorer’ın ara menüsü üzerinden “Ad Değiştir”e tıklamak yerine <F12> tuşunu da kullanabilirsiniz.
2000, XP
SİLİNEMEYEN DOSYALAR
SORU: Windows Explorer’ın birçok kez dosya silmek istediğinizde, dosya başka bir kişi veya program tarafından kullanıldığı için işlemi iptal ettiğine tanık olmuşsunuzdur. Dosyayı ancak bilgisayarı yeniden başlattıktan sonra silebilirsiniz.
ÇÖZÜM: Ücretsiz Unlocker yazılımı ile bu sorunu giderebilirsiniz. Yüklemeden sonra, Explorer’ın ara menüsüne
yerleşen yazılım, erişim engellemesini kaldırıyor. Bunun için, Explorer’da silemediğiniz dosya veya klasöre sağ tuşla tıkladıktan sonra “Unlocker”ı tıklayın. Yeni açılan pencerede, ilgili dosya veya klasörü silmenize engel olan işlemler görünüyor. İşlemin adı, işlem tanımlama numarası ve benzeri bilgilerin gösterildiği bu penceredeki dosya veya dosyaları seçin ve “kilidi aç”a tıklayın. Artık bu dosyayı Explorer penceresinde silebilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken bir nokta ise,
çoğu programın geçici dosyalar oluşturmasıdır. Bu dosyaları silmeniz, veri kaybetmenize yol açabilir. Bu yüzden, Unlocker’ı kullanmadan önce, bütün programları kapatmanızı tavsiye ediyoruz.
Unlocker 1.7.5: Erişim engellemelerini kaldırır, Windows 2000, XP http://ccollomb.free.fr/unlocker/#download, 122 KB
XP
PERFORMANS
SORU: Windows XP, ayarlanabilir görüntü seçenekleri ile öncüsü 2000’nin önüne geçmişti. Ancak fare
imlecinin gölgesi ve benzeri görsel öğeler performansta az da olsa bir miktar azalmaya sebep olur.
ÇÖZÜM: “Denetim Masası > Sistem > Gelişmiş” sekmesinde performans kısmında ayarlara bastıktan sonra
“En iyi performans için ayarla”yı seçin. Bundan sonra Windows’unuz 2000 gibi gözükse de, performansta bir miktar artış algılayacaksınız. Bu tür öğeleri devre dışı bırakmanın hiçbir sakıncası yoktur.
XP
AYGIT YÖNETİCİSİNE KISAYOL
Microsoft, XP sürümünde aygıt yöneticisini denetim masasından kaldırdı. Aygıt yöneticisini açmak için “Bilgisayarım > Özellikler > Donanım” menüsünü kullanmanız gerekiyor. Bunun yerine <Win>+<Pause> tuşlarına aynı anda basarsanız “Bilgisayarım > Özellikler” menüsüne ulaşabilirsiniz. Ayrıca, Windows\System32 klasöründeki “vmgmt.msc” dosyasını
masaüstüne almak da bir çözüm olacaktır.
Ahmet isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Alt 08 Ağustos 2011, 02:41   #12 (permalink)
Üye

Ahmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 05 Ağustos 2011
Nerden: ¹6
(Mesajlar): 3.715
(Konular): 290
Renkli Para : 27685
Aldığı Beğeni: 14
Beğendikleri: 2
Ruh Halim: Kabadayi
Takım :
Standart

Bilgisayar kullanımında hız önemli olduğunda klavye hep en üstün aracımız olmuştur. Fare kullanarak yapabildiğiniz her türlü eylem ve komutların tamamını klavyenizdeki tuş kombinasyonlarını kullanarak da yapabilirsiniz. Bu basit klavye kısa yolları, istediğiniz yere farenizi tıklatarak gidebileceğinizden daha hızlı bir şekilde gidebilmenizi sağlar. Elinizin fare ile klavye arasında gidip gelmesinden kaynaklanan zaman kaybı da ortadan kalkacağından, çalışma sayfalarında ve benzer belgelerde daha hızlı çalışabilirsiniz. Kuşkusuz tüm klavye kısa yollarını ve kombinasyonlarını ezberlemek bir ev kullanıcısının işine yaramayacaktır. Ancak bu kısa yollardan bazıları bilgisayar kullanan herkesin işini kolaylaştıracak türden. Bunların başında da Windows işletim sistemine özgü olan “start” tuşu ve kombinasyonları geliyor.

Neredeyse tüm klavyelerde bulunan ve işlevi çoğu kullanıcı tarafından tam olarak bilinmeyen Windows logolu start tuşu, aslında doğru kullanıldığında hayatımızı oldukça kolaylaştırabiliyor. Windows işletim sisteminin daha etkin ve verimli kullanılmasını sağlamak için düşünülmüş olan bu tuş, genel olarak klavyenin sol alt tarafında, “Z” harfinin altında, “CTRL” ve “ALT” tuşlarının arasında yer alıyor.Her ne kadar fare kullanımı işleri basitleştiriyormuş gibi görünse de bazı durumlarda zaman kaybına neden olabiliyor. Örneğin başlat menüsünü açmak istediğinizde fare ile başlat düğmesinin üzerine gelip tıklamaktan daha kolay bir yol var; start tuşuna basmak. Start tuşunun tek işlevi bu değil elbette. İşte size tam çözüm Windows logolu start tuşu marifetleri.

Sistem Özellikleri Penceresi
Start + Break kombinasyonu genel bilgisayar kullanımı içerisinde sıklıkla başvurduğumuz “sistem özellikleri” penceresini açmamızı sağlıyor. Normal şartlarda sistem özellikleri penceresini açmak için “Bilgisayarım” simgesine sağ tıklayıp açılan menüden “özellikler” sekmesine tıklamanız gerekiyor. Bu da özellikle Windows XP’nin ön tanımlı temasını kullananları sıkıntıdan kurtaran bir kombinasyon olduğunu gösteriyor. Çünkü Ön tanımlı XP temasında “Bilgisayarım” ve “Ağ Bağlantılarım” gibi kısa yollar masaüstüne atılmıyor.

Masaüstüne Hızlı Geçiş
Birden fazla pencereyle çalışırken aynı zamanda da masaüstünüzde bulunan bir dosyadan alıntı yapmanız gerektiğini düşünün. Sürekli açık olan pencerelerinizi minimize edip, daha sonra tekrar eski haline getirmekle zaman kaybedeceğinize “Start Tuşu + D” kombinasyonunu kullanabilirsiniz. Bu kombinasyondaki “D” tahmin edebileceğiniz üzere Desktop (masaüstü)’tan geliyor. Aynı kombinasyonu tekrar kullandığınızda pencereleriniz eski boyutuna dönecektir.

Bütün Pencereler Küçülsün
Start Tuşu + D kombinasyonuyla hemen hemen aynı amaca hizmet eden bir başka tuş dizimi de Start Tuşu + M ikilisi. Ofisinizde mesai saatleri içerisinde oyun oynarken ya da sohbet yazılımları kullanırken patrona yakalanma riskinizi tekli hanelere indirmede kullanabileceğiniz bu kombinasyonun tek eksi tarafı Start Tuşu + D diziminde olduğu gibi tekrarlandığında pencereleri eski konumuna getirmemesi. Bu nedenle Start Tuşu + D tavsiye olunur.

Pencereler Eski Boyutuna
Bu üçlü kombinasyon, Start Tuşu + M ve Start Tuşu + D komutlarıyla minimize ettiğiniz (fare aracılığıyla da olabilir) tüm pencereleri eski boyutuna getirmek için kullanılıyor. Birçok yönden Start Tuşu + M diziminin tamamlayıcısı gibi dursa da tek başına büyük kolaylık sağlayabiliyor.

Bilgisayarıma Gider
“Bilgisayarım” penceresini açmak için en kestirme yol kuşkusuz Start Tuşu + E olsa gerek. Özellikle ön tanımlı XP temasında başlat menüsü altında yer alan “Bilgisayarım” sekmesini açmak biraz zaman kaybına neden olabiliyor. Bu noktada oldukça işe yarayan tuş takımı vazgeçemeyecekleriniz arasında yerini hemen alacak.

Arama Penceresi
Bazen bir işle ya da yazılımla meşgul olurken sabit diskimizden bir dosyaya ihtiyaç duyarız. Böyle durumlarda Start Tuşu + F kombinasyonu bize hemen Windows’un “Arama Penceresi”ni açacaktır. Bu sayede hızlı bir şekilde arama yapabiliriz.

Ağ Bağlantılarım
Çalıştığınız ofiste ya da bağlı bulunduğunuz kablosuz ağ üzerinde bir bilgisayar aramak istediğinizde “Ağ Bağlantılarım” a girip tarama yapmak yerine Start Tuşu + CTRL + F kombinasyonunu kullanabilirsiniz. Bu sayede açılan bilgisayar arama penceresine sadece bilgisayar adı yazmanız yeterli olacaktır.

XP Destek Hattı
Eğer yeni bir bilgisayar kullanıcısıysanız ya da Windows XP ile yeni tanışmışsanız, sık sık bazı konularda yardıma ihtiyaç duyabilirsiniz. Tabii danışacak kimseniz yoksa üzülmeyin. Windows XP destek ve yardım merkezine başvurabilirsiniz. Şimdi nerde bu merkez diye sorabilirsiniz. Merak etmeyin çok uzağınızda değil, bilgisayarınızın içerisinde. Yapmanız gereken tek şey Start Tuşu + F1 kombinasyonunu kullanmak. Ardından takıldığınız soruna cevap arayabilirsiniz.

Oturum Ekranına Geç ve KilitleBilgisayarınızı kilitlemenizin ya da kullanıcı değiştirmenizin en kestirme yolu Start Tuşu + L kombinasyonunu kullanmaktır. Bu sayede hiç vakit kaybetmeden oturum kapatabilirsiniz.

Çabuk Çalıştır
Hesap makinesi, paint, komut satırı gibi bazı Windows XP bileşenlerini kullanmanın en kolay yolu “Çalıştır / Run” satırını kullanmaktır. Ama artık “Çalıştır” satırına ulaşmanın da çok kestirme bir yolu var; Start Tuşu + R kombinasyonu. Bu tuş dizimi sayesinde çok kolay bir şekilde dilediğiniz Windows yardımcısını çalıştırabilirsiniz.

Büyüteçim Nerede?
Hizmet programı yöneticisi desem çoğu kullanıcı için bir anlam ifade etmeyecek. Ama büyüteç ya da ekran klavyesi gibi yardımcı yazılımlardan bahsetsem birçoğunuzun aklında belli şekiller oluşmaya başlayacaktır. Ancak bu küçük yardımcılara ulaşmak oldukça zahmetli olduğundan en kolay yol Start Tuşu + U kombinasyonunu kullanmaktır. Bu sayede hemen yardımcılarınıza kavuşabilirsiniz. Mesela klavyenizde bir arıza meydana geldiğinde ekran klavyesi hayat kurtarıcı görevini üstlenebilir.
Ahmet isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Yeni Konu Aç Cevap Yaz

Etiketler
windows, İpuçları


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum Renkli Sosyal Medya
Forumrenkli Facebook Forumrenkli Twitter Forumrenkli RSS
Forum Renkli Desteklediklerimiz

Forum Renkli Yasal Uyarı!

Forum Renkli Türkiye'nin en renkli eğlence ve bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Forum Renkli; Arkadaşlık, Dostluk, Eğlence, Paylaşım, Msn Nickleri, Msn Sözleri, Msn Avatarları, Ödüllü Yarışmalar, Msn Sözleri, Şiirler, Şarkılar, Moda, Sağlık, Tv, Dizi, Film, Komik, Komik Resimler, Komik Videolar, Haberler, Spor Haberleri ve Güncel Bilgi Paylaşımı gibi konuların kullanıcıları tarafından önceden onay almadan anında yayınlayabildikleri bir forumdur.

Copyright© 2011 - 2013, ForumRenkli.com® Tüm Hakları Saklıdır.


Forum Renkli Alexa Forum Renkli SitemapvBulletin® Version 3.8.7 ile güçlendirilmiştir.
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd
Inactive Reminders By Realdizayn

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1 ©2011, Crawlability, Inc.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557