Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu  "Taklitler, Asıllarını yaşatırmış."
Go Back   Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu > Teknoloji > Bilgisayar ve Donanım > Windows İşletim Sistemi
Ücretsiz Kayıt ol veya Üye Girişi yapın.
Forum Renkli - Türkiye'nin En Renkli Eğlence ve Paylaşım Platformuna Hoşgeldiniz.
Forum Renkli'ye Hoşgeldiniz. Forumumuza ücretsiz KAYIT olarak, forumumuzda bilgi alışverişi yapabilir ve aramıza katılıp samimi dostluklar kurabilirsiniz.

Forumumuzda bizimle birlikte paylaşıma katılmak için buradan üye olabilirsiniz.veya Facebook üyeliğiniz ile sitemize kayıt olabilirsiniz.
Etiketli Üyeler Listesi

Yeni Konu Aç Cevap Yaz
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 08 Ağustos 2011, 02:52   #1 (permalink)
Üye

Ahmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 05 Ağustos 2011
Nerden: ¹6
(Mesajlar): 3.715
(Konular): 290
Renkli Para : 27685
Aldığı Beğeni: 14
Beğendikleri: 2
Ruh Halim: Kabadayi
Takım :
Standart Vista Hakkında Herşey {Kurulumundan Update Yapımı Vs. Herşeyin Açıklaması}

Longhorn Resmi Adı Windows Vista
Windows Vista, kişiselleştirilebilen ayarları ile resimleri organize etme, bilgisayar üzerindeki dosyaları arama, elektronik ortam üzerinde birçok kişiyle iletişim kurma ve birlikte çalışma gibi değişik imkanları beraberinde getiriyor. Windows Vista, içerdiği gelişmiş kullanım imkanlarıyla IT profesyonellerinden yazılım geliştiricilere, bilgi çalışanlarından ev kullanıcılarına kadar tüm bilgisayar kullanıcılarının gereksinimlerine cevap veriyor.

Windows Vista, Microsoft'un kişilerin ve kurumların gerçek potansiyellerini ortaya koymalarına yardımcı olan çözümlerinin en yeni halkası olarak yer alıyor. Microsoft'tan yapılan açıklamada, yeni işletim sistemi Windows Vista'nın ilk beta sürümünün 3 Ağustos 2005'te kullanıcılarla buluşacağı belirtildi.

Desteklenen En Düşük Sistem Gereksinimleri
Desteklenen en düşük sistem gereksinimlerini karşılayan bilgisayarlar, Windows Vista'nın çekirdek özelliklerini temel kullanıcı deneyimiyle çalıştırabilir.

Ahmet isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Alt 08 Ağustos 2011, 02:54   #2 (permalink)
Üye

Ahmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 05 Ağustos 2011
Nerden: ¹6
(Mesajlar): 3.715
(Konular): 290
Renkli Para : 27685
Aldığı Beğeni: 14
Beğendikleri: 2
Ruh Halim: Kabadayi
Takım :
Standart

Donanımla arası nasıl?

Eski Beta'lardan beri Vista'nın sistem kaynağı açlığı hakkında dedikodular dönüyordu. Beta'ların optimize edilmemiş ve genellikle debug için gerekli ıvır-zıvır açık olarak derlenmiş olmaları nedeniyle bunlarda gerçek payı da yok değildi; örneğin ilk dedikodularda 3 GHz işlemci gereksiniminden sözediliyordu. RC2 ise son ürüne daha yakın sonuçlar verecektir.

Şu anda pek çok kullanıcının sahip olduğu sistemlere yakın veya daha düşük performansa sahip bir standart masaüstü bilgisayara Vista kurduk ve bir süredir kullanıyoruz. Bu temel sistemde değişiklikler yaparak kullanım sırasında performansın nasıl olduğuna ve ne tür parça yükseltmeleri gerekebileceğine bakacağız. Rahat bir şekilde kullanılabilir hale getiren yükseltmelerin üstünde performans veren parçalar kuşkusuz sorun olmayacaktır. Bileşenler şöyle:

Abit AT7-MAX2 anakart


AMD Athlon XP 1700+ işlemci (2500+ düzeyine kadar)
Radeon 9600XT ekran kartı, 128 MB bellek
512 MB sistem belleği (2 GB toplama kadar)
Western Digital 80 GB sabit disk
Hyundai L72S monitör
Logitech Desktop Express kablosuz klavye-fare seti
Taban sistem bu. Normalde işlemci 2500+ civarına overclock ederek kullanılıyor. İyi bir güç kaynağı ve düzgün bir soğutma yardımıyla, donanım kaynaklı dengesizliklerden uzak sayılır. Her bir parça için, diğerlerini çıkabilecek en yüksek noktada tutarak değişiklikler yaptık ve kullanımdaki aksamaları gözlemledik.

Vista içerisinde, bilgisayarınızın belirli bileşenlerini test edip, puan veren ufak bir "benchmark" düzeneği var. Kurulumda çalışan bu düzenek, size bir "Windows Experience Index" veriyor. Bu puanlama, Vista'nın nasıl görüneceğine karar vermesine ve oyunlar gibi eklerde belirtilerek, kullanıp kullanamayacağnızı kestirmenize yardım ediyor. Genel puan, testten geçen bileşenlerden en düşüğünün puanı oluyor. Sistem performansının darboğazı, en yavaş bileşen olduğuna göre bu anlamlı bir puanlama. Tavan puan şu an 6.0 ile sınırlı, ama teknoloji ilerleyip standartlar yükseldikçe, puanın da yükseleceği söyleniyor.Yukarıdaki resimde, 1 GB bellek ve işlemci 2500+ düzeyine overclock edildiğinde aldığımız puanı görüyorsunuz. Parçaların tek tek puanları şöyle:
İşlemci: Overclock edilmiş haliyle 3.2
Hafıza: Görünüşe göre miktarı değil, bantgenişliğini hesaba katıyor. 1 GB DDR333 kipinde çalışan RAM modülü, 4.1 puan almış. Anakartın hafıza böleni nedeniyle, aslında DDR400 olan bellekler, 166 MHz FSB ile otomatik olarak DDR333 çalışıyor. Çok belirgin fark olmuyor ancak.
Grafik: Windows Aero için masaüstü performansı olarak etiketlenmiş. 1.0 alıyor.
Oyun Grafiği: 3 boyut performansı hesaba katılmış ve yine 1.0 almış.
Sabit disk: Western Digital'dan 7200 rpm 80 GB sabit diskimiz 5.0 puan alıyor.
Ekran kartı başarılı bir yonga taşımasına rağmen, WEI puanını düşük tutan darboğaz oluyor. Diğer bileşenler ise WEI'e göre pek düşük sayılmaz.

Vista için önerilen donanım bileşenleri konusunda Microsoft iki kategori yapıyor. Bunlardan birincisi, Windows Vista Capable PC olarak etiketlenenler. En az 800 MHz saat hızına sahip bir işlemci, 512 MB bellek ve DirectX 9 destekli herhangi bir ekran kartı olarak sıralanan en düşük gereksinimler, kuşkusuz Aero da dahil olmak üzere pek çok Vista deneyimini yaşayamamak demek. İkinci sınıf ise Windows Vista Premium Ready PC. Bunun en düşük gereksinim listesi biraz daha büyük:

1 GHz x86 veya x64 işlemci
1 GB sistem belleği
En az 128 MB belleğe sahip, Pixel Shader 2.0 destekli, piksel başına 32 bit veren, yeni Windows Display Driver Model (WDDM) sürüc destekli bir ekran kartı
40 GB sabit disk üstünde 15 GB boş alan
DVD sürücü
Internet erişimi vs.
Windows Vista Starter dışındaki sürümlerde en düşük 512 MB bellek isteniyor. Starter'ı şu an için konu dışı sayalım, kullanılabilir bir ürün sayılmaz çünkü.

RAM ile başlayalım.

512 MB RAM, Vista Capable PC için önerilen en düşük miktar. Bu miktar büyük olasılıkla Aero gibi pek çok işlevin kapalı olduğu durum için verilmiş bir değer, ancak Basic ile ilgili deneyime girmeden Aero gibi sisteme daha fazla yük olan durumu inceliyoruz.İyileştirilen bellek yönetimi sayesinde, Vista, her ne kadar başta Windows XP'den daha fazla bellek işgal ediyorsa da, kullanılan bellek alanı, yeniden başlatana kadar Windows XP kadar hızlı büyümüyor. Ancak bu, 512 MB belleğin yetersiz olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Yukarıda , ilk açılıştan bir süre sonra bellek kullanımı oturmuşken, sadece MSN Messenger açıkken kullanılan bellek miktarını görüyorsunuz: 330 MB.Bu ekran görüntüsü ise, resim düzenleme için GIMP, birinde 8 sekme açık olan iki tane Internet Explorer penceresi, Foobar2000, üç tane Windows Explorer penceresi ve bir de MSN Messenger açıkken alındı. Daha fazla ayrıntı isteyen olursa; GIMP'te herhangi bir resim açık değildi ve sadece araçları içeren kutucuk görüntüdeydi. Kullanılan bellek 410 MB civarında geziniyor ve uygulamalar arası geçişlerde sabit disk erişimi ciddi şekilde artıyor. Folder Options'tan, korunan sistem dosyalarının görüntülenmesi seçeneğini açtığımızda, kök dizinde 1 GB büyüklüğünde bir pagefile.sys dosyası gözümüze çarpıyor. pagefile.sys, Windows NT ve takipçilerinin sanal bellek dosyasının adı. 1 GB büyüklük, tamamının bir ihtiyaç olduğunu göstermese de, sık ve uzun süren disk erişimi, bir hafıza yetersizliğinin alameti. Diğer bileşenlerin herhangi biri belirgin darboğaz yaratmadı.

F.E.A.R. Demo oynamak ise oyundan bekleyebileceğiniz keyfi alıp götürüyor. Her ne kadar oynanabilir durumdaysa da, kapalı mekanlarda bile sabit disk erişimlerinden kaynaklanan duraksamalar can sıkıcı derecede sık.

1 GB RAM, Vista Premium Ready PC ünvanını taşıyan bilgisayarlar için giriş düzeyi. Daha ciddi bir gündelik kullanıma benzemesi için, bu aşamada daha fazla IE sekmesi açarak sistem yükünü biraz artırıyoruz.

Sistemde takılı bellek miktarı yüksek olduğu için Vista da bellek kullanımında daha rahat davranıyor. Yukarıdaki ekran görüntüsü yine 512 MB bellekli olanla aynı programlar açıkken alındı, yalnız Internet Explorer'da toplam 20 civarında sekme vardı. İşlemci yükünün fazlalığı dikkatinizi çekmiştir; bu Internet Explorer'dan kaynaklanıyor. Vista gerçekten de 1 GB bellekle kullanılabilir düzeye geliyor. Yine diskte irice bir takas dosyası açtı, ama pek fazla disk işlemi yok.1 GB hafızayla F.E.A.R oynanabilir durumda. Ancak bellek kullanımını görebilmek için, bir çatışma sırasında Atl+Tab ile masaüstüne düştüğümüzde karşımıza çıkan manzara da bu. Belleğin neredeyse tamamı kullanımda ve daha fazlası her an gerekebilir; zaten oyun içinde de sabit disk okuması kaynaklı ufak takılmalar bu durumu doğruluyor. Yeni oyunlar, sistemde yeteri kadar bellek varsa, bu bellekte yüzlerce MB alanı kaplayabiliyorlar.

2 GB bellek ise, ağır oyunlar ve profesyonel işlemleri değil, daha "normal" masaüstü kullanımını gözlemlediğimiz bu kısımdaki tüm sorunlarımızı sildi götürdü. Bolca Internet Explorer sekmesi, bu yazının yazıldığı Nvu gibi bazı durumlarda kullanıcıların açmak isteyebileceği bir yığın program üzerine Media Center'da oynatılan bir DVD ekleyince bile, sistem bellek kullanımı 1 GB'ın biraz üzerine çıktı, ancak 1.5 GB gibi değerleri hiç görmedi.

Ekran kartınız Aero'yu destekliyorsa başarım yönünden pek büyük bir sorununuz olmayacaktır. Vista ile gelen yeni sürücü modeli, saydamlık veya üç boyutlu görünüm gibi işlevlerin işlemciyi meşgul etmek yerine ekran kartına yüklenmesini amaçlıyor. Grafik masaüstü arabirimi, getirdiği yeniliklere karşın çok ağır sayılmaz. Oyunlarda ise şimdilik pek bir değişiklik yok görünüyor, ancak DirectX 10 ile birlikte daha yüksek performans elde edilebileceği öngörülüyor. Ekran kartınız Aero'yu desteklemiyorsa zaten Basic görünümü kullanacaksınız. Not olarak muhtemelen Experience Index'in bir hatasını da düşelim: İncelemeyle pek ilgili olmayan bir nedenle 64 MB bellekli bir GeForce 2MX400 ekran kartıyla sistemi açtık ve WEI'de bizim 128 MB bellekli Radeon 9600XT'den daha yüksek grafik puanı aldığını gördük! Aero falan açılmadı tabii, ama çalıştı...

İşlemci tarafında Microsoft, Premium için bile 1 GHz değerini yeterli görmüş. Ancak buna güvenip rahat edeceğinizi düşünmeyin. DVD oynatmak gibi işlemler oldukça yüksek işlemci gücü kullanıyor. Masaüstünde yaptığınız diğer işleriniz ve arka planda çalışması muhtemel Antivirüs gibi uygulamalarınızı da hesaba katmak gerek. Ayrıca, kullanım sırasında gözümüze çarpan ufak bir ayrıntı var. Sidebar'ın saydamlık geçişlerinde işlemci yükü tavan yapıp geri geliyor. Bu, yukarıda bahsi geçen yeni sürücü modeline rağmen, efektlerin hala işlemciye yük olduğunu ima ediyor. Zaten bu sürücü modeli, 1. sürüm. Esas gelişme ikinci sürümde bekleniyor. Kullanım deneyimimizde Athlon XP 1700+ işlemcinin, yeterli olmakla birlikte sınırlarına kolay ulaştığı sonucuna vardık. İşlemciyi 2500+ seviyesine overclock ettiğimizde de belirgin bir performans artışı oldu, daha doğrusu, ilk durumda sistemin yavaş çalıştığını hissedebiliyorsunuz.Sabit diskte istenen 15 GB boşluk, kurulumun hemen ardından kendisini onaylatıyor. İncelemede kullandığımız RC2 Ultimate Edition, ilk kurulumda 8 GB gibi bir sabit disk alanını kaplıyor. Bellek miktarınız düşükse yine GB ile ölçülen takas dosyasını (sanal belleği) ve zamanla oluşacak şişmeyi bu rakama ekleyin. İnceleme için 80 GB diskli sistemimizde kurulu diğer bir işletim sistemini silmek zorunda kaldık.

Sonuçları şöyle bir toparlarsak, "Vista'ya geçmek için en büyük sorun" ödülünü bellek gereksinimi alıyor. İlk 512 MB modülünüzü Vista'ya ayırın, ve uygulamalarınıza göre bunun üzerine 512 MB modüller ekleyin diyebiliriz. Sisteminizi internet gezintisi ve e-postalarınıza bakmak gibi işlemlerde kullanıyor ve genellikle az sayıda uygulamayı aynı anda çalıştırıyorsanız, 512 MB ile "idare edersiniz". 512 MB bellekle Windows XP altında mutlu olan, bilgisayarını daha geniş kapsamlı kullananlar ise belleklerini 1 GB yaparak durumu kurtarabilirler. Bu değer aynı zamanda yeterli bir oyun performansı da verecektir. Daha sıkı oyuncular, ki bu kategoridekiler muhtemelen Windows XP altında 1 GB belleği zaten tutuyor, ek bir 512 MB ile eski rahatlıklarını tekrar bulabilirler. Sağlam oyuncu değilseniz veya bilgisayarınızı profesyonel olarak ağır işler için kullanmıyorsanız 2 GB ve üzeri de bir ihtiyaç değil. 64 bit işlemci kullananların ise bellek miktarını daha yüksek seçmeleri öneriliyor.

Athlon XP 1700+, Microsoft'un belirttiği değerlerin üzerinde bir işlemci olmakla birlikte, sınırlarına çok çabuk ulaşıyor. Overclock ile 2500+ yapmak, Microsoft'un listesine göre masaüstü kullanıcısının işini kolaylıkla görecek bir değere çıkmak anlamına geliyor. Bu seviye, Firefox'ta bolca sekmeyle gezinti yaparken, bir taraftan bu yazıyı yazmak, arka planda bir-iki uygulama çalıştırmak gibi işlerle uğraşırken sıkılıp mola verdiğimizde Media Player ile bir DVD izlemek için yeterli geldi. Aynı işlerde 1700+ çalıştırmak rahatsız eden gecikmelerle sonuçlandı. "Durumu kurtarmak"tan daha iyisini istiyorsanız, Vista'nın çoklu thread'leri Windows XP'den daha fazla kullandığı ifadesine dayanarak, en azından Intel'in HyperThreading'li, veya daha iyisi güncel çift çekirdekli bir işlemciye yükseltmek isteyebilirsiniz, ancak sırf Vista çalıştırmak için platformunuzu toptan yükseltmeye ihtiyacınız yok.Donanım sürücülerinde, beklediğimizin aksine çok büyük sorunlar bulunmuyor. Vista, inceleme sisteminin IDE RAID yongası hariç bütün bileşenlerini kendiliğinden tanıdı. Highpoint'ten gelen IDE RAID yongamızın Windows XP sürücüleri ise Vista altında çalışıyor. Tamamen değişen görüntü sürücü yapısı nedeniyle ekran kartlarında ilk etapta sorun yaşanması beklenebilir. Yazının yayına hazırlandığı sırada ne ATI ne de nVidia kartları için resmi sürücüler hazırdı. Her iki üretici de Vista'nın bizim incelediğimiz RC2 (Build 5744) ve yeni bilgisayarlarla verilmek üzere Kasım ayı içerisinde piyasaya çıkan RTM sürümleri için BETA sürücüleri sağlıyor, ancak bunlar için herhangi bir resmi destek yok. ATI Radeon 9600XT ekran kartımız, ATI Catalyst Beta sürücüleriyle sorunsuz çalıştı. Ayrıca Samsung ML-1610 modeli lazer yazıcımızla D-Link G122 kablosuz USB adaptörünün Windows XP sürücüsü çalışmadı. Bunların açıklaması, görüntü, yazdırma altsistemleri ve ağ katmanındaki geniş kapsamlı değişiklikler olabilir. Geri kalan donanımlar için internette "Genellikle Windows XP sürücüleriyle çalışıyor" deniyor, ancak bu kadar erken bir vakitte sürpriz yaşarsanız şaşırmayın.Ahmet isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Reklam Alanı
Alt 08 Ağustos 2011, 02:54   #3 (permalink)
Üye

Ahmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 05 Ağustos 2011
Nerden: ¹6
(Mesajlar): 3.715
(Konular): 290
Renkli Para : 27685
Aldığı Beğeni: 14
Beğendikleri: 2
Ruh Halim: Kabadayi
Takım :
Standart

WİNDOWS VİSTA SÜRÜMLERİ

Yazılım devi Microsoft, yaptığı bir açıklamada yıl sonuna doğru çıkacak olan yeni jenerasyon işletim sistemi Windows Vista’nın sürümlerini duyurdu.

Microsoft, yeni işletim sistemini altı değişik sürüm şeklinde pazarlamayı planlıyor. Bu sürümlerin üçü ev kullanıcıları, ikisi kurumsal kullanıcılar ve bir diğeri ise özel donanımlar için sunulacak.

Çeşitli ertelemelere maruz kalan, Longhorn kod isimli Microsoft’un yeni işletim sistemi Vista, altı değişik sürüm ile piyasaya sunulacak. Yapılan duyuruda belirtilen sürümler ve özellikleri ile Microsoft, kullanıcı ve donanım profillerini geniş bir şekilde sınıflandırarak her ihtiyaca en verimli şekilde karşılık vermeyi planlıyor.

Microsoft’un açıkladığı Windows Vista sürümleri ve özellikleri ise şöyle: Home Basic: Bu sürüm, bilgisayarını daha çok Web’te gezinmek, e-posta göndermek, sohbet etmek ve temel dokümanlar yaratmak üzere kullanan kullanıcılara hitap ediyor. Home Basic’te arama ve güvenlik araçlarının yanı sıra ebeveyn kontrolü de yer alıyor. Bu sürüm Home Premium sürümüne göre biraz hafif kalıyor.

Home Premium: Windows Vista’nın Home Premium sürümü, Basic sürümün sahip olduğu tüm işlevselliği barındırırken, kullanıcılara Vista’nın yeni göz alıcı grafik arabirimi olan Aero’yu sunuyor. Bu sürüm, en son dijital eğlence deneyimlerinden faydalanmak isteyen kullanıcıları hedef alıyor. Home Premium sürümünde Aero’nun yanı sıra Media Center ve Tablet PC özellikleri de yer alıyor.

Business: Ufak ve orta ölçekli kurumlara hitap eden Windows Vista Business, bilgisayarların en verimli ve güvenli bir şekilde çalışmasını sağlıyor. Bu sayede firmaların teknik desteğe bağımlı olmalarının önüne geçiliyor. Business sürümünde yeni grafik arabirim ve dahili arama da yer alıyor.

Enterprise:
Karmaşık bilişim altyapısına sahip büyük ve global şirketler için sunulan Enterprise sürümü, ileri derece güvenlik özellikleri ile dikkat çekiyor. Business sürümünde yer alan tüm özelliklerin yanı sıra, Enterprise sürümünde, donanım tabanlı şifreleme teknolojisine destek sağlanarak yüksek düzeyde veri güvenliği sağlanıyor.

Ultimate: Ultimate sürümü, bilgisayarından her şeyi bekleyen kullanıcıları hedef alıyor. Bu sürümde, diğer sürümlerde yer alan tüm özellikleri bulmak mümkün.

Starter: Yeni oluşan pazarlar için sunulan bu sürüm, daha çok düşük güçteki bilgisayarları hedef alıyor. Yeni bilgisayarlarda kurulu bir şekilde satılacak olan Starter sürümünün, diğer sürümlerin aksine, sadece 32-bit sürümü bulunacak. Bu sürüm ayrıca en sınırlı Windows Vista sürümü olma özelliğini de taşıyor.

Starter sürümü hariç diğer tüm sürümlerin hem 32 hem de 64-bit’lik sürümleri kullanıcılara sunulacak.
Ahmet isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Reklam Alanı
Alt 08 Ağustos 2011, 02:54   #4 (permalink)
Üye

Ahmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 05 Ağustos 2011
Nerden: ¹6
(Mesajlar): 3.715
(Konular): 290
Renkli Para : 27685
Aldığı Beğeni: 14
Beğendikleri: 2
Ruh Halim: Kabadayi
Takım :
Standart

MS sitesinde nihayet belirsiz olan Vista için sistem gereksinimleri açıklandı. Aşağıda resmi sitede yayınlanan en düşük sistem konfigürasyonu yer almakta daha ayrıntılı bilgi
http://www.microsoft.com/turkiye/win...y/capable.mspx adresinde ve mevcuttur.
Windows Vista RC1’i http://www.microsoft.com/windowsvist...r/preview.mspx adresinden ISO imajı olarak indirebilirsiniz veya DVD halinde sipariş edebilirsiniz (Bu işlem ücrete tabi olduğu bildirilmiş.). İndirme işlemi sırasında sisteminize yüklenen program sayesinde (Download Manager) işlemi durdurup daha sonra kaldığınız yerden devam edebilirsiniz gayet başarılı bir program. Sonrasında mail adresinizede gelecek olan e-mail de ve indirme işlemine başlarken verilen CD-KEY ile Vistayı 10 adet pc ye kurabilirsiniz.
Desteklenen En Düşük Sistem Gereksinimleri :
Desteklenen en düşük sistem gereksinimlerini karşılayan bilgisayarlar, Windows Vista'nın çekirdek özelliklerini temel kullanıcı deneyimiyle çalıştırabilir.diğeri ise özel donanımlar için sunulacak.
Home Basic:
Bu sürüm, bilgisayarını daha çok Web'te gezinmek, e-posta göndermek, sohbet etmek ve temel dokümanlar yaratmak üzere kullanan kullanıcılara hitap ediyor. Home Basic'te arama ve güvenlik araçlarının yanı sıra ebeveyn kontrolü de yer alıyor. Bu sürüm Home Premium sürümüne göre biraz hafif kalıyor.
Home Premium:
Windows Vista'nın Home Premium sürümü, Basic sürümün sahip olduğu tüm işlevselliği barındırırken, kullanıcılara Vista'nın yeni göz alıcı grafik arabirimi olan Aero'yu sunuyor. Bu sürüm, en son dijital eğlence deneyimlerinden faydalanmak isteyen kullanıcıları hedef alıyor. Home Premium sürümünde Aero'nun yanı sıra Media Center ve Tablet PC özellikleride yer alıyor.
Business:
Ufak ve orta ölçekli kurumlara hitap eden Windows Vista Business, bilgisayarların en verimli ve güvenli bir şekilde çalışmasını sağlıyor. Bu sayede firmaların teknik desteğe bağımlı olmalarının önüne geçiliyor. Business sürümünde yeni grafik arabirim ve dahili arama da yer alıyor.
Enterprise:
Karmaşık bilişim altyapısına sahip büyük ve global şirketler için sunulan Enterprise sürümü, ileri derece güvenlik özellikleri ile dikkat çekiyor. Business sürümünde yer alan tüm özelliklerin yanı sıra, Enterprise sürümünde, donanım tabanlı şifreleme teknolojisine destek sağlanarak yüksek düzeyde veri güvenliği sağlanıyor.
Ultimate:
Ultimate sürümü, bilgisayarından her şeyi bekleyen kullanıcıları hedef alıyor. Bu sürümde, diğer sürümlerde yer alan tüm özellikleri bulmak mümkün.
Starter:
Yeni oluşan pazarlar için sunulan bu sürüm, daha çok düşük güçteki bilgisayarları hedef alıyor. Yeni bilgisayarlarda kurulu bir şekilde satılacak olan Starter sürümünün, diğer sürümlerin aksine, sadece 32-bit sürümü bulunacak. Bu sürüm ayrıca en sınırlı Windows Vista sürümü olma özelliğini de taşıyor.
Starter sürümü hariç diğer tüm sürümlerin hem 32 hem de 64-bit'lik sürümleri
kullanıcılara sunulacak.

3.Vista’nın Kurulumu :
Bu bölümde kısaca Windows Vista’nın kurulumunu ( Yazının geri kalınında Vista olarak adlandıracağım) artıları ve eksileri ile değerlendirmeye çalışacağım.
Test Platformunu :

Anakart:

CPU Türü Intel(R) Pentium(R) 4 CPU, 3000 MHz (3.75 x 800)
Anakart Adı ASUS P4S800D-X Rev 1.xx
Anakart Çipseti SiS 655FX
Sistem Belleği 1024 MB
BIOS Türü AMI (09/07/05)

Görüntü Birimi:
Görüntü Bağdaştırıcısı NVIDIA GeForce FX 5200 (128 MB)

Depolama :
Floppy Sürücüsü Disket sürücüsü
Disk Sürücüsü Maxtor 6Y080L0 (80 GB, 7200 RPM, Ultra-ATA/133)
Disk Sürücüsü SAMSUNG SP0411N (40 GB, 7200 RPM, Ultra-TA/133)
Optik Sürücü HL-DT-ST CD-RW GCE-8526B
Optik Sürücü SONY DVD RW DW-D23A
Kurulum sırasındaki ekran görüntülerini almak için yine MS’un ücretsiz olan Virtual PC 2004(5.3) sanal PC yazılımını kullandım.
Öncelikle kurulum sırasında ilk dikkati çeken artık tamamen grafik arabirim kullanılmış olması DVD’yi takıp bilgisayarımızı başlattığımızda bizi garfik arabirim karşılıyor. DVD Vistanın Ultimate RC1 sürümünü içeriyor.Şekil 1 : Sanırım microsoft Vista için başlangıç logosu belirlemedi.Şekil 2: Dil ve Bölgesel ayarlar.Şekil 3 : Kuruluma Başlıyoruz.Şekil 4 : Eğer internet bağlantınız var ise aktivasyon işlemi otomatik olarak gerçekleştiriliyor.

Mail adresinizede gönderilen CD-KEY ile 10 adet PC’ye kadar kurulum ve aktivasyon izni veriliyor.Şekil 5 : Lisans anlaşmasını onaylayın.Şekil 6 : Eğer otomaktik aktivasyonu seçmediyseniz. DVD'den direkt kurulum yapılıyor. Aksi halde internetten güncelleştirmeler kontrol edilip, varsa yükleniyor.Şekil 7 : Disk işlemleri ve gerekiyorsa SATA ve SCSI sürücülerini buradan yüklüyoruz.Şekil 8 : Driver Options kısmı, bölüm oluşturma,silme formatlama işlemleri tamamen görselleştirilmiş.Şekil 9 : Dosyalar kopyalanıyor.Şekil 10 : Kullanıcı adı, Şifre ve resim tanımlama ekranı.Şekil 11 : Güvenlik merkezi ayarları.Şekil 12 : Tarih Saat ve Zaman Dilimi.Şekil 13 : PC'mizi kullanım şeklimiz. Buna göre ağ üzerinde tarama yapılacağı bildiriliyor.Şekil 14 : Sona yaklaşıyoruz. IT ciler için yeni kullanıcı problemlerinin başlangıcı.Şekil 15 : Sistem performası test ediliyor.Şekil 16 : Özürlü kullanıcılar unutulmamış.Şekil 17 : Kullanıcı adı ve Şifre girişi.Şekil 18 : WELCOME VİSTA


Bölüm Değerlendirmesi
Visat’nın kurulumu son derece görsel ve kolay kanımca kurulum aşamalarının tamamen grafik arabirime taşınması son kullanıcıların işlerini oldukça kolaylaştıracağa benzer. Biz IT’cilere umarım daha az kurulum talebi gelir.Microsoft son kullanıcı için gerçekten karmaşık gelen işlemleri görselleştirerek üst düzey işlemleri basitleştirmiş.
Kişisel Düşünceler :
Şahsen PC dünyasına adım attığımdan beri işletim sistemi kurma operasyonlarının sıkıcı tarafı hep bilgi girişleri olmuştur( Standart Kurulumlar da ). Vistada bu konuda hayal kırıklığı yarattı. Bütün gerekli bilgileri kurulum başlangıcında girip ( Kullanıcı adı vs.) bilgisayarı kendi başına bırakmak ve geri döndüğünde her şeyin hazır olduğunu görmek daha nasip olmadı. Şuana kadar hep işlemler arasında kullanıcıdan bilgi girişi istenmekte.
Ahmet isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Alt 08 Ağustos 2011, 02:55   #5 (permalink)
Üye

Ahmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 05 Ağustos 2011
Nerden: ¹6
(Mesajlar): 3.715
(Konular): 290
Renkli Para : 27685
Aldığı Beğeni: 14
Beğendikleri: 2
Ruh Halim: Kabadayi
Takım :
Standart

Ağ Kurulumu
Windows Vista, ağınızın kurulumunu ve kullanımını kolaylaştıran, onu daha güvenli ve daha güvenilir yapan yeni özellikler içerir. Şirketinizin ağına kablosuz olarak bağlanabilir, bir Internet bağlantısını ve yazıcıları paylaşabilir, bilgisayarlar arasında dosya kopyalayabilir veya en sevdiğiniz eğlence öğelerini evinizin çeşitli yerlerinde kullanabilirsiniz. İster evinizde, ister bir küçük veya büyük ölçekli işletmede olun, Windows Vista, bağlanabilirliği kolaylaştırarak sizin için önemli olan konulara odaklanabilmenizi sağlar.


Ağ Merkezi
Windows Vista, tüm ağ gereksinimlerinizin merkezi olan Ağ Merkezi?ile, ağ deneyiminizi denetlemenize olanak tanır. Ağ Merkezi, bilgisayarınızın bağlı olduğu ağ hakkında sizi bilgilendirir ve Internet'e başarıyla erişilip erişilemediğini doğrular. Ayrıca, bu bilgileri Ağ Haritası'ndaki bir özette görüntüleyerek, ağ ve Internet bağlantılarınızı hemen görebilmenizi sağlar. Ağdaki bir kişisel bilgisayarın Internet bağlantısı kesilirse, bu durumu grafik olarak görebilir ve sorunun nedenini belirlemenize yardımcı olması ve çözüm için öneri sağlaması için Ağ Tanılama aracını kullanırsınız.

Ağ Merkezi'ni kullanarak bağlantı durumunuzu denetleyin, ağınıza görsel olarak bakın veya bir bağlantı sorununu giderin.
Ağ Merkezi ayrıca diğer kullanılabilir ağlara hızla bağlanmanıza veya tümüyle yeni bağlantılar oluşturmanıza da olanak tanır. Önemli ağ ayarlarınızın çoğunu tek bir konumdan görüntüleyebilir ve yapılandırabilirsiniz. Daha az erişilen ayarlar içinse, Ağ Merkezi, aradığınızı kolayca bulabilmeniz için doğrudan bağlantılar sağlar.

Ağ Kurulumu
Windows Vista ile, birden çok kişisel bilgisayar ve aygıt (yazıcılar, müzik çalarlar ve oyun sistemleri gibi) arasında kolayca bir ağ kurabilirsiniz. Ağ Kurulum Sihirbazı, yapılandırılmamış ağ aygıtlarını tanımlamak ve bunları ağa eklemek yoluyla kablolu ve kablosuz ağlar kurmanıza olanak tanır. Ağ Kurulum Sihirbazı ayrıca ağınıza yeni aygıtlar ekleme işlemini de otomatik hale getirir. Ağınızı davetsiz misafirlerden korumak üzere güvenli ağ ayarlarını otomatik olarak oluşturur.
Ağ ayarları, ağa yeni kişisel bilgisayar ve aygıtların daha hızlı ve daha kolay eklenmesini sağlamak için, taşınabilir bir USB flash sürücüye de kaydedilebilir. USB flash sürücüyü bir kişisel bilgisayara veya aygıta taktığınızda, veriler otomatik olarak okunur ve aygıt, ağa bağlanmaya hazır hale getirilir. Dosya ve yazıcı paylaşımı da Ağ Kurulum Sihirbazı yardımıyla ağdaki her kişisel bilgisayar için kolayca etkinleştirilebilir; böylece ağınızdaki belgeleri, fotoğrafları, müzik ve diğer dosyaları paylaşabilirsiniz.


Ağ Gezgini
Bir ağ kurulduktan sonra, ağa bağlı kişisel bilgisayar, aygıt ve yazıcıların içeriğine kolayca gözatabilmeniz gerekir. Windows Vista'daki yeni Ağ Gezgini, dosyaların paylaşılmasını kolaylaştırır ve ağın sağladığı bağlanabilirlikten yararlanır. Ağdaki tüm kişisel bilgisayarlar, aygıtlar ve yazıcıların bir görünümünü sunar ve Windows XP'deki Ağ Bağlantılarım'dan çok daha hızlı ve güvenilirdir. Ağ Gezgini, farklı aygıtlar için özel ve aygıta özgü simgeler de kullanabilir (üretici tarafından sağlanırsa). Belirli aygıtlarla doğrudan etkileşim de kurabilirsiniz; örneğin, ayarları belirleyebilir veya kayıttan çalınan müziği denetleyebilirsiniz.

Ağ Haritası
Bir ağda kablolu ve kablosuz bağlantılar kullanan birden çok bilgisayar ve aygıt olduğunda, aygıtların nasıl bağlı olduklarını anlamak zor olabilir. Windows Vista, Ağ Haritası adı verilen ve ağdaki tüm öğelerin ve nasıl bağlı olduklarının kolay anlaşılır bir grafik görünümünü gösteren yeni bir özellik içerir. Bu, ağınızı en iyi performans için ayarlamanıza ve sorunları kolayca bulmanıza yardımcı olur.

Kablosuz Ağ

Windows Vista, kablosuz ağ deneyimini çeşitli şekillerde geliştirir. Windows Vista'daki yeni Ağ Bilme özelliği, uygulamalarınızın ağdaki değişen özellikleri bilmesini ve bu değişikliklere göre en iyi duruma getirilmesini sağlar. Ayrıca verileriniz, WPA2 da dahil en son kablosuz güvenlik protokolleri için geliştirilmiş destekle daha güvenli hale de gelir. Windows Vista, yasal etkin nokta gibi görünen ama gerçekte öyle olmayan sahte kablosuz ağlara bağlanmaktan kaçınmanıza yardımcı olur. Windows Vista, ayrıca, dosya paylaşımı ve uygulama işbirliği gibi eşler arası uygulamalar kullanmak üzere düzensiz kablosuz ağlar oluşturmak için kolay bir yol sağlar.


Ağ Bilme
Ağ Bilme, daha sorunsuz bir bağlantı deneyimi için uygulamalara ağ bağlantısındaki değişiklikleri bildirme becerisi sağlar. Farklı ağlara bağlandığınızda, bu değişiklik Ağ Bilme desteği olan uygulamalara iletilir ve böylece uygulamalar bu ağ bağlantınız için uygun eylemleri gerçekleştirebilir. Örneğin, evdeki ofisinizden şirket ağınıza geçiş yaptığınızda, güvenlik duvarı ayarları, BT yönetim araçlarının kullanımına izin vermek için gerekli olan bağlantı noktalarını açacak biçimde yapılandırılabilir. Grup İlkesi, şirket ağına yeniden bağlantıyı algılar ve sonraki algılama döngüsünü beklemek yerine, ilke değişikliklerini işlemeye otomatik olarak başlar.
Ahmet isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Alt 08 Ağustos 2011, 02:55   #6 (permalink)
Üye

Ahmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 05 Ağustos 2011
Nerden: ¹6
(Mesajlar): 3.715
(Konular): 290
Renkli Para : 27685
Aldığı Beğeni: 14
Beğendikleri: 2
Ruh Halim: Kabadayi
Takım :
Standart

Vista ile XP'nin Başarım Karşılaştırması

(THG Türkiye) sitesinde yayınlanan bir incelemede Microsoft'un bu yıl altıncı senesini dolduracak işletim sistemi Windows XP ile uzun zamandır sabırsızlıkla beklenen ve 2006 yılının Kasım ayında basımına geçilen Windows Vista'nın bir çok programdaki başarımları karşılaştırılmış. Bu konuda kapsamlı bir sınamanın dilimizdeki sürümü bulunmadığından, bir fikir vermesi amacıyla tom's hardware incelemesinden önemli noktaların altını çizmek makul gözüküyor:
Üst düzey bir sistemin kullanıldığı karşılaştırmayı daha adil yapmak adına, Windows Vista'nın superfetch özelliğinin, programları defalarca açıp kapayarak etkinleşmesi sağlanmış (bu, sık kullanılan programların tanınması yoluyla vista'yı eğitiyormuş), superfetch'in etkinleşmesi için sınamalardan önce sistem yeniden başlatıldığında bir süre beklenmiş ve başarımı düşürecek görsel öğeler devre dışı bırakılmış.
Doğrudan OpenGL desteğinin olmaması sebebiyle, Windows Vista, 3 Boyutlu oyun başarımı sınamasında, zaman zaman çok başarısız ve genel olarak da Windows XP'nin gerisinde gözüküyor.Aralarında benim de bulunduğum bir çok kullanıcı, Çift çekirdeğe daha iyi destek verdiğinden, Windows Vista'nın işlemci ağırlıklı sınamalardan önde çıkacağını düşünse de, buradaki görüntü ve ses kodlama sonuçları öyle demiyor.
specviewperf 9.03 yazılımıyla yapılan karşılaştırmalarsa windows vista için, tam anlamıyla, bir yıkım olmuş. Bunun, uyumluluk sorunları nedeniyle böyle olduğu iddia edilse de, başarım açısından Vista'nın şimdilik daha verimsiz olduğu fikrine kapılmamak elde değil.
Şimdiden uyumlu sürümlerini piyasaya çıkartmış pek çok yazılımda Windows XP ile başbaşa giden vista, cinebench adlı işlemci ve OpenGL başarımı ağırlıklı sınama yazılımı sonuçlarında şaşırtıcı bir şekilde öne geçmiş. Puan farkları az olsa da, Vista'nın doğrudan opengl desteği olmadığını hesaba katmak gerek.
Yapay sınama yazılımlarında genelde yine başabaş bir tablo olsa da, Vista'nın en güncel sınama yazılımlarında genelde küçük farklarla öne geçtiği görülüyor.
Güç tüketimi konusunda XP'ye göre çok küçük bir farkla da olsa (%1'den az) daha müsrif (!) gözüken Vista'nın üç boyutlu arayüze rağmen bu yakın değerleri vermesi, microsoft'un bu konu üzerinde durduğunu gösterir gibi.
32-bit bir windows vista enterprise sürümü kullanılan bu karşılaştırmada, 64 bit sürümü için de benzer sonuçlar elde edileceği ve vista'nın uygulamaları tek işlemli olarak en yüksek hızda çalıştırmada başarılı olmadığı sonucuna varılmış. Çift işlemci başarımında büyük bir ilerleme beklenirken, düşük gelen sınama sonuçları, hayal kırıklığı yaratmış. Özellikle oyunlarda yaşanan sıkıntı, pek çok oyuncuyu üzecek nitelikte. Öyle ki, bazı abartılı güvenlik özellikleri nedeniyle mevcut tarayıcı tabanlı flash ve java oyunların bile %90'ının (!) vista ile çalışmayacağı iddia edilmiş.
Başarımı arttırmak için saatlerce uğraşıp hızaşırtma yapanlardan tutun, bilgisayarı sırf görüntü/ses işlemek adına kullananlara ve bağımlı oyunculara kadar pek çok kişi için vista'ya geçmek için henüz çok erken olduğu açık, ancak bahsi geçen makalede, üç tane dikkate değer madde sıralanmış:
Vista, arka planda daha fazla hizmet çalıştırıyor ve bunun için de daha fazla kaynağı kendine ayırmak zorunda. Dizinleme, kolay bağlanılabilirlik ve kullanım kolaylığının bir bedeli bu.
Bugünkü işlemciler zaten çok hızlı. Zaten mevcut çift çekirdekler (hep olmasa da) istediğimizden fazlasını sunabilirken, yılın ortasında bir de daha hızlı dört çekirdekli işlemciler çıkacak. Vista'ya geçişte hız kaybına uğramanız muhtemel olsa da, gelecekteki işlemcilerin bu açığı kapatacağı kesin.
Şimdiye kadarki hiç bir windows sürümü, bir önceki sürümden hızlı olmadı.
Ahmet isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Alt 08 Ağustos 2011, 02:55   #7 (permalink)
Üye

Ahmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 05 Ağustos 2011
Nerden: ¹6
(Mesajlar): 3.715
(Konular): 290
Renkli Para : 27685
Aldığı Beğeni: 14
Beğendikleri: 2
Ruh Halim: Kabadayi
Takım :
Standart

Vista Temaları ve Programları


STYLER (deneme sürümü)
http://rapidshare.de/files/10896636/...EN138.zip.html
at Stylefantasist.com
1. Boyutu 1mb
2. Explorer çubuklarının renkleri ve şekillerini ayarlayıp dilediğiniz temayı yükleyebiliyorsunuz
3.Pencere altındaki gölgeleri değiştirebiliyorsunuz
4.Pencere animasyonlarını hızlandırmanız mümkün..
5.Masa üstüne tam müdahele edebilliyo program.. bunlar sadece keşfedilebilmişleri

Download:
http://rapidshare.de/files/20186121/Vista_Temalari.rar
VTP3.0 la birlikte kullanabileceğiniz diğer VISTA Emulasyonu programları..

Y'z Shadow 1.9 - This will add shadow like DWM effects in WinHEC buildhttp://download.softpedia.com/softwa...e/yzsdw109.zip

LClock 1.61a - This will change clock in tray to Longhorn look. You can customize it as well as you want.LClock Free Download and Reviews - Fileforum

Glass2k 0.92 - This will add transparency to window and taskbar.
http://chimetv.com/tv/products/glass2k/Glass2k.exe

Desktop Sidebar 1.04 Build 75 - Well working SideBar but not really close to Longhorn SideBar but FULL OF FEATURES
http://chimetv.com/tv/products/glass2k/Glass2k.exe

SmartBarXP BETA4.9 - Very close to Longhorn SideBar with rich features but so far so consume too much memory
http://www.smartbarxp.com/SmartBarXP_0.990_BETA4.9.exe
Ahmet isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Alt 08 Ağustos 2011, 02:56   #8 (permalink)
Üye

Ahmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 05 Ağustos 2011
Nerden: ¹6
(Mesajlar): 3.715
(Konular): 290
Renkli Para : 27685
Aldığı Beğeni: 14
Beğendikleri: 2
Ruh Halim: Kabadayi
Takım :
StandartGelistirilmesi için 10 binden fazla kişinin 5 yılı askın süredir calıstıgı Windows Vista,nihayet bu aydan itibaren bizlerle olack.İlk kez 14-17 tariheri arasındaki Compex Bilgisayar Fuarında Microsoft Türkiye tarafından tanıtılan ve biz kullanıcıları ile buluşan Vista ,herksin aklında soru isaretleri olusmasına neden oldu.Soru ise; “Acaba terfi etmeli mi yoksa etmemeli mi?” idi.Bu sorunun kafanızı daha fazla karıstırmasını önlemek amacıyla,sizler icin bir Windows terfi rehberi hazırladık(RotheN’de bunu sizlere tasıdı) =) Vistaya terfi etmek yada etmemek...BU ince çizgide dikkat edilmesi gereken herşeyi burada bulabileceksiniz.Bu rehberi okuduktan sonra terfi edip etmemeye kolayca karar verebilirsiniz.

Vista’nın yeniliklerini ve eksikliklerini daha kolay inceleyebilmemiz için sistemi,öncelikli olarak iki alt kategoriye ayırmamız gerekityor.Yazılımsal ve donanımsal açıdan bakmak,sanırım daha kolay karar vermemizi saglayacak.Bir işletim sisteminin iki farklı kategori altında incelenmesi size biraz garib gelebilir,bu dogru(alla alla ya ne diye garib gelsin ki bunnarda bizi salak sanıyo heralde).Ancak tam da bu nokta,Vista’nın ne kadar farklı bir isletim sistemi oldugunu göstermek için yeterli olabilir.


Vista Macerası

Yaklasık 5 yıl önce baslayan Longhorn furyası ile temel taşları oluşturulmaya başlayan Vista hakkında Bussiness Week’te çıkan bir yazıda,Vista’nın satısından e lde edilecek karın,gelistirilmesi için harcanan para yanında devede kulak kalacagı bile söyleniyor.Firmanın CEO’su Steve Ballmer ise maliyuet konusunda bir rakam vermekten kaçınıyor(bi tarafları yemiyor...)

Vista’nın geliştirilme sürecinde bunlar yaşanırken ,kullanım aşamasında da farklı bir yol izlendi.2 adet deneme sürümünün ardından Microsoft tarihinde ilk kez bir işlerim sistemini ,geliştirme sürecinde hacker’ların kullanımına sundu ve açıkları hacker’lardan bulmalarını istedi.Windows’un cıkarmıs oldugu 2 deneme sürümünden de geri besleme yoluyla aldıgı hatalar sonucu,güvenilirliginden emin olunan stabil sürümü Ocak 2007’de piyasaya sunuldu.

Vista'nın Getirdikleri
Microsoft ,Windows Vista’yı şimdiye dek en güvenli işletim sistemi olarak tanımlıyor.İngiliz güvenlik şirketi Sophos Vista’yı e-posta üzerinden etkileyebilecek 3 virus oldugunu acıkladı; bunlar Stratio-Zip , Netsky-D , MyDoom-O.Bu virüsler yahoo.gmail,hotmail gibi bagımsız e-posta programları üzerinden geldiginde Vista’nın güvenlik duvarlarını aşabiliyor.Fin güvenlik şirketi F-Secure’a göre ise,Vista’nın güvenlik özellikleri bu virüsleri yakalayacak güçte.McAfee,yeni güvenlik özelliklerine karşın Vista’nın önceki sistemlere göre daha az güvenli oldugu görusunde.Symantec de Vista’nın bazı bölümlerinde yazılım hatalırının oldugunu ve Windows XP’den daha güvensiz oldugunu savunuyor.

Vista'daki Yeni Programlar
Windows Mail:Windows XP’deki Outlook Express’in Vista için hazırlanmıs ve geliştirilmiş sürümü.Bir online elektronik posta gönderme ve alma programı.Gelişmiş bir spam filtreleme özelligine sahip.Yeni güncellemeleri sitesinden otomatik olarak indirebiliyor.

Windows Kayıt Defteri:XP’deki adres defteri benzeri bir uygulama.XML tabanlı.Adres bilgilerini ‘.wab’ ‘.vcf ‘ ‘.csv’ formatlarında saklayabiliyor.

Windows Takvimi:
Vista ile gelen yeni bir takvim uygulaması.iCalendar formatını destekliyor.

Windows Fax & Tarayıcı:Gelişmiş bir fax gönderme,alma ve tarama yapma uygulaması.XP’deki faks servisi yerine kullanılacak olan bu uygulama Ultimate , Business ve Enterprise dagıtımlarında mevcut.

Microsoft Paint:XP’de bulunan Paint uygulamasının gelişmiş versiyonudur.Yeni renk paketleri ile desteklenmiştir.

Vista ile gelecek diger gelişmiş uygulamalarise Wordpad,ses kaydedicisi,hesap makinası,Microsoft Photo Gallery,Microsoft Movie Maker,Microsoft DVD Maker.Ayrıca Vista’nın tüm sürümlerinde yeni eklenen bir cok oyun da mevcut.Bunlar Purble Place,Chees Titans,Mahjong Titans,Minesweeper ve InkBall.

Vista'nın Donanımsal Nitelikleri
Testlerimiz ,daha Vista piyasa cıkmadan baslayan ve önü arkası kesilmeyen ‘Cok fazla donanımsal özellikler gerektiriyor’ sözlerini ne yazıkki dogruladı.Bu da demek oluyor ki Vista’ya gecmek sadece tercih meselesi degil,aynı zamanda RAM,işlemci ve ekran kartı meselesi.

Öncelikle testimiz sırasında kullandıgımız makinaıyı tanıtalım.Böylece daha kolay karsılastırabilir ve terfi zamanına karar verebilirsiniz.Kurulu yaptıgımız makine 1.86 Centrino işlemcili,1.5 GB hafızaya sahip ve 256 MB X700 ekran kartı takılı bir dizüstü bilg.Bir cok isletim sistemi ve program testinde canavar gibi calıstıgına inandıgımız makinamızın,Vista testinde ne gibi sonuclar verecegini biz de cok merak ederek basladık denemelere...

Vista’nın kurulumu tamamlandıktan sonra bilgisayarımıza verdigi not,bilgisayarımızın iyi sayılabilecegini kanıtladı ama fazla iyi olmadıgının da altını cizdi.Evet yanlıs duymadınız Vista bilgisayrımızı notlandırdı ve en düsük notu 3.6 ile islemcimize verdi.5 üzerinden notlandırmanın yapıldıgı bu sistemde ekran kartımız 4.2 , RAM’imiz 4.3 puan aldı.Ve bilgisayarımızın aldıgı genel not ile Vista’yı kaldırabilecek bilgisayrlar arasına girmeyi basardı.Bu da demek oluyor ki Vista her bilgisayarda kolay kolay calısmayacak.İşte terfi kararını vermeniz icin atmanız gereken ilk adım bu.Üzerinde biraz düşünülmesi gereken bir sonuc gercekten de.

Gelelim Vistanın diger donanımsal isteklerine ve gercekte Vista’nın bilgisayar kaynaklarını ne kadar tükettigine.

Kurulum sonrasında Vista sabit diskimizde 6 GB’a yakın yer kapladı.Bu da Windows XP’ye alıstıgımız için olsa gerek ,sadece bir işletim sistemi icin oldukca fazla bir boyut bize göre.Ayrıca sistemin biraz yavas calıstıgını sölemekte de fayda war.

Üzerinde cok konusulan Aero arayüzü gercekten de göze hos gelen bircok efekte sahip.Fakat her güzel seyin bir bedeli oldugunu da unutmamak gerekir.Aero arayüzünün bedeli ise 300 MB’dan fazla RAM tüketimi =) Kurulum işlemi bittikten sonraki haliyle Windows Vista 600 MB civarında RAM kullanıyor.Yani bu miktar hicbi program calısmazken ortaya cıkan RAM tüketim miktarı.Eger bu tüketimi XP acılıs ekranı ile karsılastıracak olursak,terfi için atmamız gerek ikinci önemli adımın ne kadar büyük olacagını görebilrisiniz.

Bu iki bilgi bile Vista’nın sistemimizi ne kadar yordugunu acıkca ortaya koyuyor.Fakat tema degişikligine gidip Windows 98 görünümüne gectigimizde RAM tüketimi bir hayli azalıyor.Ortaya cıkan sonuc ise cok garib RAM tüketimi birden 200 MB civarına düşüyor.Demekki Aero teması 300 MB’dan fazla RAM gerektiriyor.

Bu aşamada Vista’ya terfi etmeyi düşünen kişilerin 1 GB ve üstü RAM’e,256 MB ve üstü bir ekran kartına ve şu anki sartlar altında iyi sayılan bir işlemciye ihtiyacı oldugu acıkca ortaya cıkıyor.Cünkü hicbir işlem yapmazken 600 MB RAM tüketen bir sistemin işlemciyi ne kadar yoracagı ortada.

1 yıldan eski sistemlerin hiçbir upgrade yapmadan Vista’ya gecmesinin zor oldugunun acıkca belirtildigi bu durumlarda,Vista’ya terfi için en uygun zamanın çıkıs tarihinden 6 ay sonrası oldugu belirtiliyor.Neden olarak ise bu süre zarfında Vista’nın hem Türkce sürümünün cıkacagı hem de genel kullanıma sahip bircok yazılımın Vista sürümlerinin bu süre zarfında hazır hale gelecegi gösteriliyor.

Not:Vista’nın bu sürümüyle gelen bir diger özellik ise Linux’ta ki “su” komutu ile erişilen admin hesabı yönetimi.Yani programlar üzerinde yapılacak degişiklikler veya uygulamaların sistemden kaldırılması için ‘admin’(yönetici) onayı gerekiyor.Üsttelik bu onay her program için gerekli.Bu işlem ise bu tip konulara yabancı kişilere,zor gelecek ve yadırganacak bir durum.

Yeni nesil işletim sisteminde bir diger farklılık ise Gadget’lar.Bunlar Linux’taki ‘Super Karamba’ benzeri ögeler ve bir cubuk üzerinde ya da masaüstümüzün herhangi bir yerinde kullanılabiliyor.Kurulum sonrasında sayısı 10’u bulan bu Gadget’lara yenilerini eklemek icin bir internet baglantınızın olması yeterli.İşte bu tip farklılık ve yeniliklere alısmak ya da alısmayı göze almak da terfi için atmamız gerek önemli adımlardan birisidir.

Hangi Sürüme Terfi Etmeliyiz
Hangisi en mantıklı?Bu soru bugüne kadar sorulan sorular arasında cok önemli bir yer edindi.Bu kararı sürümlerin özelliklerini ve fiyatlarını inceleyerek siz vermelisiniz.Sürümlerin bazı önemli özellklerini sayacak olursak,Home Basic sürümü,Aero arayüzünden,Media Center desteginden ve Xboxbaglantı zöelliginden mahrum.Home Premium paketi ise tüm bu özellikelri kullanıcılarına sunuyor.Fakat Windows tabanlı domainlere baglanamıyor.Business sürümünde ise Media Center ve Xbox baglantı özellikleri bulunmamasına karsın,Aero arayüzü destekli ve Windows tabanlı domainlere baglanabiliyor.En gelişmiş paket olan Windows Vista Ultimate ise tüm bu özellikleri sunuyor.

Not:Paketlerin fiyatlandırması ise ayrı bir konu.Ucunda gözden cıkarılacak önemli bir miktar para var dogrusu.İşte bu paket secimi adımı da terfi işleminin beşinci ve son adımı.

Bu bilgiler ışında bizim göruslerimizi soracak olursanız,tüm yaralı programların Vista sürümünün cıkmasını ve olası bir Servise Pack için hataların toplanmasını beklemek akıllıca olacaktır.Bu süre zarfında Vista’nın Türkce sürümününde hazır hale gelecegini göz önüne alır ve bir ihtimal olmasına karsın fiyatların da biraz düşebilecegini düşünürsek,en faydalı işin biraz daha beklemek olacagını görebiliriz.Ayrıca Vista’nın yayılmasına paralel olarak donanımsal ürünleri fiyatlarında bir degişiklik olacagını düşünebilirz.Bu da terfi edebilmek için bilgisayarın donanımsal parcaların yükseltmesi gerekenlere fırsat tanıyabilir...
Ahmet isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Reklam Alanı
Alt 08 Ağustos 2011, 02:56   #9 (permalink)
Üye

Ahmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 05 Ağustos 2011
Nerden: ¹6
(Mesajlar): 3.715
(Konular): 290
Renkli Para : 27685
Aldığı Beğeni: 14
Beğendikleri: 2
Ruh Halim: Kabadayi
Takım :
Standart

Vista İşletim Sisteminde Koruma
1-Virüslere, solucanlara, casus yazılımlara ve diğer olası istenmeyen yazılımlara karşı koruma sağlayan bir kişisel bilgisayar
2-Sizin ve aileniz için daha güvenli bir çevrimiçi deneyim
3-Kişisel bilgisayarınızın ne zaman güvenli olmadığını anlama becerisi ve güvenliği artırmanıza yardımcı olan yönergeler

Kullanıcı Hesabı Denetimi
Kullanıcı Hesabı Denetimi (UAC), Windows Vista'da bulunan yeni bir dizi özelliktir; bir yönetici hesabının esnekliği ve gücü ile standart kullanıcı hesabının güvenliği arasında bir denge kurulmasına yardımcı olur.
Web'e gözatma, e-posta gönderme ve üretim programlarını kullanma gibi etkinlikler için özel yönetim ayrıcalıkları gerekmez. Windows Vista, standart kullanıcı hesapları kullanarak bu etkinlikleri gerçekleştirmeyi ve üretken olmayı kolaylaştırır.
Yeni bir program yüklemek gibi bir yönetim görevi gerçekleştirmek istediğinizde, Windows Vista, bu yönetim görevinin çalışmasına izin vermeden önce programı yüklemek istediğinizi doğrulamanızı ister. Böylece, yönetici ayrıcalıklarının kullanımı en aza indirilerek virüsler, solucanlar, casus yazılımlar ve diğer olası istenmeyen yazılımlar gibi zararlı yazılımların kişisel bilgisayarınızın genelini etkilemesi zorlaştırılır.
UAC, aileler tarafından ortak kullanılan bilgisayarların zararlı yazılımlara karşı korunmasına da yardımcı olur. Zararlı yazılımlar genelde çocuklara çekici gelen programlarda gizli olarak bulunur. Bilgisayarınızın korunmasına yardımcı olmak amacıyla, çocuklarınız için standart kullanıcı hesapları oluşturabilirsiniz. Çocuğunuz bir yazılım parçası yüklemeye çalıştığında, sistem bir yönetici hesabının parolasını ister. Çocuklarınız kendi başlarına yeni programlar yükleyemez.

Zararlı yazılımlara karşı daha iyi koruma
Virüsler, solucanlar, casus yazılımlar ve diğer olası istenmeyen yazılımlar gibi zararlı yazılımlar, kişisel bilgilerin çalınması, kişisel bilgisayar performansının düşmesi ve istenmeyen reklamların (açılır reklamlar gibi) görüntülenmesi gibi çeşitli sorunlara neden olabilir. Zararlı yazılımların, yalnızca can sıkıcı içerikten zaman ve maddi kaynak kaybına neden olan önemli sorunlara kadar farklı etkileri olabilir.
Microsoft, zararlı yazılımları engelleme konusunda en iyi yaklaşımın, güvenlik özellikleri katmanları oluşturmak olduğunu düşünmektedir. Windows Vista, zararlı yazılımların yüklenmesini engellemeye ve zaten yüklüyse bulunmasını ve temizlenmesini sağlamaya yardımcı olan birçok güvenlik özelliği içerirGüvenlik uyarıları, Windows Vista çalışan kişisel bilgisayarınıza zarar verebilecek olası sorunları hızla gidermenizi sağlar.
Otomatik Güncelleştirmeler ve Windows Güvenlik Merkezi, kişisel bilgisayarınızın en son güvenlik düzeltme ekleriyle güncel kalmasına yardımcı olur ve ayrıca bilgisayarınıza bir güncelleştirme yüklenmesi gerektiğinde de sizi uyarır.
Windows Vista güvenlik duvarı, bilgisayarınıza Internet üzerinden erişmeye çalışan bilgisayar korsanlarından, virüslerden ve solucanlardan korunmanıza yardımcı olur.
Windows Kalkanı, casus yazılımlara ve diğer olası istenmeyen yazılımlara karşı korunmanıza yardımcı olur.
Ayrıca, Kötü Amaçlı Yazılımları Temizleme Aracı (MSRT) da kişisel bilgisayarınızı düzenli olarak tarayarak, yaygın olarak bulunan virüsleri arar. (MSRT, Windows Vista'nın bir parçası değildir; ancak Microsoft'tan ücretsiz olarak yüklenebilir.)
Bu yerleşik Windows Vista özelliklerini kullanmanın yanı sıra, Windows OneCare gibi bir virüsten koruma yazılımı veya Microsoft ortaklarından biri tarafından geliştirilmiş bir virüsten koruma çözümü kullanarak bilgisayarınızın düzgün çalışmasına yardımcı olmalısınız. Hangi yöntemi seçerseniz seçin, virüsten koruma yazılımınızı düzenli olarak güncelleştirmeyi unutmayın. Bu güncelleştirmeler, genelde virüsten koruma yazılımı satıcınıza abone olarak edinilebilir.
Ahmet isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Alt 08 Ağustos 2011, 02:57   #10 (permalink)
Üye

Ahmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 05 Ağustos 2011
Nerden: ¹6
(Mesajlar): 3.715
(Konular): 290
Renkli Para : 27685
Aldığı Beğeni: 14
Beğendikleri: 2
Ruh Halim: Kabadayi
Takım :
Standart

Vista'da Arama Yapma
Windows Vista ile, artık her dosyayı nerede depoladığınızı anımsamak zorunda değilsiniz. Bunun yerine, bulmak istediğiniz dosyayla ilgili olarak yalnızca belgenin içerdiği bir sözcük, şarkının sanatçısı veya fotoğrafın çekildiği tarih gibi herhangi bir bilgiyi anımsamanız yeterlidir. Güçlü ve tümleşik masaüstü arama özellikleri, klasörlere tek tek gözatmanıza gerek kalmadan bilgisayarınızdaki herhangi bir öğeyi hızlı bir şekilde bulmanıza yardımcı olur. Örneğin, yeni Başlat Menüsü'nde, katıştırılmış Hızlı Arama kutusuna bir sözcük, tümcecik, özellik veya dosya adının herhangi bir parçasını yazarak istediğiniz dosyayı hızlı bir şekilde bulabilirsiniz.Windows Vista'daki Başlat menüsü yeni olduğu kadar tanıdık bir görünüme kavuştu.
Windows Vista, arama işleminin daha etkin olması için, dosya özelliklerini veya bir belgenin anahtar sözcüğü, bir şarkının sanatçısı veya bir fotoğrafın çekildiği yer gibi dosyayla ilişkili verileri eklemenize veya bunları düzenlemenize olanak vererek, dosyaları daha sonra bulmanızı kolaylaştırır. Örneğin, mezuniyet töreninde çekilen fotoğraflarınızı bilgisayarınıza kaydederken dosyalara "mezuniyet" anahtar sözcüğünü ekleyebilirsiniz. Daha sonra, Başlat menüsündeki veya Windows Fotoğraf Galerisi'ndeki Hızlı Arama kutusuna "mezuniyet" yazdığınızda, mezuniyetle ilgili tüm resimler görüntülenir.Hızlı Arama herhangi bir Gezgin penceresinde kullanılabilir ve böylece, bilgilerinize gereksinim duyduğunuz anda kolayca erişebilmeniz sağlanır.

Arama Klasörleri
Windows Vista, dosyalarınızı kişisel bilgisayarınızda hangi konumda olursa olsun bulmanızı ve düzenlemenizi kolaylaştıran güçlü bir özellik olan Arama Klasörleri özelliğini sunar. Arama Klasörü, kaydettiğiniz bir aramadır. Bir Arama Klasörü'nü açtığınızda, bu kayıtlı arama otomatik olarak çalıştırılarak güncel sonuçlar görüntülenir.
Örneğin, "Can" adlı kullanıcı tarafından yazılmış ve "proje" sözcüğünü içeren tüm belgeler için bir arama tasarlayabilirsiniz. "Yazar Can/Anahtar Sözcük Proje" başlıklı bu arama bir Arama Klasörü olarak kaydedilir. Arama Klasörü'nü açtığınızda, arama çalıştırılır ve sonuçlar hemen görüntülenir. Bilgisayarınıza Can adlı kullanıcı tarafından yazılmış ve "proje" sözcüğünü içeren başka dosyalar eklediğinizde, bu dosyalar da kişisel bilgisayarınızda fiziksel olarak kayıtlı oldukları konumdan bağımsız olarak diğer dosyalarla birlikte Arama Klasörü'nde görüntülenir. Basit ve hızlıdır.


Ahmet isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Yeni Konu Aç Cevap Yaz

Etiketler
açıklaması, hakkında, herşey, herşeyin, kurulumundan, update, vista, yapımı


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum Renkli Sosyal Medya
Forumrenkli Facebook Forumrenkli Twitter Forumrenkli RSS
Forum Renkli Desteklediklerimiz

Forum Renkli Yasal Uyarı!

Forum Renkli Türkiye'nin en renkli eğlence ve bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Forum Renkli; Arkadaşlık, Dostluk, Eğlence, Paylaşım, Msn Nickleri, Msn Sözleri, Msn Avatarları, Ödüllü Yarışmalar, Msn Sözleri, Şiirler, Şarkılar, Moda, Sağlık, Tv, Dizi, Film, Komik, Komik Resimler, Komik Videolar, Haberler, Spor Haberleri ve Güncel Bilgi Paylaşımı gibi konuların kullanıcıları tarafından önceden onay almadan anında yayınlayabildikleri bir forumdur.

Copyright© 2011 - 2013, ForumRenkli.com® Tüm Hakları Saklıdır.


Forum Renkli Alexa Forum Renkli SitemapvBulletin® Version 3.8.7 ile güçlendirilmiştir.
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd
Inactive Reminders By Realdizayn

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1 ©2011, Crawlability, Inc.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557