Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu  "Taklitler, Asıllarını yaşatırmış."
Go Back   Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu > Kültür & Sanat > Biyografi > Yazarlar
Ücretsiz Kayıt ol veya Üye Girişi yapın.
Forum Renkli - Türkiye'nin En Renkli Eğlence ve Paylaşım Platformuna Hoşgeldiniz.
Forum Renkli'ye Hoşgeldiniz. Forumumuza ücretsiz KAYIT olarak, forumumuzda bilgi alışverişi yapabilir ve aramıza katılıp samimi dostluklar kurabilirsiniz.

Forumumuzda bizimle birlikte paylaşıma katılmak için buradan üye olabilirsiniz.veya Facebook üyeliğiniz ile sitemize kayıt olabilirsiniz.
Etiketli Üyeler Listesi

Yeni Konu Aç Cevap Yaz
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 12 Haziran 2012, 19:46   #1 (permalink)
Üye

♠Vค❼є - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 19 Mayıs 2012
Yaş: 27
(Mesajlar): 3.246
(Konular): 1002
Renkli Para : 128345
Aldığı Beğeni: 212
Beğendikleri: 178
Ruh Halim: none
Standart Abdurrahman Küçük ( 1945)

Türkiye Dinler Tarihi Derneği Başkanı


1945 yılında Erzincan'ın Tercan ilçesinde doğdu. Rasim Bey ile Leyla Hanım'ın evladı. Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi mezunu. MEB'da öğretmenlik yaptı. MEB Yaykur Planlama Programa ve Değerlendirme Başuzmanı ve Kredi ve Yurtlar Kurumu Kredi Müdür Yardımcısı oldu. Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'de öğretim üyesi ve dekan yardımcısı, fakülte kurulu ve yönetim kurulu üyeliğinde bulundu. Profesör oldu. Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü yönetim kurulu üyeliği yaptı. MHP Genel Sekreteri oldu. Ankara milletvekili ve TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Başkanı seçildi. Fransızca ve Arapça biliyor. Evli ve 4 çocuk babası.

ESERLERİ:

Dönmeler Tarihi
Abdurrahman Küçük
Rehber Yayınları;
Ankara, 1992, 15.5 x 23.5 cm., 496 sayfa, Türkçe, Karton kapak.

Prof. Dr. Abdurrahman Küçük'ün 10 yılı aşkın bir zamandır yürüttüğü çalışmaların ürünü olan bu araştırma eser, hiç şüphesiz İlim Tarihine, İslam Medeniyeti ve Siyaset Tarihine ve en önemlisi Türk Kültür Tarihine büyük katkılar sağlayacaktır. Tarihte ve günümüzde "Dönme" ve "Dönmelik" diye bilinen olayın başlangıcı İzmir Yahudilerinden Sabatay Sevi ve Cemaati'ne dayanmaktadır. Sabatay Sevi, dağılmış olan yahudileri "Arz-ı Mev'ud'a "Filistin"e götüreceği ve tarihi "Siyon İdeali"ni o topraklarda gerçekleştireceği iddiasıyla 1666 yılında "Mesih" liğini ilan ederek Osmanlı İmparatorluğu içerisindeki yahudileri harekete geçirmiş, böylece İsrail Devleti'nin menevi mimarlığını üstlenmiş biridir. "Dönmeler" in ebedi reisi Sabatay Sevi'nin bu kitapta da ortaya koyulduğu gibi en önemli özelliği, onun yahudilerinin bu ebedi davasını güderken tam bir müslüman olarak hareket etmesi ve dil ile de kelime-i şehadet getirerek müslüman olduğunu ispat edercesine yahudiliğin bu kadim davasını yürütmüş olmasıdır. Ümit ediyoruz ki bu eser, tarihteki dönmeliğin bu münafıkça yüzünü ve onların beslediği emelleri tam bir ilmi objektivite ve araştırma teknikleri içerisinde ortaya koyarak kendine düşen tarihi görevini yapmış olacaktır... (Arka Kapak)Dinler Tarihi
Abdurrahman Küçük, Günay Tümer
Ocak Yayınları
Türkçe
504 s. -- 3. Hamur-- Ciltsiz -- 16 x 24 cm
Ankara, 2002, 4. Basım
ISBN : 9789754220223

Bu eser, günümüzde yaşayan dinleri konu edinmekte ve onların tanıtılmasını hedeflemektedir. Günümüz teknolojisi; dünyayı küçültmüş, insanların birbiri hakkında bilgi edinme yollarını ve imkanlarını arttırmıştır. Yeryüzünde yaşayan yaklaşık 6.5 milyar civarında insanın 6 milyardan fazlası şu veya bu dinin mensubudur. Herhangi bir dine mensup olmayanlar ile inancı bilinemeyenlerin oranı genel nüfus içinde oldukça düşüktür. Bu durum, insanoğlu için dinin ne kadar vazgeçilmez olduğunu ortaya koymaktadır...
(Önsöz'den) .Asya'dan Anadolu'ya Taşınanlar
(Milli Bütünlüğümüzün Kaynakları)
Abdurrahman Küçük, Harun Güngör
Atatürk Kültür Merkezi Yayınları / Tarih Dizisi
Türkçe
64 s. -- 2. Hamur-- Ciltsiz -- 12 x 20 cm
İstanbul, 1999, 2. Basım
ISBN : 9751611865

Anadolu'ya geleli dokuz yüzyıldan fazla bir zaman geçti. Balkanlara taşınmamız yedi yüzyıldan daha eskidir. Denizin gel-gitleri gibi devletlerin, orduların, kültürlerin ve medeniyetlerin de gel-gitleri vardır: Bu coğrafyada hür, bağımsız ve demokratik bir cumhuriyet kurduk. Devlet kurmak marifet değil, korumak ve yaşatmak mühimdir.
(Tanıtım Bülteninden) .


Türkistan'dan Türkiye'ye Alevilik - Bektaşilik
(Dinler Tarihi Açısından Bir Yaklaşım)
Abdurrahman Küçük, Mehmet Alparslan Küçük
Berikan Yayınları / Araştırma - İnceleme Dizisi
Türkçe
255 s. -- 2. Hamur-- Ciltsiz -- 14 x 20 cm
Ankara, 2009, 1. Basım
ISBN : 9789752672727

"Alevilik - Bektaşilik", günümüzde, hem Türkiye'nin hem de Dünyanın gündeminde olan konulardan biridir. Bu alanda özellikle son yıllarda önemli çalışmalar yapılmıştır. Yapılan bu çalışmaların bir kısmı; siyasi ve ideolojik niteliklidir; bir kısmı da samimi ve olumlu, "iyi niyetli ve çözüm içerikli"dir. Elinizdeki bu kitapta da; iyi niyet, samimiyet ve katkı esas alınmıştır.

Türkiye'deki Alevilik-Bektaşilik konusu; hemen hemen her bilim dalınca çalışma konusu yapılmıştır. Buna karşılık "Türkler'e Özgü Alevilik-Bektaşilik"; geçmişten günümüze ulaşan bir bütünlük içerisinde, Dinler Tarihi açısından çalışma konusu yapılmamıştır. Dinler Tarihi açısından bir eksiklik olarak görülen Türkiye'deki Alevilik-Bektaşilik, burada, Dinler Tarihi perspektifinden bir deneme niteliğinde ele alınmıştır. Çünkü Türkiye'de yaşatılan Aleviliğin-Bektaşiliğin; Türklerin İslam öncesine, İslami Döneme ve İslam sonrasına dayanan "üç ayağı" vardır.

İslam öncesi, Türk İnanç ve Kültürü ile; İslam Dönemi, o dönemde yaşanan bazı olaylar ve Türkler'e yansıması ile; İslam Sonrası daönceki inanışlar ile İslami bazı inanışların harmanlanması ve yaşanmış bazı olaylarla da ilişkilendirilerek kaynaştırılması ile ilgilidir. Bu noktalar; Türk Tarihi'nde "güzellikler" olarak değerlendirilmesi gerekirken, zıtlaşmanın ve kamplaşmanın odağı haline getirilmiştir. Bu zıtlaşmaya ve kamplaşmaya, geçmiş dönemlerdeki yönetimin ve yönetim anlayışının katılması da konunun siyasallaşmasına sebep olmuştur. Bu yaklaşım tarzı; Türk Milleti'nde, "Kırılma", "Ayrışma" ve "Buluşma" noktaları olarak nitelendirdiğimiz önemli gelişmelerin yaşanmasına yol açmıştır. Buluşma Noktası da Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin "Kuruluş Felsefesi"dir.Türk Milleti anlayışıdır ve Atatürk'tür.

Türkistan'dan Türkiye'ye Alevilik-Bektaşilik; özet bir şekilde burada, Hz. Ali'yi temel alan, Ahmet Yesevi'de şekilllenen ve Hacı Bektaş Veli'de olgunlaşıp Türkiye'ye taşınan bir "Alevilik-Bektaşilik" olarak ele alınmıştır.
(Arka Kapak)HAKKINDA YAZILANLAR

Türkiye Dinler Tarihi Derneği

Türkiye’de yaklaşık 150 yıllık geçmişi ile önemli bir bilim dalı olan Dinler Tarihi, 1949 yılında Ankara Üniversitesine bağlı olarak açılan İlahiyat Fakültesi ile ilmi bir disiplin haline gelmiştir. Bu Bilim Dalı, 1955’lerden itibaren gelişmeye başlamış ve günümüzde Din Bilimleri arasında özgün yerini almıştır. Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde yapılan çalışmalar; Dinler Tarihi disiplininin gelişmesine ve Türkiye’de açılan diğer İlahiyat fakültelerinde yapılan bilimsel faaliyetlere öncülük etmiştir. Günümüzde Türkiye’de bulunan İlahiyat Fakültelerinin ve diğer bazı fakültelerin programında Dinler Tarihi dersi yer almıştır/almaktadır.

Türkiye’de Dinler Tarihi’nin ilmî bir zemine oturtulmasında, geliştirilmesinde ve diğer fakültelere eleman yetiştirilmesinde Türkiye’de ilk Dinler Tarihi Doktoru ve ilk Profesörü unvanına sahip olan Hikmet Tanyu’nun büyük bir katkısı olmuş, Hikmet Tanyu ile bir “Dinler Tarihi Geleneği ve Hikmet Tanyu Ekolü” başlamıştır.

Türkiye Dinler Tarihi Derneği; Türkiye’de Dinler Tarihi kültürünün ve düşüncesinin gelişmesine, anlaşılmasına ve yaygınlaşmasına ortam hazırlamak, akademik bir ciddiyet ve sorumluluk içinde faaliyette ve neşriyatta bulunmak, Türk Dinler Tarihçileri arasında birlik, iletişim ve dayanışmayı sağlamak amacıyla 1994 yılında kurulmuş “akademik nitelikli” bir dernektir. Bu kuruluşun Türkiye’de 22 Üniversite bünyesinde mensubu bulunmaktadır. Türkiye’de Dinler Tarihi alanında çalışan akademisyenlerin uzun süreden beri ihtiyacını hissettikleri böyle bir kurumun kurulmasına, Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Abdurrahman Küçük öncülük etmiştir ve 1994 yılından bu tarafa Türkiye Dinler Tarihi Derneği yönetim kurulu başkanlığını sürdürmektedir. Dernek, İlahiyat Fakültelerinin Dinler Tarihi öğretim elemanları başta olmak üzere diğer bilim dallarına mensup akademisyenlerden de büyük destek görmüştür ve görmektedir.

Türkiye Dinler Tarihi Derneği, kuruluşundan bu yana ulusal ve uluslar arası düzeyde bilimsel toplantılar gerçekleştirmekte, bu toplantılarda sunulan bildirileri “Dinler Tarihi Araştırmaları” adıyla periyodik olarak yayınlamaktadır.

Türkiye Dinler Tarihi Derneği, 2004 yılında Avrupa Dinler Tarihi Derneği’ne (EASR), 2005 yılında da Uluslar arası Dinler Tarihi Derneği’ne (IAHR) üye olmuştur.

Türkiye Dinler Tarihi Derneği’nin merkezi Ankara’da bulunmaktadır (Necatibey Caddesi, 8/114 Sıhhiye-Ankara).Dinler Arasında İslâm ve Farkları

Dinlerin adları, dikkat edilecek olursa o din kurucusu ve peygam*beri veya dayandığı uluhiyet tarafından verilmemiş, sonradan onlara atfedilmiştir. Bunun tek istisnası “İslâm”dır. İslâm, Kurân’da hem Din’in adı hem de dinin dayandığı “tevhid caddesi”nin genel adı olarak kullanılmıştır. Batılı Müsteşrikler /Oryantalistler, önce bu din için “Muhammedanizm” kelimesini kullanırken, sonra hatalarını anlamışlar ve “İslâm” adına alışmışlardır. Özetlersek İslâm dışındaki dinlerin adları; dinin ana otoritesinin ötesindeki bir kaynaktan geldiği, genel olarak bir kabile, millet veya kişiye bağlılığı ifade ettiği görülmektedir.

Yaşayan dinlerin kurucuları veya peygamberleri ya Önasya ya Çin ya da Hindistan’da yaşamışlardır. Bunlardan bazılarının getirdiği “nizam” sadece kendi ülkesinin sınırları içinde kalmış, bazılarınınki de bu sınırlardan taşmış, diğer ülkelere hatta bütün dünyaya yayılmıştır. Bu dinlerden bazıları ihtida kabul ederken bazıları ihtida kabul etmemektedir. Bu şahsiyetler; sadece bir sosyal sınıftan değil çeşitli tabakalardan çıkmışlardır, sade*ce bir devirde değil çeşitli devirlerde yaşamışlardır. Onların hiçbiri, “getirdikleri nizam”ın devlet sistemi haline geldiğini hayatlarında pek görmemişlerdir. Bunun tek istisnası Hz. Muhammed’dir. O, aynı zamanda Yüce Allah’ın kulu ve elçisi olarak kalmış, tanrılaştırılmamıştır. İslâm’da, peygamberler için ismet (masumluk, günah işlememek), sıdk (doğruluk), tebliğ (kendisine vahyolunanı, tevhidi bildirmek), emanet (emin, güvenilir olmak) ve fetanet (zeki, uyanık olmak) gibi ortak nitelikler kabul edilir. Peygamberler arasında bir ayrım yapılmaz ancak bazılarının bazılarından daha fazi*letli olduğuna inanılır. Peygamber ve din kurucuları, genel olarak ya yetim-babasız veya baba ocağını terk etmiş kimselerdir. Hepsinde ahlâk, fazîlet, nefse hâkimiyet, takva, tebliğ, maddeden feragat esastır. Aşağı yukarı hepsinin tahsili vardır. Hz. Muhammed ümmî ol*makla müstesnadır. İslâm’da Allah’ın sıfatlarının Peygamberinki ile karıştırılmamış olması dikkatten kaçmamaktadır.

İnanç Sistemine / Kredo’ya sahip olan dinlerde bu Sistem / Kredo, dinin özünde, kutsal metninde yoktur ve sonradan belirlenmiştir. Bu konuda da İslam istisna teşkil etmektedir. Çünkü İslâm’da “Âmentü”, Kurân’a ve Hadislere dayanmaktadır. Günümüze kadar gelen İman Esasları, formülleştirilmiş altı maddesi Hadiste aynen geçmektedir. Kuran’da ve Hadiste yer alan İman Esasları, İmam Âzam’ın Fıkhu’l Ekber adlı eseri ile yaygınlaşmıştır. Bu konuda İmâm-ı Âzam’ın yaptığı da sadece mevcut ibareyi, birkaç kelime ilâve ederek, ferdî ikrar haline getirmekten ibarettir.

Dinlerde tanrı kavramı çok karmaşık bir görüntü arz etmektedir. Bir dini din yapan bu çok önemli kavramın bazı dinlerde pek belirgin olmadığı, bazı dinlerde ise politeist, panteist, monist bir karakter gösterdiği görülmektedir. Monoteist olan dinlerde bile tanrı kavramı; bir “üçleme” içinde açıklanmaya çalışılmış, peygamber ile tanrı birbirine karıştırılmış, sıfatlar konusunda hataya düşülmüştür. İslâm’da ise Melek, Peygamber ve Tanrı’nın sıfatları birbirine karıştırılmamıştır. İslâm’da Tanrı kavramı sade, açık ve herke*sin anlayabileceği makul bir anlatıma kavuşmuştur.

Kutsal Metin, bir dinin geleceğinin ve değerinin garantisidir. Belir*tilen dinlerin kutsal kitapları (Japonlarınkine “Kutsal Vekayiname” denile*bilir), hem çok hacimli veya nüshalı hem de sayıca çoktur. Ancak kutsal metinler ile ilgili “vahiy inancı”, hemen hemen bütün yaşayan dinlerde yaygındır. Bununla beraber bu husus biraz da vahiyden ne anlaşıldığına, diğer bir anlatımla vahyin nasıl anlaşıldığına bağlıdır. Örnek olarak İslâm’da vahiy sadece Peygamberle ilgili bir konu iken, Hıristiyanlar İncil yazarlarına da hattâ Katolikler Papa'ya da vahiy geldiğine inanırlar. Günümüzde mevcut kutsal metinler arasında çok nüshası bulunmayan, tek nüshası olan kitap, Kurân’dır ve bütün nüshalar ana nüshadan tıpkı basım ile çoğaltılmıştır. Kurân’ın hacmi, dikkat çekecek kadar matluba uygundur. Kurân en iyi korunmuş; aslı üzere günümüze intikal etmiş tek kutsal kitaptır. Kurân’ın muhtevası ile diğer kutsal kitaplarınki karşılaştırılırsa, bazı ben*zer noktalar yanında farklı noktalar da açıkça görülür. Kurân, akla ve bilime daha çok yer verir.

Dinlerde Ahiret inancı Uzakdoğuya, Hindistan’a ve Önasya’ya göre farklı görüntüler arz eder. Çin’de ve Japonya’da öldükten sonra ruhun varlığını sürdürmesi ile sınırlı inanç, Buddizm’in Tenasüh Anlayışı ve Kozmolojisi ile genişlemiş ve “mahallî eskatoloji” oluşmuştur. Diğer evrensel dinler de, kendi ahiret inançlarını gittikleri yerlere taşımışlardır. Bu durumda iki önemli Eskatolojik odak göze çarpmaktadır:

1- Hint “âlem kadîm, ruh dâim” inancıdır. Karma ve Tenasüh bu inancın iki önemli ka*rakteristiğidir.

2- Önasya ilâhî dinlerinin Eskatolojisi’dir. Önasya dinlerinde dünya-ahiret dengesi, Yahudiliğin Dünyaya, Hıristiyanlığın da Ahirete talip olması / ağırlık vermesi ve vurgu yapması ile tek standartlı kalmıştır. İslâm, Dünya-Ahiret dengesi kurarak, bu iki kefeyi dengede tut*arak farklı bir örnek oluşturmuştur. İslâm bu iki kefeyi dengede tutmakla da kalmamış; suç ve bedeni ferdî kılarak Hıristiyanlık ve Buddizm gibi diğer iki evrensel dinden de ayrılmıştır.
♠Vค❼є isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Yeni Konu Aç Cevap Yaz

Etiketler
1945, abdurrahman, küçük


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum Renkli Sosyal Medya
Forumrenkli Facebook Forumrenkli Twitter Forumrenkli RSS
Forum Renkli Desteklediklerimiz

Forum Renkli Yasal Uyarı!

Forum Renkli Türkiye'nin en renkli eğlence ve bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Forum Renkli; Arkadaşlık, Dostluk, Eğlence, Paylaşım, Msn Nickleri, Msn Sözleri, Msn Avatarları, Ödüllü Yarışmalar, Msn Sözleri, Şiirler, Şarkılar, Moda, Sağlık, Tv, Dizi, Film, Komik, Komik Resimler, Komik Videolar, Haberler, Spor Haberleri ve Güncel Bilgi Paylaşımı gibi konuların kullanıcıları tarafından önceden onay almadan anında yayınlayabildikleri bir forumdur.

Copyright© 2011 - 2013, ForumRenkli.com® Tüm Hakları Saklıdır.


Forum Renkli Alexa Forum Renkli SitemapvBulletin® Version 3.8.7 ile güçlendirilmiştir.
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd
Inactive Reminders By Realdizayn

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1 ©2011, Crawlability, Inc.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557